Schmeichel afslører årsag til bænkplads i Nice

I et interview med B.T. har Kasper Schmeichel nu afsløret, at han fysisk ikke er på toppen, idet han døjer med en brækket tå. Landsholdsmålmanden afviser desuden anklagerne om, at han skulle være kommet for sent til møder i Nice.



Den franske presse har været hård ved Kasper Schmeichel siden den danske målmands ankomst til Nice, men efter torsdagens landskamp i Kroatien var hovedpersonen ikke specielt interesseret i at kommentere historierne. 

Det franske medie RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel kommer for sent til møder og har en for høj fedtprocent, men disse anklager ønskede målmanden altså ikke at forholde sig til efter Danmarks 2-1-nederlag i Zagreb. 

– Jeg tror, at I kender mig godt nok til at vide, at jeg ikke er typen, der læser sladder, jeg ved ikke engang, hvad der har stået i den, så jeg kan ikke forholde mig til det, lød det således, ifølge B.T., fra Kasper Schmeichel. 

Den danske landsholdsmålmand slog herefter fast, at han kun er kommet for sent én gang i karrieren, hvilket var engang for 10 år siden, da han kørte galt. 

Kasper Schmeichel sad i sidste weekend på bænken for Nice, og i interviewet med B.T. kom den rutinerede målmand med en lidt overraskende forklaring på, hvorfor han har siddet ude. 

I interviewet afslørede Kasper Schmeichel således, at han døjer med en brækket tå, som har brug for tid til at hele. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen