Schmeichel revser britisk regering: Jeg håber, de kommer til fornuft

Landsholdsmålmanden Kasper Schmeichel har svært ved at forstå, hvorfor han og andre Premier League-spillere ikke kan repræsentere deres landshold.



Både Danmark, Sverige og Island må undvære spillere fra Premier League og de øvrige ligaer i Storbritannien. Eksempelvis har Kasper Hjulmand nu indkaldt 11 ekstra spillere til den danske landsholdslejr. En af dem, der må blive hjemme for nu, er Kasper Schmeichel, der har svært ved at se logikken i det.

Den britiske regering har besluttet, at man skal i 14 dages karantæne, hvis man rejser ind i landet, efter man har været i Danmark. Derfor har klubberne blokeret for, at deres spillere kan rejse hertil for at spille for deres landshold.

Schmeichel mener dog, at spillerne er så godt skærmet fra det øvrige samfund, at de britiske rejserestriktioner er ude af proportioner. Det siger han til avisen The Telegraph.

Læs også:Hjulmand har talt med Lucas Andersen: Det skal til at ske for ham

– Det er politik; jeg tror ikke, det har ret meget med videnskab at gøre. Regeringen har truffet en beslutning for nu, og jeg håber, de kommer til fornuft. Vi er meget beskyttede, vi er i en boble, vi bliver testet hele tiden. Jeg håber, jeg er i stand til at deltage i mindst én hvis ikke to af kampene, siger Kasper Schmeichel.

Danmark møder onsdag Sverige i Brøndby, og det opgør går målmand helt sikkert glip af. Søndag venter så Island i Parken, og som reglerne er nu, kan Schmeichel og co. altså også godt forberede sig på at misse dét opgør.

Læs også:Kasper Hjulmand udtager yderligere to: 33 spillere er på landsholdet

Bedre chancer er der for at spille næste uges kamp i Belgien. Storbritannien har ikke de samme rejserestriktioner for folk, der har været i Belgien.

De skrappe britiske restriktioner kommer som en reaktion på den muterede coronavirus, som er vandret fra mink til mennesker.

Landstræner Kasper Hjulmand sagde tidligere på dagen, at DBU fortsat arbejder på at kunne få spillerne fra de engelske klubber til rådighed i løbet af samlingen.

Læs også:Lucas Andersen sigter efter EM: Vil vise sig frem for landstræneren
Læs også:Nye indrejseregler truer Liverpools kamp i Herning mod FC Midtjylland
Læs også:DBU-direktør: Belgien-kamp ikke påvirket af coronaregler





Bo Svensson utilfreds: ‘De ved det godt’




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Fire FCK-stjerner ude?

Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer

FC Midtjylland – Brøndby IF

Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’

Rangnick ringede – skulle høre om Brøndby-transfer

Afsløring: Younes Bakiz til lægetjek i stor klub

Dansker kollapser – båret fra banen med halskrave

FCK-boss: Vi var tæt på rekordhandel



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Randers FC – OB

AaB-anfører så rødt efter vanvidstackling

Brøndby-boss: ‘Distraherende, men…’

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Nordsjælland – AGF

Dansk klub jagter helt vild FC København-rekord

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

Afgørende, at han er i FC København

Her kan du se Real Madrid mod Rayo Vallecano

Transfer var klar – han skulle erstattet Stage

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Afviste bud på 66 millioner for dansk profil



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Stortalent byttede FCK ud med BIF: God beslutning

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’

Silkeborg IF – Viborg FF

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Er transferaftalerne overholdt? ‘Holdes internt’

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Forhandlede med Niels Frederiksen

Fordel til FCK? Werge ‘en smule bekymret’

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby