Ny trend: ‘Spillerne tager det meget mere seriøst’

Det kan meget vel ende i straffesparkskonkurrence på søndag i Lissabon, og derfor vil Brian Riemer gøre meget ud af at give spillerne en række konkrete tips til netop den disciplin.



HELSINGØR (Tipsbladet): Danmark blæste torsdag Portugal ud af banen i Parken, men desværre manglede den sidste kvalitet i afslutningerne, og derfor måtte Brian Riemers mandskab ‘nøjes’ med en 1-0-sejr.

Dermed må alt siges at være åbent forud for søndagens returopgør i Lissabon, hvor en sejr på ét mål til portugiserne vil betyde forlænget spilletid og potentielt en straffesparkskonkurrence.

Det er et scenarie, som det danske landshold sjældent står i, og Tipsbladet spurgte Brian Riemer om hans tilgang til en eventuel straffesparkskonkurrence, da landstræneren fredag mødte pressen i Helsingør. Her slog Riemer fast, at der skal trænes straffespark inden kampen i Lissabon.

– Ja, det skal vi. Vi skal snakke om det, men vi skal ikke træne det i dag. Det er klart, at det er noget, vi forbereder os på. Jeg kan huske, da vi rykkede op i Premier League med Brentford, der var det noget, vi brugte en måned på, lød svaret fra Brian Riemer, der herefter blev spurgt, om der skal trænes straffespark allerede i dag:  

– Det er jo det, der er problemet – vi kan ikke træne det i dag. For de kan ikke skyde til en bold i dag (spillerne restituerer i dag, red.). Men vi træner det selvfølgelig i morgen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, hvad han gør sig af tanker i forhold til at vælge sine eventuelle skytter, da det kan være svært at lægge sig 100 procent fast på dagen inden kampen.

– Det er meget sjovt, for jeg føler faktisk, at i de sidste fem år, det er det der med at sparke straffespark, det er noget, som spillerne er begyndt at tage meget mere seriøst. Det er noget, de træner rigtigt meget i. Du kan godt se, at der efterhånden er rigtigt mange specialister i straffespark, der kan det der med lige at få målmanden (til at kaste sig, red.), og så skyder de den anden vej.

– Så mange af spillerne har jo en fornemmelse, og derfor har vi brugt meget tid på at snakke med dem om: ‘Vil du gerne sparke?’ Og vi undersøger, om han plejer at sparke. Så vi har udvalgt nogle, og så er det klart, at på dagen handler det også om, at du skal have mavefornemmelsen også som spiller. Og udover det har vi selvfølgelig en rækkefølge, der er planlagt. Så kigger vi på præstationen på dagen og ser, hvem der har psyken til dagen, og så handler det selvfølgelig også om, hvem der er på banen, når vi kommer til en eventuel straffesparkskonkurrence, lød svaret her fra Brian Riemer.

Konkrete tips til spillerne
Én ting er at træne straffespark på en træningsbane uden tilskuere – en anden ting er at tage et straffespark i en straffesparkskonkurrence på et fyldt og larmende stadion under massivt præcis. Derfor er Brian Riemer også klar over, at udbyttet af at træne straffespark nok i sig selv er begrænset.

– Det får du ikke så meget ud af. Det, du får meget ud af, det er at give dem nogle gode råd. For eksempel sådan noget med: ‘Beslut dig, inden du går til bolden’ og ‘lad være med at løbe frem, så din puls er høj’. Målmanden går over og tager bolden, så den anden målmand ikke kommer ud og skaber ravage. Altså, nogle af de der ting, som man definitivt ved virker.

– Om du så scorer eller ej, som vi så også med Christian i går, er også lidt op til målmanden. Men hvis du har nogle af de der principper på plads, så er du kommet langt, for jeg er enig med dig i, at hvis for eksempelvis Lindstrøm skyder tre straffespark til træning i morgen, så er det ikke sådan, at han også scorer på søndag, hvis vi skal bruge det. Det handler mere om de andre ting, at man lige får sat nogle ting ind i hovedet på dem og hjælper dem med at tage nogle gode beslutninger, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.

Ved fredagens presseseance i Helsingør fortalte landstræneren også, at den portugisiske stjernespiller Bruno Fernandes hev fat i ham efter Danmarks 1-0-sejr i Parken. Læs om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med kritik

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

‘Det former ens karakter’

‘Han snakker ikke om andet!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Randers FC – FC København

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Tottenham under stregen

Cooper gav hård og ærlig besked

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

AGF snubler i guldkampen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Arsenal snublede i guldkampen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Brøndby-fans sender åbent brev