Lasse Schönes første kamp for landsholdet, mod Chile i 2009, står stadig som en af de debuter, som bliver fremhævet som eksemplet på den unge spiller, der får chancen – og griber den. For Schöne scorede efter to minutter og spillede i det hele taget flot efter sin indskiftning.
Nu er der snart gået ni år, og det er i alt blevet til 33 landskampe for Ajax-regissøren. Hans plads på landsholdet, eller mangel på samme, har ofte været til debat, og Schöne medgiver da også over for Ritzau, at han “ikke helt” har fået så mange kampe, som han havde håbet.
Omvendt erkender han også, at konkurrencen i mange år har været nådesløs.
– Der er især én, som har taget meget spilletid fra mig. Men når man spiller, som han gør, så er det også okay. Hvis man sidder på bænken til fordel for Christian Eriksen, må man bare sige, at det nok ikke er helt unfair, siger Lasse Schöne til Ritzau.
De seneste år er han dog vandret længere tilbage på midtbanen og konkurrerer ikke lige så direkte med Eriksen længere (selvom han kom ind i stedet for netop Eriksen i torsdags mod Panama).
I aften har 31-årige Schöne udsigt til at få chancen fra start, men denne gang på den defensive midtbane, hvor William Kvist normalt huserer. Dermed bliver det altså til et gensyn med modstanderen fra hans debut.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
