• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Landshold Pelle Kirchner

Schmeichel: Det er en fornøjelse - ikke et pres

Foto: Getty Images

Kasper Schmeichel blev på søndagens pressemøde forud for kampen mod Nordirland spurgt ind til, om han har følt et pres for at levere på landsholdet.

Af Pelle Kirchner

Tipsbladet i Belfast: 

Det danske landshold har vundet sine seneste fem landskampe. 

Præstationerne har dog ikke været lige så imponerende og overlegne, som vi tidligere har set det. 

Derfor blev keeper Kasper Schmeichel på søndagens pressemøde i Belfast spurgt ind til, om landsholdet var blevet hæmmet af presset og forventningerne, der var til dem. 

- Nej, jeg føler mig ikke hæmmet. Den ret, du har optjent ved at blive landsholdsspiller, det er en fornøjelse, det er ikke et pres. For mig personligt er det ikke et pres. 

Og selvom Kasper Schmeichel beskriver livet som landsholdsspiller som en fornøjelse, er det ikke alt i karrieren, der altid har været en fornøjelse. 

- Jeg har altid været ambitiøs. Jeg har været heldig, at prøve at vinde noget i min karriere, men jeg har fandme også tabt mere end jeg har vundet i perioder. 

Kasper Schmeichel har både vundet Premier League og FA Cuppen under sin tid i Leicester.