HELSINGØR (Tipsbladet): I en alder af 37 år har Kasper Schmeichel efterhånden oplevet en masse op- og nedture i sin spillerkarriere, men én ting er sikkert: alderen har ikke gjort ham mindre sulten.
Det mærker Tipsbladet tydeligt under søndagens medieseance på Hotel Marienlyst, hvor landsholdsspillerne stiller op til interviews. Schmeichel er røget i kløerne på Tipsbladets udsendte, som spørger Anderlecht-målmanden, hvor han står henne i en alder af 37, og selvtilliden lyser ud af landsholdets førstemålmand.
– Jeg kunne ikke stå bedre. Jeg siger det altid: alder er ikke noget, jeg kigger på. Jeg kigger på form, og hvad jeg stadig kan. Jeg tror ikke, jeg har været et bedre sted. Det er den største fordel at have den erfaring, jeg har, og stadig kunne gøre det fysisk, slår han fast.
Målmænd har det med at holde længe, og nogen bliver ved til efter de er på den gode side af 40 år. Selv om Schmeichel føler sig ung, så kan han ikke løbe fra, at han også bliver ældre, men det er ikke sådan, at han går og spekulerer i at give stafetten videre.

Han tænker i hvert fald ikke over, at den kommende EM-slutrunde kan gå hen og blive hans sidste som landsholdsmålmand.
– Nej, det gør man ikke. Først og fremmest nyder man det, for det er en ting, som alderen gør, nemlig at vise at intet er sikkert. Men nej… jeg tænker kun i fremtiden, tænker i udvikling og på næste kamp og hvor langt det her hold, kan drive det. Så nej, overhovedet ikke, slår han fast.
– Ikke altid med min gode vilje
Hvis man følger landsholdet og spillernes udtalelser engang imellem, så er man ikke i tvivl om, at Danmark har en helt særlig plads i Kasper Schmeichels hjerte.
Han har tidligere talt med stolthed over at repræsentere Danmark, og det er ikke noget, som har ændret sig frem til nu. Schmeichel har tidligere talt om, at han gerne vil spille alle kampe for Danmark, men i sidste uges første testkamp mod Sverige, var han placeret på bænken.
Var det så vanskeligt at være i for førstemålmanden, der står noteret for mere end 100 A-landsholdskampe?
– Min mentalitet har altid været, at jeg ville spille alle kampe. Lars Høgh sagde altid til mig, at der er et antal på alt. Du ved ikke, hvor mange muligheder du får. Jeg kan sige det på den måde, at der er intet tidspunkt i mit professionelle liv, hvor jeg føler mig mere tilpas, mere glæde og mere stolthed end når jeg står for det danske landshold. Derfor vil jeg altid prøve at stå alle kampe.
– Nogle gange er det ikke altid muligt, og der er en accept over, at… Vi blev også nødt til at kunne se, hvad løsningen var, hvis jeg skulle blive skadet eller noget, hvordan det så ser ud, siger han og fortsætter:
– Det er ikke altid med min gode vilje, men sådan er fodbold. Det forstår jeg og accepterer, men det har været min mentalitet fra første dag. Jeg kom sent ind på det her hold og fik først debut som 26-årig, så jeg ved, hvad det vil sige ikke at spille. Jeg nyder og elsker det.
EM-slutrunden i Tyskland er Kasper Schmeichels fjerde slutrunde som landsholdsmålmand.
LIVE
LIVE: Endnu en dansker færdig i Wolfsburg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
