– Én af de mest betydningsfulde nogensinde

Simon Kjær hyldes efter landsholdsstoppet af både fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, og landstræner Morten Wieghorst.



Simon Kjær stopper på landsholdet efter 15 år og 132 kampe i rødt og hvidt. Det kunne han selv fortælle Bold torsdag.

Og den nyhed afføder hyldester fra flere af landsholdets nøglepersoner.

I en pressemeddelelse fra DBU roser fodbolddirektør Peter Møller den nu tidligere landsholdsanfører for sin tid på landsholdet. 

– Simon er med imponerende 132 landskampe én af de mest betydningsfulde spillere nogensinde i dansk landsholdshistorie. Udover at være en fantastisk forsvarsspiller har Simon repræsenteret Danmark og landsholdet på og udenfor banen på fornemste vis. Altid dedikeret og professionelt kæmpende med Dannebrog i hjertet for at holdet og danskerne sammen skulle opnå succes og store øjeblikke.

– Derudover har Simon som anfører altid sat sine medspillere og andre omkring ham først, og som en ægte kaptajn og leder har han altid haft overskud til at hjælpe og støtte sine landsholdsholdkammerater. Det lille ord TAK er her på sin plads til en STOR spiller. Kære Simon – Tak for dig, oplevelserne og dit enorme bidrag til landsholdets store succes gennem næsten to årtier, siger Peter Møller til DBU's hjemmeside.

Også landstræner Morten Wieghorst reagerer på nyheden.

– Simon Kjær har været en grundsten på landsholdet i mange år. Hans evne til at gå forrest og samle holdet, også i svære tider, har gjort ham til en unik spiller og leder. Hans betydning for holdet kan ikke overvurderes, men han står tilbage som en af de helt store i dansk fodbold, siger han til DBU's hjemmeside.

Simon Kjær, 35 år, debuterede på landsholdet i 2009. Siden er det som nævnt blevet til 132 kampe, mens det også er blevet til fem scoringer, og i godt otte år har han båret anførerbindet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Freiburg – Braga

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg