Selvsikker Schmeichel: Jeg kunne ikke stå bedre

Danmarks landsholdskeeper har aldrig stået et bedre sted end nu, slår han fast i et interview med Tipsbladet.



HELSINGØR (Tipsbladet): I en alder af 37 år har Kasper Schmeichel efterhånden oplevet en masse op- og nedture i sin spillerkarriere, men én ting er sikkert: alderen har ikke gjort ham mindre sulten. 

Det mærker Tipsbladet tydeligt under søndagens medieseance på Hotel Marienlyst, hvor landsholdsspillerne stiller op til interviews. Schmeichel er røget i kløerne på Tipsbladets udsendte, som spørger Anderlecht-målmanden, hvor han står henne i en alder af 37, og selvtilliden lyser ud af landsholdets førstemålmand.

– Jeg kunne ikke stå bedre. Jeg siger det altid: alder er ikke noget, jeg kigger på. Jeg kigger på form, og hvad jeg stadig kan. Jeg tror ikke, jeg har været et bedre sted. Det er den største fordel at have den erfaring, jeg har, og stadig kunne gøre det fysisk, slår han fast. 

Målmænd har det med at holde længe, og nogen bliver ved til efter de er på den gode side af 40 år. Selv om Schmeichel føler sig ung, så kan han ikke løbe fra, at han også bliver ældre, men det er ikke sådan, at han går og spekulerer i at give stafetten videre.

schem2

Foto: Malte Dunk

Han tænker i hvert fald ikke over, at den kommende EM-slutrunde kan gå hen og blive hans sidste som landsholdsmålmand.

– Nej, det gør man ikke. Først og fremmest nyder man det, for det er en ting, som alderen gør, nemlig at vise at intet er sikkert. Men nej… jeg tænker kun i fremtiden, tænker i udvikling og på næste kamp og hvor langt det her hold, kan drive det. Så nej, overhovedet ikke, slår han fast. 

– Ikke altid med min gode vilje
Hvis man følger landsholdet og spillernes udtalelser engang imellem, så er man ikke i tvivl om, at Danmark har en helt særlig plads i Kasper Schmeichels hjerte. 

Han har tidligere talt med stolthed over at repræsentere Danmark, og det er ikke noget, som har ændret sig frem til nu. Schmeichel har tidligere talt om, at han gerne vil spille alle kampe for Danmark, men i sidste uges første testkamp mod Sverige, var han placeret på bænken. 

Var det så vanskeligt at være i for førstemålmanden, der står noteret for mere end 100 A-landsholdskampe? 

– Min mentalitet har altid været, at jeg ville spille alle kampe. Lars Høgh sagde altid til mig, at der er et antal på alt. Du ved ikke, hvor mange muligheder du får. Jeg kan sige det på den måde, at der er intet tidspunkt i mit professionelle liv, hvor jeg føler mig mere tilpas, mere glæde og mere stolthed end når jeg står for det danske landshold. Derfor vil jeg altid prøve at stå alle kampe.

– Nogle gange er det ikke altid muligt, og der er en accept over, at… Vi blev også nødt til at kunne se, hvad løsningen var, hvis jeg skulle blive skadet eller noget, hvordan det så ser ud, siger han og fortsætter:

– Det er ikke altid med min gode vilje, men sådan er fodbold. Det forstår jeg og accepterer, men det har været min mentalitet fra første dag. Jeg kom sent ind på det her hold og fik først debut som 26-årig, så jeg ved, hvad det vil sige ikke at spille. Jeg nyder og elsker det.

EM-slutrunden i Tyskland er Kasper Schmeichels fjerde slutrunde som landsholdsmålmand.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Burde have lukket langt tidligere!

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Køber engelsk klub

Skræmmende Chido Obi-scener



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Han tisser isterninger’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Bo Henriksen lander TV-job



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Medier revser Real Madrid-træner

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner