Schöne havde håbet på flere kampe – men fair nok at være bag Eriksen

I 2009 debuterede Lasse Schöne på landsholdet mod Chile, og forud for aftenens kamp mod samme modstander gør han status over landsholdskarrieren.



Lasse Schönes første kamp for landsholdet, mod Chile i 2009, står stadig som en af de debuter, som bliver fremhævet som eksemplet på den unge spiller, der får chancen – og griber den. For Schöne scorede efter to minutter og spillede i det hele taget flot efter sin indskiftning.

Nu er der snart gået ni år, og det er i alt blevet til 33 landskampe for Ajax-regissøren. Hans plads på landsholdet, eller mangel på samme, har ofte været til debat, og Schöne medgiver da også over for Ritzau, at han “ikke helt” har fået så mange kampe, som han havde håbet.

Omvendt erkender han også, at konkurrencen i mange år har været nådesløs.

– Der er især én, som har taget meget spilletid fra mig. Men når man spiller, som han gør, så er det også okay. Hvis man sidder på bænken til fordel for Christian Eriksen, må man bare sige, at det nok ikke er helt unfair, siger Lasse Schöne til Ritzau.

De seneste år er han dog vandret længere tilbage på midtbanen og konkurrerer ikke lige så direkte med Eriksen længere (selvom han kom ind i stedet for netop Eriksen i torsdags mod Panama).

I aften har 31-årige Schöne udsigt til at få chancen fra start, men denne gang på den defensive midtbane, hvor William Kvist normalt huserer. Dermed bliver det altså til et gensyn med modstanderen fra hans debut.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Brasiliansk VM-mavepuster

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal