Kasper Schmeichel havde hverken brug for et bad eller at tørre jord af handskerne efter kampene mod San Marino og Finland ved sidste landsholdspause.
Danmark indkasserede nemlig lige nøjagtigt nul skud på mål, hvorfor man nærmest kan mene, at en målmand var overflødig.
Men selvom der ikke er noget at give sig til som målmand, betyder det ikke, at det er nogen nem opgave, siger Kasper Schmeichel på fredagens pressemøde forud for kampen mod Kasakhstan på lørdag.
– Udadtil kan det godt se ud som om, at jeg ikke har noget at lave, men det er nogle gange de sværeste kampe, fordi du ved, at det kan ske på et hvilket som helst tidspunkt. Man skal hele tiden holde sig i gang og holde sig fokuseret.
Den danske landsholdsmålmand håber derfor heller ikke, at han får brug for sine målmandshandsker, når Kasakhstan gæster Parken lørdag aften.
– Jeg vil hellere være på et hold, hvor jeg ikke har noget at lave, for det betyder bare, at vi gør det godt. Det er sjovt at have en redning, men der er større nydelse i at stoppe situation for at ske. Altså hvis du defensivt kan stoppe chancen før den opstår, så er der større nydelse i dét end selv at lave redninger.
Sidste gang Danmark mødte Kasakhstan havde Kasper Schmeichel nok at give sig til. Her tabte Danmark kampen med 3-2 efter at have været foran 2-0 med et kvarter igen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
HELT VILDT
En voldsom ulighed
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’