Schmeichel håber ikke at få brug for handsker

Kasper Schmeichel havde intet at give sig til mod hverken San Marino eller Finland ved sidste landsholdspause, og det gør da bestemt heller ikke noget, hvis det mønster fortsætter mod Kasakhstan på lørdag.



Kasper Schmeichel havde hverken brug for et bad eller at tørre jord af handskerne efter kampene mod San Marino og Finland ved sidste landsholdspause.

Danmark indkasserede nemlig lige nøjagtigt nul skud på mål, hvorfor man nærmest kan mene, at en målmand var overflødig.

Men selvom der ikke er noget at give sig til som målmand, betyder det ikke, at det er nogen nem opgave, siger Kasper Schmeichel på fredagens pressemøde forud for kampen mod Kasakhstan på lørdag.

– Udadtil kan det godt se ud som om, at jeg ikke har noget at lave, men det er nogle gange de sværeste kampe, fordi du ved, at det kan ske på et hvilket som helst tidspunkt. Man skal hele tiden holde sig i gang og holde sig fokuseret.

Den danske landsholdsmålmand håber derfor heller ikke, at han får brug for sine målmandshandsker, når Kasakhstan gæster Parken lørdag aften.

– Jeg vil hellere være på et hold, hvor jeg ikke har noget at lave, for det betyder bare, at vi gør det godt. Det er sjovt at have en redning, men der er større nydelse i at stoppe situation for at ske. Altså hvis du defensivt kan stoppe chancen før den opstår, så er der større nydelse i dét end selv at lave redninger.

Sidste gang Danmark mødte Kasakhstan havde Kasper Schmeichel nok at give sig til. Her tabte Danmark kampen med 3-2 efter at have været foran 2-0 med et kvarter igen.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer