Schmeichels fremtid: Det vil han efter karrieren

Den danske landsholdsmålmand er ved at indkredse, hvad han vil, når fodboldkarrieren er slut.



Nice-målmanden Kasper Schmeichel er efterhånden blevet 36 år, så han er på vej ind i de sidste år af karrieren. Men hvad skal tiden mon gå med, når han en dag lægger handskerne på hylden?

Det fortæller han en smule om i Casper Christensen-programmet 'All inclusive' på Viaplay, som man kan se et klip med i toppen af artiklen.

– Lige pludselig, når du tænker, at det kan være, at om fire-fem-seks år, når jeg stopper, hvad så? Hvad nu? Og der er der jo mange ting, som er begyndt at interessere mig, siger han og fortsætter:

– Selvfølgelig vil fodboldverdenen altid være der. Om jeg bliver i fodboldverdenen som træner eller om jeg bliver i tv, hvad end det nu bliver, så vil fodbold altid være en del af mig, lyder det fra Kasper Schmeichel.

Derudover kommer landsholdsmålmanden ind på, at når man har levet et liv, som han har, så er det, som man har gjort aldrig nok: Når man eksempelvis har vundet én pokal, så er det videre til den næste og den næste igen, forklarer han.

– Det som så sker, det er, at du bliver lidt glemt i alt det der i din egen verden, og det er først efter, at du er færdig med at spille, at du faktisk mærker 'Gud, det var faktisk ret vigtigt det der'.

Derudover peger han på, at han har en regel for at komme videre fra både nederlag og sejre, hvor han i forhold til sidstnævnte slår fast, at de ellers godt kan hænge.

– Jeg har sådan en regel i mig selv til kampe, at jeg har til midnat; der må jeg føle, hvad jeg vil efter kampen. Der kan jeg være rasende, jeg kan være lykkelig, jeg kan være oppe og køre. Jeg kan være hvad som helst. Men når det er midnat, så kan du lægge det til siden, siger han og slår fast, at det særligt før han fik børn var svært at lægge nederlag fra sig.

Han har også været inde på, at dødsfaldet af den tidligere Leicester-ejer har givet ham ar på sjælen. Læs mere om det her.



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Liverpool ydmyget

Bo Svensson favorit til stort job 

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Kæmpe nedtur for AaB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Randers FC – OB

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Agger og Kahlenberg var specielt

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

– Jeg vil være den bedste

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby