Nice-målmanden Kasper Schmeichel er efterhånden blevet 36 år, så han er på vej ind i de sidste år af karrieren. Men hvad skal tiden mon gå med, når han en dag lægger handskerne på hylden?
Det fortæller han en smule om i Casper Christensen-programmet 'All inclusive' på Viaplay, som man kan se et klip med i toppen af artiklen.
– Lige pludselig, når du tænker, at det kan være, at om fire-fem-seks år, når jeg stopper, hvad så? Hvad nu? Og der er der jo mange ting, som er begyndt at interessere mig, siger han og fortsætter:
– Selvfølgelig vil fodboldverdenen altid være der. Om jeg bliver i fodboldverdenen som træner eller om jeg bliver i tv, hvad end det nu bliver, så vil fodbold altid være en del af mig, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Derudover kommer landsholdsmålmanden ind på, at når man har levet et liv, som han har, så er det, som man har gjort aldrig nok: Når man eksempelvis har vundet én pokal, så er det videre til den næste og den næste igen, forklarer han.
– Det som så sker, det er, at du bliver lidt glemt i alt det der i din egen verden, og det er først efter, at du er færdig med at spille, at du faktisk mærker 'Gud, det var faktisk ret vigtigt det der'.
Derudover peger han på, at han har en regel for at komme videre fra både nederlag og sejre, hvor han i forhold til sidstnævnte slår fast, at de ellers godt kan hænge.
– Jeg har sådan en regel i mig selv til kampe, at jeg har til midnat; der må jeg føle, hvad jeg vil efter kampen. Der kan jeg være rasende, jeg kan være lykkelig, jeg kan være oppe og køre. Jeg kan være hvad som helst. Men når det er midnat, så kan du lægge det til siden, siger han og slår fast, at det særligt før han fik børn var svært at lægge nederlag fra sig.
Han har også været inde på, at dødsfaldet af den tidligere Leicester-ejer har givet ham ar på sjælen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE