Schöne havde håbet på flere kampe – men fair nok at være bag Eriksen

I 2009 debuterede Lasse Schöne på landsholdet mod Chile, og forud for aftenens kamp mod samme modstander gør han status over landsholdskarrieren.



Lasse Schönes første kamp for landsholdet, mod Chile i 2009, står stadig som en af de debuter, som bliver fremhævet som eksemplet på den unge spiller, der får chancen – og griber den. For Schöne scorede efter to minutter og spillede i det hele taget flot efter sin indskiftning.

Nu er der snart gået ni år, og det er i alt blevet til 33 landskampe for Ajax-regissøren. Hans plads på landsholdet, eller mangel på samme, har ofte været til debat, og Schöne medgiver da også over for Ritzau, at han “ikke helt” har fået så mange kampe, som han havde håbet.

Omvendt erkender han også, at konkurrencen i mange år har været nådesløs.

– Der er især én, som har taget meget spilletid fra mig. Men når man spiller, som han gør, så er det også okay. Hvis man sidder på bænken til fordel for Christian Eriksen, må man bare sige, at det nok ikke er helt unfair, siger Lasse Schöne til Ritzau.

De seneste år er han dog vandret længere tilbage på midtbanen og konkurrerer ikke lige så direkte med Eriksen længere (selvom han kom ind i stedet for netop Eriksen i torsdags mod Panama).

I aften har 31-årige Schöne udsigt til at få chancen fra start, men denne gang på den defensive midtbane, hvor William Kvist normalt huserer. Dermed bliver det altså til et gensyn med modstanderen fra hans debut.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr