Schmeichel håber ikke at få brug for handsker

Kasper Schmeichel havde intet at give sig til mod hverken San Marino eller Finland ved sidste landsholdspause, og det gør da bestemt heller ikke noget, hvis det mønster fortsætter mod Kasakhstan på lørdag.



Kasper Schmeichel havde hverken brug for et bad eller at tørre jord af handskerne efter kampene mod San Marino og Finland ved sidste landsholdspause.

Danmark indkasserede nemlig lige nøjagtigt nul skud på mål, hvorfor man nærmest kan mene, at en målmand var overflødig.

Men selvom der ikke er noget at give sig til som målmand, betyder det ikke, at det er nogen nem opgave, siger Kasper Schmeichel på fredagens pressemøde forud for kampen mod Kasakhstan på lørdag.

– Udadtil kan det godt se ud som om, at jeg ikke har noget at lave, men det er nogle gange de sværeste kampe, fordi du ved, at det kan ske på et hvilket som helst tidspunkt. Man skal hele tiden holde sig i gang og holde sig fokuseret.

Den danske landsholdsmålmand håber derfor heller ikke, at han får brug for sine målmandshandsker, når Kasakhstan gæster Parken lørdag aften.

– Jeg vil hellere være på et hold, hvor jeg ikke har noget at lave, for det betyder bare, at vi gør det godt. Det er sjovt at have en redning, men der er større nydelse i at stoppe situation for at ske. Altså hvis du defensivt kan stoppe chancen før den opstår, så er der større nydelse i dét end selv at lave redninger.

Sidste gang Danmark mødte Kasakhstan havde Kasper Schmeichel nok at give sig til. Her tabte Danmark kampen med 3-2 efter at have været foran 2-0 med et kvarter igen.





Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Lindstrøm skifter til Schalke

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Silkeborg IF – FC København

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater