Dávid Hancko havde i går en dag, han meget sent vil glemme.
Han skrev sig nemlig ind i historiebøgerne, da han fik nettet til at blafre efter blot otte sekunder mod Liechtenstein.
Slovakiet kom foran med 3-0 efter mindre end seks minutter, men flere mål kom der altså ikke i kampen, der også endte med selvsamme cifre.
Og spørger man hovedpersonen selv, så var det langt fra tilfældigt, at det første af de tre mål faldt så tidligt. Det fortalte Dávid Hancko til Pravda Sport efter kampen.
– Vi kunne ikke have drømt om en bedre start. Vi har trænet meget på denne opgivning. Bozeník forlængede bolden perfekt videre til mig. Vi gjorde publikum glade med de tre point, og vi måtte vinde denne kamp.
Det var Robert Bozenik, der headede bolden videre til Dávid Hancko, som chippede den ind over målstregen efter otte sekunder.
Og det gode samarbejde mellem netop de to slovakere, er da heller ikke en tilfædighed. De var nemlig holdkammerater i Feyenoord sidste sæson, så mon ikke at det var den hollandske forståelse, der gav bonus for slovakkerne.
Selvom målet efter otte sekunder var hurtigt og skrev sig ind i historiebøgerne, så er det ikke det hurtigste mål i international fodbold. Det står Lukas Podolski nemlig noteret for, da han efter seks sekunder bragte Tyskland foran i en kamp mod Ecuador i 2013.
Hanckos mål fra i går kommer dog ind på en flot andenplads over hurtigste mål på den internationale scene. En andenplads, han dog må dele med Christian Benteke og ingen ringere end Davide Gualtieri, der bragte San Marino foran mod England efter otte sekunder tilbage i 1993.
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
UEFA med vild ændring
TOPNYHED