Schmeichels fremtid: Det vil han efter karrieren

Den danske landsholdsmålmand er ved at indkredse, hvad han vil, når fodboldkarrieren er slut.



Nice-målmanden Kasper Schmeichel er efterhånden blevet 36 år, så han er på vej ind i de sidste år af karrieren. Men hvad skal tiden mon gå med, når han en dag lægger handskerne på hylden?

Det fortæller han en smule om i Casper Christensen-programmet 'All inclusive' på Viaplay, som man kan se et klip med i toppen af artiklen.

– Lige pludselig, når du tænker, at det kan være, at om fire-fem-seks år, når jeg stopper, hvad så? Hvad nu? Og der er der jo mange ting, som er begyndt at interessere mig, siger han og fortsætter:

– Selvfølgelig vil fodboldverdenen altid være der. Om jeg bliver i fodboldverdenen som træner eller om jeg bliver i tv, hvad end det nu bliver, så vil fodbold altid være en del af mig, lyder det fra Kasper Schmeichel.

Derudover kommer landsholdsmålmanden ind på, at når man har levet et liv, som han har, så er det, som man har gjort aldrig nok: Når man eksempelvis har vundet én pokal, så er det videre til den næste og den næste igen, forklarer han.

– Det som så sker, det er, at du bliver lidt glemt i alt det der i din egen verden, og det er først efter, at du er færdig med at spille, at du faktisk mærker 'Gud, det var faktisk ret vigtigt det der'.

Derudover peger han på, at han har en regel for at komme videre fra både nederlag og sejre, hvor han i forhold til sidstnævnte slår fast, at de ellers godt kan hænge.

– Jeg har sådan en regel i mig selv til kampe, at jeg har til midnat; der må jeg føle, hvad jeg vil efter kampen. Der kan jeg være rasende, jeg kan være lykkelig, jeg kan være oppe og køre. Jeg kan være hvad som helst. Men når det er midnat, så kan du lægge det til siden, siger han og slår fast, at det særligt før han fik børn var svært at lægge nederlag fra sig.

Han har også været inde på, at dødsfaldet af den tidligere Leicester-ejer har givet ham ar på sjælen. Læs mere om det her.



Jages af FCK – nu blander storklub sig

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Mohamed Salah har sagt undskyld

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

I chok over Nicolai Poulsen

Salah har undskyldt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Vild Diant Ramaj-historie

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Når jeg var alene, græd jeg

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten