HELSINGØR (Tipsbladet): Danmark blæste torsdag Portugal ud af banen i Parken, men desværre manglede den sidste kvalitet i afslutningerne, og derfor måtte Brian Riemers mandskab ‘nøjes’ med en 1-0-sejr.
Dermed må alt siges at være åbent forud for søndagens returopgør i Lissabon, hvor en sejr på ét mål til portugiserne vil betyde forlænget spilletid og potentielt en straffesparkskonkurrence.
Det er et scenarie, som det danske landshold sjældent står i, og Tipsbladet spurgte Brian Riemer om hans tilgang til en eventuel straffesparkskonkurrence, da landstræneren fredag mødte pressen i Helsingør. Her slog Riemer fast, at der skal trænes straffespark inden kampen i Lissabon.
– Ja, det skal vi. Vi skal snakke om det, men vi skal ikke træne det i dag. Det er klart, at det er noget, vi forbereder os på. Jeg kan huske, da vi rykkede op i Premier League med Brentford, der var det noget, vi brugte en måned på, lød svaret fra Brian Riemer, der herefter blev spurgt, om der skal trænes straffespark allerede i dag:
– Det er jo det, der er problemet – vi kan ikke træne det i dag. For de kan ikke skyde til en bold i dag (spillerne restituerer i dag, red.). Men vi træner det selvfølgelig i morgen.
Landstræneren blev herefter spurgt, hvad han gør sig af tanker i forhold til at vælge sine eventuelle skytter, da det kan være svært at lægge sig 100 procent fast på dagen inden kampen.
– Det er meget sjovt, for jeg føler faktisk, at i de sidste fem år, det er det der med at sparke straffespark, det er noget, som spillerne er begyndt at tage meget mere seriøst. Det er noget, de træner rigtigt meget i. Du kan godt se, at der efterhånden er rigtigt mange specialister i straffespark, der kan det der med lige at få målmanden (til at kaste sig, red.), og så skyder de den anden vej.
– Så mange af spillerne har jo en fornemmelse, og derfor har vi brugt meget tid på at snakke med dem om: ‘Vil du gerne sparke?’ Og vi undersøger, om han plejer at sparke. Så vi har udvalgt nogle, og så er det klart, at på dagen handler det også om, at du skal have mavefornemmelsen også som spiller. Og udover det har vi selvfølgelig en rækkefølge, der er planlagt. Så kigger vi på præstationen på dagen og ser, hvem der har psyken til dagen, og så handler det selvfølgelig også om, hvem der er på banen, når vi kommer til en eventuel straffesparkskonkurrence, lød svaret her fra Brian Riemer.
Konkrete tips til spillerne
Én ting er at træne straffespark på en træningsbane uden tilskuere – en anden ting er at tage et straffespark i en straffesparkskonkurrence på et fyldt og larmende stadion under massivt præcis. Derfor er Brian Riemer også klar over, at udbyttet af at træne straffespark nok i sig selv er begrænset.
– Det får du ikke så meget ud af. Det, du får meget ud af, det er at give dem nogle gode råd. For eksempel sådan noget med: ‘Beslut dig, inden du går til bolden’ og ‘lad være med at løbe frem, så din puls er høj’. Målmanden går over og tager bolden, så den anden målmand ikke kommer ud og skaber ravage. Altså, nogle af de der ting, som man definitivt ved virker.
– Om du så scorer eller ej, som vi så også med Christian i går, er også lidt op til målmanden. Men hvis du har nogle af de der principper på plads, så er du kommet langt, for jeg er enig med dig i, at hvis for eksempelvis Lindstrøm skyder tre straffespark til træning i morgen, så er det ikke sådan, at han også scorer på søndag, hvis vi skal bruge det. Det handler mere om de andre ting, at man lige får sat nogle ting ind i hovedet på dem og hjælper dem med at tage nogle gode beslutninger, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.
Ved fredagens presseseance i Helsingør fortalte landstræneren også, at den portugisiske stjernespiller Bruno Fernandes hev fat i ham efter Danmarks 1-0-sejr i Parken. Læs om det her.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AGF tilbage på førstepladsen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER