Schmeichel håber ikke at få brug for handsker

Kasper Schmeichel havde intet at give sig til mod hverken San Marino eller Finland ved sidste landsholdspause, og det gør da bestemt heller ikke noget, hvis det mønster fortsætter mod Kasakhstan på lørdag.



Kasper Schmeichel havde hverken brug for et bad eller at tørre jord af handskerne efter kampene mod San Marino og Finland ved sidste landsholdspause.

Danmark indkasserede nemlig lige nøjagtigt nul skud på mål, hvorfor man nærmest kan mene, at en målmand var overflødig.

Men selvom der ikke er noget at give sig til som målmand, betyder det ikke, at det er nogen nem opgave, siger Kasper Schmeichel på fredagens pressemøde forud for kampen mod Kasakhstan på lørdag.

– Udadtil kan det godt se ud som om, at jeg ikke har noget at lave, men det er nogle gange de sværeste kampe, fordi du ved, at det kan ske på et hvilket som helst tidspunkt. Man skal hele tiden holde sig i gang og holde sig fokuseret.

Den danske landsholdsmålmand håber derfor heller ikke, at han får brug for sine målmandshandsker, når Kasakhstan gæster Parken lørdag aften.

– Jeg vil hellere være på et hold, hvor jeg ikke har noget at lave, for det betyder bare, at vi gør det godt. Det er sjovt at have en redning, men der er større nydelse i at stoppe situation for at ske. Altså hvis du defensivt kan stoppe chancen før den opstår, så er der større nydelse i dét end selv at lave redninger.

Sidste gang Danmark mødte Kasakhstan havde Kasper Schmeichel nok at give sig til. Her tabte Danmark kampen med 3-2 efter at have været foran 2-0 med et kvarter igen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’