Selvsikker Schmeichel: Jeg kunne ikke stå bedre

Danmarks landsholdskeeper har aldrig stået et bedre sted end nu, slår han fast i et interview med Tipsbladet.



HELSINGØR (Tipsbladet): I en alder af 37 år har Kasper Schmeichel efterhånden oplevet en masse op- og nedture i sin spillerkarriere, men én ting er sikkert: alderen har ikke gjort ham mindre sulten. 

Det mærker Tipsbladet tydeligt under søndagens medieseance på Hotel Marienlyst, hvor landsholdsspillerne stiller op til interviews. Schmeichel er røget i kløerne på Tipsbladets udsendte, som spørger Anderlecht-målmanden, hvor han står henne i en alder af 37, og selvtilliden lyser ud af landsholdets førstemålmand.

– Jeg kunne ikke stå bedre. Jeg siger det altid: alder er ikke noget, jeg kigger på. Jeg kigger på form, og hvad jeg stadig kan. Jeg tror ikke, jeg har været et bedre sted. Det er den største fordel at have den erfaring, jeg har, og stadig kunne gøre det fysisk, slår han fast. 

Målmænd har det med at holde længe, og nogen bliver ved til efter de er på den gode side af 40 år. Selv om Schmeichel føler sig ung, så kan han ikke løbe fra, at han også bliver ældre, men det er ikke sådan, at han går og spekulerer i at give stafetten videre.

schem2

Foto: Malte Dunk

Han tænker i hvert fald ikke over, at den kommende EM-slutrunde kan gå hen og blive hans sidste som landsholdsmålmand.

– Nej, det gør man ikke. Først og fremmest nyder man det, for det er en ting, som alderen gør, nemlig at vise at intet er sikkert. Men nej… jeg tænker kun i fremtiden, tænker i udvikling og på næste kamp og hvor langt det her hold, kan drive det. Så nej, overhovedet ikke, slår han fast. 

– Ikke altid med min gode vilje
Hvis man følger landsholdet og spillernes udtalelser engang imellem, så er man ikke i tvivl om, at Danmark har en helt særlig plads i Kasper Schmeichels hjerte. 

Han har tidligere talt med stolthed over at repræsentere Danmark, og det er ikke noget, som har ændret sig frem til nu. Schmeichel har tidligere talt om, at han gerne vil spille alle kampe for Danmark, men i sidste uges første testkamp mod Sverige, var han placeret på bænken. 

Var det så vanskeligt at være i for førstemålmanden, der står noteret for mere end 100 A-landsholdskampe? 

– Min mentalitet har altid været, at jeg ville spille alle kampe. Lars Høgh sagde altid til mig, at der er et antal på alt. Du ved ikke, hvor mange muligheder du får. Jeg kan sige det på den måde, at der er intet tidspunkt i mit professionelle liv, hvor jeg føler mig mere tilpas, mere glæde og mere stolthed end når jeg står for det danske landshold. Derfor vil jeg altid prøve at stå alle kampe.

– Nogle gange er det ikke altid muligt, og der er en accept over, at… Vi blev også nødt til at kunne se, hvad løsningen var, hvis jeg skulle blive skadet eller noget, hvordan det så ser ud, siger han og fortsætter:

– Det er ikke altid med min gode vilje, men sådan er fodbold. Det forstår jeg og accepterer, men det har været min mentalitet fra første dag. Jeg kom sent ind på det her hold og fik først debut som 26-årig, så jeg ved, hvad det vil sige ikke at spille. Jeg nyder og elsker det.

EM-slutrunden i Tyskland er Kasper Schmeichels fjerde slutrunde som landsholdsmålmand.





Hylder Manchester United-stjerne




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Hylder Manchester United-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

– Priserne er eksploderet

FC Midtjylland – FC København

Superliga-premiere aflyst

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tror på overraskelse i startopstilling

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Brian Riemer på plads til topkamp

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’