Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal

Danskerne flokkedes om tv-skærmen for at se Portugal-Danmark søndag aften på TV 2.



Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.

Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.

En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.

Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.

Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.

TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.

Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.

I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.

Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.

Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Forlænger med stortalent

Vild udtalelse om Nathan Trott

Han skal jo være Brøndby-mand

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

– Humøret er rigtig dårligt lige nu



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Benfica – Real Madrid

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

– Det er en gigantisk fiasko

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia