– Én af de mest betydningsfulde nogensinde

Simon Kjær hyldes efter landsholdsstoppet af både fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, og landstræner Morten Wieghorst.



Simon Kjær stopper på landsholdet efter 15 år og 132 kampe i rødt og hvidt. Det kunne han selv fortælle Bold torsdag.

Og den nyhed afføder hyldester fra flere af landsholdets nøglepersoner.

I en pressemeddelelse fra DBU roser fodbolddirektør Peter Møller den nu tidligere landsholdsanfører for sin tid på landsholdet. 

– Simon er med imponerende 132 landskampe én af de mest betydningsfulde spillere nogensinde i dansk landsholdshistorie. Udover at være en fantastisk forsvarsspiller har Simon repræsenteret Danmark og landsholdet på og udenfor banen på fornemste vis. Altid dedikeret og professionelt kæmpende med Dannebrog i hjertet for at holdet og danskerne sammen skulle opnå succes og store øjeblikke.

– Derudover har Simon som anfører altid sat sine medspillere og andre omkring ham først, og som en ægte kaptajn og leder har han altid haft overskud til at hjælpe og støtte sine landsholdsholdkammerater. Det lille ord TAK er her på sin plads til en STOR spiller. Kære Simon – Tak for dig, oplevelserne og dit enorme bidrag til landsholdets store succes gennem næsten to årtier, siger Peter Møller til DBU's hjemmeside.

Også landstræner Morten Wieghorst reagerer på nyheden.

– Simon Kjær har været en grundsten på landsholdet i mange år. Hans evne til at gå forrest og samle holdet, også i svære tider, har gjort ham til en unik spiller og leder. Hans betydning for holdet kan ikke overvurderes, men han står tilbage som en af de helt store i dansk fodbold, siger han til DBU's hjemmeside.

Simon Kjær, 35 år, debuterede på landsholdet i 2009. Siden er det som nævnt blevet til 132 kampe, mens det også er blevet til fem scoringer, og i godt otte år har han båret anførerbindet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

OB – Silkeborg IF

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag