Lasse Schönes første kamp for landsholdet, mod Chile i 2009, står stadig som en af de debuter, som bliver fremhævet som eksemplet på den unge spiller, der får chancen – og griber den. For Schöne scorede efter to minutter og spillede i det hele taget flot efter sin indskiftning.
Nu er der snart gået ni år, og det er i alt blevet til 33 landskampe for Ajax-regissøren. Hans plads på landsholdet, eller mangel på samme, har ofte været til debat, og Schöne medgiver da også over for Ritzau, at han “ikke helt” har fået så mange kampe, som han havde håbet.
Omvendt erkender han også, at konkurrencen i mange år har været nådesløs.
– Der er især én, som har taget meget spilletid fra mig. Men når man spiller, som han gør, så er det også okay. Hvis man sidder på bænken til fordel for Christian Eriksen, må man bare sige, at det nok ikke er helt unfair, siger Lasse Schöne til Ritzau.
De seneste år er han dog vandret længere tilbage på midtbanen og konkurrerer ikke lige så direkte med Eriksen længere (selvom han kom ind i stedet for netop Eriksen i torsdags mod Panama).
I aften har 31-årige Schöne udsigt til at få chancen fra start, men denne gang på den defensive midtbane, hvor William Kvist normalt huserer. Dermed bliver det altså til et gensyn med modstanderen fra hans debut.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
