Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.
Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.
En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.
Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.
Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.
TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.
Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.
I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.
Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.
Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER