Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal

Danskerne flokkedes om tv-skærmen for at se Portugal-Danmark søndag aften på TV 2.



Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.

Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.

En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.

Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.

Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.

TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.

Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.

I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.

Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.

Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Åbner for flere Brøndby-salg

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Paolo Maldini lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske