Schmeichel: Har to slutrunder i mig endnu

Der er udsigt til en del mere tid med Kasper Schmeichel på landsholdet, hvis det står til ham selv.



Kasper Schmeichel er med sine 36 år ved at være i den høje ende for en fodboldalder, men landsholdsmålmanden lader dog ikke til at være færdig med landsholdsfodbold.

Det slår han fast i et interview med TV 2, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt han er klar til at tage et stort ansvar i de kommende år.

– Hundrede procent. Jeg har på ingen måde tænkt, at det her kan være slutningen. Der er i hvert fald to slutrunder mere, jeg gerne vil være med til, siger han og fortsætter:

– Så nu må vi op på hesten igen – der er ikke andet at gøre, lyder det fra Kasper Schmeichel, der vil være 39, når VM i 2026 bliver spillet om sommeren.

Derudover ser han også en interessant tid for landsholdet foran sig, hvor han er spændt på, at se, hvordan gruppen af spillere, som nu består af en god blanding af rutinerede, ældre spiller og de nye unge talenter.

Han slår dog fast, at det kræver noget ekstraordinært at kunne spille med mod de store nationer. Ikke kun som spiller, hvor man selvsagt skal være god, men at man også bidrager til fællesskabet, forklarer Schmeichel.

Det er nemlig det, der er med til at skabe det unikke sammenhold, som landsholdet altid har haft. Det er noget, som han mener, at de skal værne om – og en af grundende til, at de har kunne være en del af top-10 på verdensranglisten.

Kasper Schmeichel har også udtalt sig om, hvad der gik skævt ved VM-slutrunden, hvor Danmark kun fik ét point i gruppespillet. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Bo Svensson med hård kritik

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Rundens hold i Superligaen – 30. runde