Schmeichel om tragedie: Det giver ar på sjælen

Kasper Schmeichel glemmer aldrig, at han så Leicesters ejer styrte i døden med sin helikopter for fem år siden.



I oktober 2018 udspillede der sig en vaskeægte tragedie lige for øjnene af Kasper Schmeichel.

Målmanden, som på det tidspunkt var i Leicester City, kunne fra første parket se en helikopter med klubbens thailandske ejer Ichai Srivaddhanaprabha styrte ned, og han døde af sine kvæstelser. Det er et chok, Kasper Schmeichel aldrig nogensinde kommer sig over, og som blandt andet har haft den konsekvens, at han ikke længere vil flyve med helikopter. 

Det fortæller den danske landsholdsmålmand om i Viaplay-programmet All Exclusive, hvor Casper Christensen og Mikael Bertelsen er på besøg hos Kasper Schmeichel i Nice. Et program, som Tipsbladet har fået lov at smugkigge. 

– Det er sådan noget, der sætter ar på sjælen, siger Kasper Schmeichel og fortsætter:

– Jeg stod på banen, da han lettede, og jeg havde set det 100 gange før. Jeg stod og kiggede på det med en af hans assistenter og sagde "der er et eller andet galt. Sådan plejer den ikke at gøre". Så begyndte helikopteren at dreje rundt i luften, og så var det hurtigt tydeligt, at noget var galt.

– Mit første instinkt var at løbe over til det. Jeg kom løbende og skrigende ud, og jeg kunne høre noget lande meget hårdt. Da jeg kom rundt om hjørnet, kunne jeg se flammerne. Jeg nåede helt hen til forruden af helikopteren og kunne kigge ind, men så var der en vagt, der hev fat i mig og tog mig væk. 

– Jeg kan huske, at jeg havde en klarhed i mit hoved og tænkte, at der ikke er nogen, der kan overleve det der. Det er rimelig grusomme billeder, der sidder på nethinden. Tre måneder tidligere sad jeg i den samme helikopter. Han havde lånt den til Andreas Christensen og mig, fordi vi skulle nå tilbage til København.

Kasper Schmeichel nævner episoden med den thailandske rigmand i forlængelse af en snak om Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland – en frygtelig hændelse, som målmanden ligeledes var vidne til på nærmeste hold. Heldigvis endte det godt for Christian Eriksen – det gjorde det ikke for IIchai Srivaddhanaprabha, der blev 60 år. 

Du kan se All Exclusive med Kasper Schmeichel på Viaplay torsdag den 1. juni og samme dag på TV 3 klokken 20.00. 

KS
Foto: Viaplay







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Overraskende skifte lurer

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Næste sæson skal vi i Europa