Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal

Danskerne flokkedes om tv-skærmen for at se Portugal-Danmark søndag aften på TV 2.



Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.

Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.

En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.

Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.

Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.

TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.

Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.

I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.

Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.

Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Neestrup: ‘Fuck det!’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

AGF – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Randers FC – FC Fredericia

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Alexander Lind revser Superliga-profil

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Stemningen i FCK er håbløs!

Tidligere FCK-talent skifter

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Neymar overvejer karrierestop

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

OB – FC København