Historisk hurtig kasse: Vi har øvet det

Dávid Hancko bragte i går Slovakiet foran efter blot otte sekunder mod Liechtenstein.



Dávid Hancko havde i går en dag, han meget sent vil glemme. 

Han skrev sig nemlig ind i historiebøgerne, da han fik nettet til at blafre efter blot otte sekunder mod Liechtenstein. 

Slovakiet kom foran med 3-0 efter mindre end seks minutter, men flere mål kom der altså ikke i kampen, der også endte med selvsamme cifre. 

Og spørger man hovedpersonen selv, så var det langt fra tilfældigt, at det første af de tre mål faldt så tidligt. Det fortalte Dávid Hancko til Pravda Sport efter kampen.

– Vi kunne ikke have drømt om en bedre start. Vi har trænet meget på denne opgivning. Bozeník forlængede bolden perfekt videre til mig. Vi gjorde publikum glade med de tre point, og vi måtte vinde denne kamp. 

Det var Robert Bozenik, der headede bolden videre til Dávid Hancko, som chippede den ind over målstregen efter otte sekunder.

Og det gode samarbejde mellem netop de to slovakere, er da heller ikke en tilfædighed. De var nemlig holdkammerater i Feyenoord sidste sæson, så mon ikke at det var den hollandske forståelse, der gav bonus for slovakkerne. 

Selvom målet efter otte sekunder var hurtigt og skrev sig ind i historiebøgerne, så er det ikke det hurtigste mål i international fodbold. Det står Lukas Podolski nemlig noteret for, da han efter seks sekunder bragte Tyskland foran i en kamp mod Ecuador i 2013. 

Hanckos mål fra i går kommer dog ind på en flot andenplads over hurtigste mål på den internationale scene. En andenplads, han dog må dele med Christian Benteke og ingen ringere end Davide Gualtieri, der bragte San Marino foran mod England efter otte sekunder tilbage i 1993. 





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF