HELSINGØR (Tipsbladet): Danmark blæste torsdag Portugal ud af banen i Parken, men desværre manglede den sidste kvalitet i afslutningerne, og derfor måtte Brian Riemers mandskab ‘nøjes’ med en 1-0-sejr.
Dermed må alt siges at være åbent forud for søndagens returopgør i Lissabon, hvor en sejr på ét mål til portugiserne vil betyde forlænget spilletid og potentielt en straffesparkskonkurrence.
Det er et scenarie, som det danske landshold sjældent står i, og Tipsbladet spurgte Brian Riemer om hans tilgang til en eventuel straffesparkskonkurrence, da landstræneren fredag mødte pressen i Helsingør. Her slog Riemer fast, at der skal trænes straffespark inden kampen i Lissabon.
– Ja, det skal vi. Vi skal snakke om det, men vi skal ikke træne det i dag. Det er klart, at det er noget, vi forbereder os på. Jeg kan huske, da vi rykkede op i Premier League med Brentford, der var det noget, vi brugte en måned på, lød svaret fra Brian Riemer, der herefter blev spurgt, om der skal trænes straffespark allerede i dag:
– Det er jo det, der er problemet – vi kan ikke træne det i dag. For de kan ikke skyde til en bold i dag (spillerne restituerer i dag, red.). Men vi træner det selvfølgelig i morgen.
Landstræneren blev herefter spurgt, hvad han gør sig af tanker i forhold til at vælge sine eventuelle skytter, da det kan være svært at lægge sig 100 procent fast på dagen inden kampen.
– Det er meget sjovt, for jeg føler faktisk, at i de sidste fem år, det er det der med at sparke straffespark, det er noget, som spillerne er begyndt at tage meget mere seriøst. Det er noget, de træner rigtigt meget i. Du kan godt se, at der efterhånden er rigtigt mange specialister i straffespark, der kan det der med lige at få målmanden (til at kaste sig, red.), og så skyder de den anden vej.
– Så mange af spillerne har jo en fornemmelse, og derfor har vi brugt meget tid på at snakke med dem om: ‘Vil du gerne sparke?’ Og vi undersøger, om han plejer at sparke. Så vi har udvalgt nogle, og så er det klart, at på dagen handler det også om, at du skal have mavefornemmelsen også som spiller. Og udover det har vi selvfølgelig en rækkefølge, der er planlagt. Så kigger vi på præstationen på dagen og ser, hvem der har psyken til dagen, og så handler det selvfølgelig også om, hvem der er på banen, når vi kommer til en eventuel straffesparkskonkurrence, lød svaret her fra Brian Riemer.
Konkrete tips til spillerne
Én ting er at træne straffespark på en træningsbane uden tilskuere – en anden ting er at tage et straffespark i en straffesparkskonkurrence på et fyldt og larmende stadion under massivt præcis. Derfor er Brian Riemer også klar over, at udbyttet af at træne straffespark nok i sig selv er begrænset.
– Det får du ikke så meget ud af. Det, du får meget ud af, det er at give dem nogle gode råd. For eksempel sådan noget med: ‘Beslut dig, inden du går til bolden’ og ‘lad være med at løbe frem, så din puls er høj’. Målmanden går over og tager bolden, så den anden målmand ikke kommer ud og skaber ravage. Altså, nogle af de der ting, som man definitivt ved virker.
– Om du så scorer eller ej, som vi så også med Christian i går, er også lidt op til målmanden. Men hvis du har nogle af de der principper på plads, så er du kommet langt, for jeg er enig med dig i, at hvis for eksempelvis Lindstrøm skyder tre straffespark til træning i morgen, så er det ikke sådan, at han også scorer på søndag, hvis vi skal bruge det. Det handler mere om de andre ting, at man lige får sat nogle ting ind i hovedet på dem og hjælper dem med at tage nogle gode beslutninger, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.
Ved fredagens presseseance i Helsingør fortalte landstræneren også, at den portugisiske stjernespiller Bruno Fernandes hev fat i ham efter Danmarks 1-0-sejr i Parken. Læs om det her.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
TOPNYHED