Nice-målmanden Kasper Schmeichel er efterhånden blevet 36 år, så han er på vej ind i de sidste år af karrieren. Men hvad skal tiden mon gå med, når han en dag lægger handskerne på hylden?
Det fortæller han en smule om i Casper Christensen-programmet 'All inclusive' på Viaplay, som man kan se et klip med i toppen af artiklen.
– Lige pludselig, når du tænker, at det kan være, at om fire-fem-seks år, når jeg stopper, hvad så? Hvad nu? Og der er der jo mange ting, som er begyndt at interessere mig, siger han og fortsætter:
– Selvfølgelig vil fodboldverdenen altid være der. Om jeg bliver i fodboldverdenen som træner eller om jeg bliver i tv, hvad end det nu bliver, så vil fodbold altid være en del af mig, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Derudover kommer landsholdsmålmanden ind på, at når man har levet et liv, som han har, så er det, som man har gjort aldrig nok: Når man eksempelvis har vundet én pokal, så er det videre til den næste og den næste igen, forklarer han.
– Det som så sker, det er, at du bliver lidt glemt i alt det der i din egen verden, og det er først efter, at du er færdig med at spille, at du faktisk mærker 'Gud, det var faktisk ret vigtigt det der'.
Derudover peger han på, at han har en regel for at komme videre fra både nederlag og sejre, hvor han i forhold til sidstnævnte slår fast, at de ellers godt kan hænge.
– Jeg har sådan en regel i mig selv til kampe, at jeg har til midnat; der må jeg føle, hvad jeg vil efter kampen. Der kan jeg være rasende, jeg kan være lykkelig, jeg kan være oppe og køre. Jeg kan være hvad som helst. Men når det er midnat, så kan du lægge det til siden, siger han og slår fast, at det særligt før han fik børn var svært at lægge nederlag fra sig.
Han har også været inde på, at dødsfaldet af den tidligere Leicester-ejer har givet ham ar på sjælen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
EKSKLUSIVT