HELSINGØR (Tipsbladet): Danmark blæste torsdag Portugal ud af banen i Parken, men desværre manglede den sidste kvalitet i afslutningerne, og derfor måtte Brian Riemers mandskab ‘nøjes’ med en 1-0-sejr.
Dermed må alt siges at være åbent forud for søndagens returopgør i Lissabon, hvor en sejr på ét mål til portugiserne vil betyde forlænget spilletid og potentielt en straffesparkskonkurrence.
Det er et scenarie, som det danske landshold sjældent står i, og Tipsbladet spurgte Brian Riemer om hans tilgang til en eventuel straffesparkskonkurrence, da landstræneren fredag mødte pressen i Helsingør. Her slog Riemer fast, at der skal trænes straffespark inden kampen i Lissabon.
– Ja, det skal vi. Vi skal snakke om det, men vi skal ikke træne det i dag. Det er klart, at det er noget, vi forbereder os på. Jeg kan huske, da vi rykkede op i Premier League med Brentford, der var det noget, vi brugte en måned på, lød svaret fra Brian Riemer, der herefter blev spurgt, om der skal trænes straffespark allerede i dag:
– Det er jo det, der er problemet – vi kan ikke træne det i dag. For de kan ikke skyde til en bold i dag (spillerne restituerer i dag, red.). Men vi træner det selvfølgelig i morgen.
Landstræneren blev herefter spurgt, hvad han gør sig af tanker i forhold til at vælge sine eventuelle skytter, da det kan være svært at lægge sig 100 procent fast på dagen inden kampen.
– Det er meget sjovt, for jeg føler faktisk, at i de sidste fem år, det er det der med at sparke straffespark, det er noget, som spillerne er begyndt at tage meget mere seriøst. Det er noget, de træner rigtigt meget i. Du kan godt se, at der efterhånden er rigtigt mange specialister i straffespark, der kan det der med lige at få målmanden (til at kaste sig, red.), og så skyder de den anden vej.
– Så mange af spillerne har jo en fornemmelse, og derfor har vi brugt meget tid på at snakke med dem om: ‘Vil du gerne sparke?’ Og vi undersøger, om han plejer at sparke. Så vi har udvalgt nogle, og så er det klart, at på dagen handler det også om, at du skal have mavefornemmelsen også som spiller. Og udover det har vi selvfølgelig en rækkefølge, der er planlagt. Så kigger vi på præstationen på dagen og ser, hvem der har psyken til dagen, og så handler det selvfølgelig også om, hvem der er på banen, når vi kommer til en eventuel straffesparkskonkurrence, lød svaret her fra Brian Riemer.
Konkrete tips til spillerne
Én ting er at træne straffespark på en træningsbane uden tilskuere – en anden ting er at tage et straffespark i en straffesparkskonkurrence på et fyldt og larmende stadion under massivt præcis. Derfor er Brian Riemer også klar over, at udbyttet af at træne straffespark nok i sig selv er begrænset.
– Det får du ikke så meget ud af. Det, du får meget ud af, det er at give dem nogle gode råd. For eksempel sådan noget med: ‘Beslut dig, inden du går til bolden’ og ‘lad være med at løbe frem, så din puls er høj’. Målmanden går over og tager bolden, så den anden målmand ikke kommer ud og skaber ravage. Altså, nogle af de der ting, som man definitivt ved virker.
– Om du så scorer eller ej, som vi så også med Christian i går, er også lidt op til målmanden. Men hvis du har nogle af de der principper på plads, så er du kommet langt, for jeg er enig med dig i, at hvis for eksempelvis Lindstrøm skyder tre straffespark til træning i morgen, så er det ikke sådan, at han også scorer på søndag, hvis vi skal bruge det. Det handler mere om de andre ting, at man lige får sat nogle ting ind i hovedet på dem og hjælper dem med at tage nogle gode beslutninger, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.
Ved fredagens presseseance i Helsingør fortalte landstræneren også, at den portugisiske stjernespiller Bruno Fernandes hev fat i ham efter Danmarks 1-0-sejr i Parken. Læs om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER