Schmeichel afslører årsag til bænkplads i Nice

I et interview med B.T. har Kasper Schmeichel nu afsløret, at han fysisk ikke er på toppen, idet han døjer med en brækket tå. Landsholdsmålmanden afviser desuden anklagerne om, at han skulle være kommet for sent til møder i Nice.



Den franske presse har været hård ved Kasper Schmeichel siden den danske målmands ankomst til Nice, men efter torsdagens landskamp i Kroatien var hovedpersonen ikke specielt interesseret i at kommentere historierne. 

Det franske medie RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel kommer for sent til møder og har en for høj fedtprocent, men disse anklager ønskede målmanden altså ikke at forholde sig til efter Danmarks 2-1-nederlag i Zagreb. 

– Jeg tror, at I kender mig godt nok til at vide, at jeg ikke er typen, der læser sladder, jeg ved ikke engang, hvad der har stået i den, så jeg kan ikke forholde mig til det, lød det således, ifølge B.T., fra Kasper Schmeichel. 

Den danske landsholdsmålmand slog herefter fast, at han kun er kommet for sent én gang i karrieren, hvilket var engang for 10 år siden, da han kørte galt. 

Kasper Schmeichel sad i sidste weekend på bænken for Nice, og i interviewet med B.T. kom den rutinerede målmand med en lidt overraskende forklaring på, hvorfor han har siddet ude. 

I interviewet afslørede Kasper Schmeichel således, at han døjer med en brækket tå, som har brug for tid til at hele. 





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub