Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.
Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.
En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.
Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.
Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.
TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.
Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.
I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.
Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.
Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
FCM-helt fremhæver Duncan
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte