Schöne havde håbet på flere kampe – men fair nok at være bag Eriksen

I 2009 debuterede Lasse Schöne på landsholdet mod Chile, og forud for aftenens kamp mod samme modstander gør han status over landsholdskarrieren.



Lasse Schönes første kamp for landsholdet, mod Chile i 2009, står stadig som en af de debuter, som bliver fremhævet som eksemplet på den unge spiller, der får chancen – og griber den. For Schöne scorede efter to minutter og spillede i det hele taget flot efter sin indskiftning.

Nu er der snart gået ni år, og det er i alt blevet til 33 landskampe for Ajax-regissøren. Hans plads på landsholdet, eller mangel på samme, har ofte været til debat, og Schöne medgiver da også over for Ritzau, at han “ikke helt” har fået så mange kampe, som han havde håbet.

Omvendt erkender han også, at konkurrencen i mange år har været nådesløs.

– Der er især én, som har taget meget spilletid fra mig. Men når man spiller, som han gør, så er det også okay. Hvis man sidder på bænken til fordel for Christian Eriksen, må man bare sige, at det nok ikke er helt unfair, siger Lasse Schöne til Ritzau.

De seneste år er han dog vandret længere tilbage på midtbanen og konkurrerer ikke lige så direkte med Eriksen længere (selvom han kom ind i stedet for netop Eriksen i torsdags mod Panama).

I aften har 31-årige Schöne udsigt til at få chancen fra start, men denne gang på den defensive midtbane, hvor William Kvist normalt huserer. Dermed bliver det altså til et gensyn med modstanderen fra hans debut.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF i Europa: De venter i næste runde

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Hvor er I vilde, AGF!