DBU-direktør: Belgien-kamp ikke påvirket af coronaregler

De danske landsholdsspillere med base i England kan senest være med i Nations League-kampen i Belgien.



Det danske fodboldlandshold kan stille i stærkeste opstilling i Nations League-kampen på udebane mod Belgien 18. november.

De britiske coronarestriktioner gør det lige nu usikkert, om danske landsholdsspillere med base i England kan komme til Danmark og være med i testkampen mod Sverige på onsdag og i Nations League-kampen mod Island næste søndag.

Men ifølge DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, er der ikke noget til hinder for, at spillerne rejser fra England til Belgien.

Dermed kan de stå til rådighed for landstræner Kasper Hjulmand i den sidste kamp i den kommende landsholdstermin.

– Kampen i Belgien er ikke påvirket af de her regler.

– I værste fald vil vores spillere fra England kunne komme direkte til Belgien, når vi skal spille der, men vi håber selvfølgelig at kunne få dem om bord længe før, siger Jakob Jensen.

Hjulmand har søndag udtaget yderligere ni spillere til testkampen mod Sverige i Brøndby.

Det sker som konsekvens af de skærpede britiske restriktioner, der sender alle indrejsende fra Danmark til Storbritannien i karantæne.

I givet fald vil det gøre spillerne utilgængelige for deres klubber, når de vender hjem fra landsholdstjeneste i Danmark.

Men reglerne gælder altså kun for folk, der har været i Danmark, hvor der lige nu hersker en særlig situation med en ny variant af coronavirus i Nordjylland.

Derfor bliver Belgien-kampen ikke påvirket af de britiske regler. Men det gør landstrænerens mulighed for forberedelse til kampen til gengæld, hvis han ikke kan råde over spillerne i træningslejren.

DBU har da heller ikke opgivet at få spillerne til Danmark i den kommende uge.

– Vi sætter ind på alle kanaler for at forsøge at påvirke det her, siger Jakob Jensen.

DBU har kontakt til både Det Engelske Fodboldforbund (FA), Udenrigsministeriet, den danske ambassade i London og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

DBU-direktøren slår fast, at kampen mod Island på søndag ikke er i fare for aflysning, selv om det skulle ende med masseafbud.

– Det er ikke en mulighed. Vi kommer altid til at kunne stille et stærkt fodboldhold til at kunne spille en landskamp.

– Foreløbig er der heller ikke noget i de danske regler, der forhindrer islændingene i at rejse til Danmark og spille den kamp i Parken på søndag, som det hele riden har været planen, siger Jakob Jensen.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle Solbakken i stort forsvar

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’