Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal

Danskerne flokkedes om tv-skærmen for at se Portugal-Danmark søndag aften på TV 2.



Et af livets store spørgsmål er valget mellem Schmeichel, Barnaby eller Blachman, når der skal tændes for flimmerkassen i weekenden.

Der er ingen tvivl om, at TV som medie har peaket hos forbrugerne, men der findes fortsat nogle ting, der kan få danskerne til at rykke sammen i sofaen og smide stængerne op på deres nye Ikea-sofabord.

En af de begivenheder, der fortsat har den samlende effekt, er Danmarks landskampe i fodbold, der stadig kan trække seertal på over en million.

Søndag var det også tilfældet, da Brian Riemer og co. spillede den vigtige returkamp i Nations League mod Portugal, hvor der i den grad var åbnet op for godteposen underholdningsmæssigt. Der kom intet mindre end syv scoringer fordelt på 120 minutters intens fodbold i Lissabon, hvor Danmark til sidst i kampen måtte hejse det hvide flag for de portugisiske offensivstjerner.

Tipsbladet har spurgt TV 2 om, hvor mange der fulgte med i landskampen, og der er tale om regulær seerstorm i forhold til moderne tilstande.

TV 2 skriver i et svar til Tipsbladet, at de havde et gennemsnitligt seertal på 1.002.000, hvis man lægger TV og streaming sammen.

Tallet er markant højere end det meste TV, der sendes for tiden, især taget i betragtning, at der er tale om et live-event.

I uge 11 var der ifølge Nielsen, der sporer seertal fra uge til uge, ikke et eneste TV-program, der blev set af mere end en million. DR’s program I hus til halsen, der er højdespringeren på listen, er blevet streamet i næsten lige så høj grad, som det blev set live, hvilket, modsat en fodboldkamp, kan gøres forskudt uden at det af den grund bliver kedeligt.

Det er også tydeligt at se, at danskerne var meget håbefulde forud for returkampen i Lissabon, da den første kamp til sammenligning blev set af 890.000 seere. Desværre måtte de lidt mere end 100.000 nytilkommende dog, sammen med resten, gå slukøret i seng.

Nederlaget søndag til Portugal når dog ikke helt de højder fra sommerens EM-slutrunde, hvor den mest sete landskamp var mødet mod Serbien, som blev fulgt af 1.750.000 seere, skrev MediaWatch ved den lejlighed.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I dag er det sidste chance for FC København

Slipper for stjerne

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spår FCK-fiasko

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

‘De har haft det værste transfervindue’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp