Ny trend: ‘Spillerne tager det meget mere seriøst’

Det kan meget vel ende i straffesparkskonkurrence på søndag i Lissabon, og derfor vil Brian Riemer gøre meget ud af at give spillerne en række konkrete tips til netop den disciplin.



HELSINGØR (Tipsbladet): Danmark blæste torsdag Portugal ud af banen i Parken, men desværre manglede den sidste kvalitet i afslutningerne, og derfor måtte Brian Riemers mandskab ‘nøjes’ med en 1-0-sejr.

Dermed må alt siges at være åbent forud for søndagens returopgør i Lissabon, hvor en sejr på ét mål til portugiserne vil betyde forlænget spilletid og potentielt en straffesparkskonkurrence.

Det er et scenarie, som det danske landshold sjældent står i, og Tipsbladet spurgte Brian Riemer om hans tilgang til en eventuel straffesparkskonkurrence, da landstræneren fredag mødte pressen i Helsingør. Her slog Riemer fast, at der skal trænes straffespark inden kampen i Lissabon.

– Ja, det skal vi. Vi skal snakke om det, men vi skal ikke træne det i dag. Det er klart, at det er noget, vi forbereder os på. Jeg kan huske, da vi rykkede op i Premier League med Brentford, der var det noget, vi brugte en måned på, lød svaret fra Brian Riemer, der herefter blev spurgt, om der skal trænes straffespark allerede i dag:  

– Det er jo det, der er problemet – vi kan ikke træne det i dag. For de kan ikke skyde til en bold i dag (spillerne restituerer i dag, red.). Men vi træner det selvfølgelig i morgen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, hvad han gør sig af tanker i forhold til at vælge sine eventuelle skytter, da det kan være svært at lægge sig 100 procent fast på dagen inden kampen.

– Det er meget sjovt, for jeg føler faktisk, at i de sidste fem år, det er det der med at sparke straffespark, det er noget, som spillerne er begyndt at tage meget mere seriøst. Det er noget, de træner rigtigt meget i. Du kan godt se, at der efterhånden er rigtigt mange specialister i straffespark, der kan det der med lige at få målmanden (til at kaste sig, red.), og så skyder de den anden vej.

– Så mange af spillerne har jo en fornemmelse, og derfor har vi brugt meget tid på at snakke med dem om: ‘Vil du gerne sparke?’ Og vi undersøger, om han plejer at sparke. Så vi har udvalgt nogle, og så er det klart, at på dagen handler det også om, at du skal have mavefornemmelsen også som spiller. Og udover det har vi selvfølgelig en rækkefølge, der er planlagt. Så kigger vi på præstationen på dagen og ser, hvem der har psyken til dagen, og så handler det selvfølgelig også om, hvem der er på banen, når vi kommer til en eventuel straffesparkskonkurrence, lød svaret her fra Brian Riemer.

Konkrete tips til spillerne
Én ting er at træne straffespark på en træningsbane uden tilskuere – en anden ting er at tage et straffespark i en straffesparkskonkurrence på et fyldt og larmende stadion under massivt præcis. Derfor er Brian Riemer også klar over, at udbyttet af at træne straffespark nok i sig selv er begrænset.

– Det får du ikke så meget ud af. Det, du får meget ud af, det er at give dem nogle gode råd. For eksempel sådan noget med: ‘Beslut dig, inden du går til bolden’ og ‘lad være med at løbe frem, så din puls er høj’. Målmanden går over og tager bolden, så den anden målmand ikke kommer ud og skaber ravage. Altså, nogle af de der ting, som man definitivt ved virker.

– Om du så scorer eller ej, som vi så også med Christian i går, er også lidt op til målmanden. Men hvis du har nogle af de der principper på plads, så er du kommet langt, for jeg er enig med dig i, at hvis for eksempelvis Lindstrøm skyder tre straffespark til træning i morgen, så er det ikke sådan, at han også scorer på søndag, hvis vi skal bruge det. Det handler mere om de andre ting, at man lige får sat nogle ting ind i hovedet på dem og hjælper dem med at tage nogle gode beslutninger, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.

Ved fredagens presseseance i Helsingør fortalte landstræneren også, at den portugisiske stjernespiller Bruno Fernandes hev fat i ham efter Danmarks 1-0-sejr i Parken. Læs om det her.





LIVE

TransferLIVE: I dialog med dansk profil

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Viaplay deler stor nyhed

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

To danske klubber jagter formstærk angriber

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København