Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.
Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.
En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.
Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.
Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.
TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.
Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.
I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.
Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.
Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Hård kritik af FC København-stjerne
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Albert Grønbæk skifter agent
Aldrig set før
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
TRANSFER