Historisk hurtig kasse: Vi har øvet det

Dávid Hancko bragte i går Slovakiet foran efter blot otte sekunder mod Liechtenstein.



Dávid Hancko havde i går en dag, han meget sent vil glemme. 

Han skrev sig nemlig ind i historiebøgerne, da han fik nettet til at blafre efter blot otte sekunder mod Liechtenstein. 

Slovakiet kom foran med 3-0 efter mindre end seks minutter, men flere mål kom der altså ikke i kampen, der også endte med selvsamme cifre. 

Og spørger man hovedpersonen selv, så var det langt fra tilfældigt, at det første af de tre mål faldt så tidligt. Det fortalte Dávid Hancko til Pravda Sport efter kampen.

– Vi kunne ikke have drømt om en bedre start. Vi har trænet meget på denne opgivning. Bozeník forlængede bolden perfekt videre til mig. Vi gjorde publikum glade med de tre point, og vi måtte vinde denne kamp. 

Det var Robert Bozenik, der headede bolden videre til Dávid Hancko, som chippede den ind over målstregen efter otte sekunder.

Og det gode samarbejde mellem netop de to slovakere, er da heller ikke en tilfædighed. De var nemlig holdkammerater i Feyenoord sidste sæson, så mon ikke at det var den hollandske forståelse, der gav bonus for slovakkerne. 

Selvom målet efter otte sekunder var hurtigt og skrev sig ind i historiebøgerne, så er det ikke det hurtigste mål i international fodbold. Det står Lukas Podolski nemlig noteret for, da han efter seks sekunder bragte Tyskland foran i en kamp mod Ecuador i 2013. 

Hanckos mål fra i går kommer dog ind på en flot andenplads over hurtigste mål på den internationale scene. En andenplads, han dog må dele med Christian Benteke og ingen ringere end Davide Gualtieri, der bragte San Marino foran mod England efter otte sekunder tilbage i 1993. 







LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

TransferLIVE: Liverpool køber spanier for 300 mio.

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England sprudlede i underholdende målfest

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCK’s modstander i Conference League

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby