Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp

Kasper Schmeichel er sluppet nådigt fra uheld mod Island, men han kan endnu ikke klarmeldes til Belgien-kamp.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er i tydelig bedring efter søndagens uheld i landskampen mod Island.

Her fik Schmeichel et islandsk knæ eller lår i hovedet og måtte lade sig udskifte i pausen, men mandag kunne Schmeichel med fodboldstøvler i hånden gå ud på landsholdets træningsbane i Helsingør.

Det er dog fortsat usikkert, om målmanden bliver klar til onsdagens gruppefinale mod Belgien i Nations League. Det siger landstræner Kasper Hjulmand mandag klokken 12.30 forud for landsholdets træning.

– Så vidt jeg er orienteret, er han sluppet nådigt. Fra pausen i går, hvor han var groggy, og frem til nu er det kun gået fremad. Han havde ikke noget setback i nat, han sov godt, og han har det fint.

– Så han er med herude nu her for at få lidt frisk luft og træne en lille smule. Så må vi se tirsdag, om det bliver ved med at gå fremad.

– Som det er lige nu, er der i hvert fald en chance for, at han kan spille mod Belgien, siger Hjulmand.

Hvis der er den mindste tvivl om Schmeichels tilstand, må landstræneren i stedet ty til at bruge Frederik Rønnow mellem stængerne onsdag mod Belgien.

– Vi er selvfølgelig meget opmærksomme, for når man snakker om hoved- og nakkeskader, skal man selvfølgelig være 100 procent sikker på, at der ikke er noget som helst i vejen.

– Som det er lige nu, ser det fint ud med Kasper, men det er ikke helt sikkert, at han spiller mod Belgien, siger landstræneren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Portugal – Spanien

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

USA – Belgien



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen