– Én af de mest betydningsfulde nogensinde

Simon Kjær hyldes efter landsholdsstoppet af både fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, og landstræner Morten Wieghorst.



Simon Kjær stopper på landsholdet efter 15 år og 132 kampe i rødt og hvidt. Det kunne han selv fortælle Bold torsdag.

Og den nyhed afføder hyldester fra flere af landsholdets nøglepersoner.

I en pressemeddelelse fra DBU roser fodbolddirektør Peter Møller den nu tidligere landsholdsanfører for sin tid på landsholdet. 

– Simon er med imponerende 132 landskampe én af de mest betydningsfulde spillere nogensinde i dansk landsholdshistorie. Udover at være en fantastisk forsvarsspiller har Simon repræsenteret Danmark og landsholdet på og udenfor banen på fornemste vis. Altid dedikeret og professionelt kæmpende med Dannebrog i hjertet for at holdet og danskerne sammen skulle opnå succes og store øjeblikke.

– Derudover har Simon som anfører altid sat sine medspillere og andre omkring ham først, og som en ægte kaptajn og leder har han altid haft overskud til at hjælpe og støtte sine landsholdsholdkammerater. Det lille ord TAK er her på sin plads til en STOR spiller. Kære Simon – Tak for dig, oplevelserne og dit enorme bidrag til landsholdets store succes gennem næsten to årtier, siger Peter Møller til DBU's hjemmeside.

Også landstræner Morten Wieghorst reagerer på nyheden.

– Simon Kjær har været en grundsten på landsholdet i mange år. Hans evne til at gå forrest og samle holdet, også i svære tider, har gjort ham til en unik spiller og leder. Hans betydning for holdet kan ikke overvurderes, men han står tilbage som en af de helt store i dansk fodbold, siger han til DBU's hjemmeside.

Simon Kjær, 35 år, debuterede på landsholdet i 2009. Siden er det som nævnt blevet til 132 kampe, mens det også er blevet til fem scoringer, og i godt otte år har han båret anførerbindet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Grønbæk hylder dansker

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt