– Danmark får ikke altid den kredit, som de fortjener

Det var unødvendigt at lukke Danmark ind i gruppefinalen efter et tidligt føringsmål, siger Belgien-træner.



Belgiens fodboldlandstræner, Roberto Martínez, er ikke tilfreds med, at Danmark fik udlignet til 1-1 i første halvleg i onsdagens Nations League-kamp.

Selv om Belgien endte med at vinde opgøret i sikker stil med 4-2 og tage gruppens førsteplads, var der ikke grund til, at Danmark overhovedet blev lukket ind i kampen og nåede at få muligheden for at komme foran.

– Det var en kamp med mange gode momenter. Men da vi kom tidligt foran, troede vi måske, at vi allerede var i Final 4. Vi mistede kontrollen og lukkede Danmark ind i kampen, siger Roberto Martínez.

Det danske overtag i dele af første halvleg brugte han til at motivere sine spillere, som i anden halvleg havde et stort overtag mod danskerne.

– Vi scorede fire gange mod Danmark, og det er ikke tit, at Danmark lukker så mange mål ind, siger den belgiske landstræner.

Danmark og Belgien er også i samme gruppe ved næste års EM-slutrunde. Martinez er imponeret af det, han har set fra næste års slutrundemodstander.

– Danmark får ikke altid den kredit, som de fortjener, men det er et stærkt hold. De har mange spillere, som er på vej frem, og de har også en gruppe af spillere, som har præsteret i lang tid på et højt niveau.

– Det kunne man også se ved VM i 2018, hvor de blev slået ud på straffespark af et hold, som endte med at komme i finalen, siger Martinez med henvisning til Kroatien.

Med onsdagens sejr er Belgien kvalificeret til næste års Nations League-slutspil – et Final 4-stævne med Italien, Frankrig og Spanien som modstandere.

Det er et tegn på, at turneringen har sin berettigelse, mener han.

– Det er kun anden udgave af turneringen, men når man ser på de hold, som er i Final 4, så kan man se, at det er en prestigefyldt turnering. Det betyder, at vi kommer til at få vigtige kampe, og vi lærer af at spille knockoutkampe i store turneringer.

– Jeg er stor fan af den her turnering, som har erstattet testkampe. Den skaber en masse spænding, fordi hold kan rykke op og ned, og der er et Final 4-stævne.

– Det giver en stor tilfredsstillelse at vinde gruppespillet. Her får man både følelsen af at skulle præstere over flere måneder som en kvalifikation, men man får også knockoutkampe som en slutrunde bagefter, siger Martinez.

Belgien har fået 15 ud af 18 mulige point i Nations League-gruppespillet.

/ritzau/





Markant lønnedgang for Bo Henriksen?




LIVE

TransferLIVE: Nu er han solgt

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Han er på vej væk fra AGF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Brøndby afviser to danske klubber

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Forlader AGF – lægetjek booket

Per Frimann hylder Brøndby

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi