– Én af de mest betydningsfulde nogensinde

Simon Kjær hyldes efter landsholdsstoppet af både fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, og landstræner Morten Wieghorst.



Simon Kjær stopper på landsholdet efter 15 år og 132 kampe i rødt og hvidt. Det kunne han selv fortælle Bold torsdag.

Og den nyhed afføder hyldester fra flere af landsholdets nøglepersoner.

I en pressemeddelelse fra DBU roser fodbolddirektør Peter Møller den nu tidligere landsholdsanfører for sin tid på landsholdet. 

– Simon er med imponerende 132 landskampe én af de mest betydningsfulde spillere nogensinde i dansk landsholdshistorie. Udover at være en fantastisk forsvarsspiller har Simon repræsenteret Danmark og landsholdet på og udenfor banen på fornemste vis. Altid dedikeret og professionelt kæmpende med Dannebrog i hjertet for at holdet og danskerne sammen skulle opnå succes og store øjeblikke.

– Derudover har Simon som anfører altid sat sine medspillere og andre omkring ham først, og som en ægte kaptajn og leder har han altid haft overskud til at hjælpe og støtte sine landsholdsholdkammerater. Det lille ord TAK er her på sin plads til en STOR spiller. Kære Simon – Tak for dig, oplevelserne og dit enorme bidrag til landsholdets store succes gennem næsten to årtier, siger Peter Møller til DBU's hjemmeside.

Også landstræner Morten Wieghorst reagerer på nyheden.

– Simon Kjær har været en grundsten på landsholdet i mange år. Hans evne til at gå forrest og samle holdet, også i svære tider, har gjort ham til en unik spiller og leder. Hans betydning for holdet kan ikke overvurderes, men han står tilbage som en af de helt store i dansk fodbold, siger han til DBU's hjemmeside.

Simon Kjær, 35 år, debuterede på landsholdet i 2009. Siden er det som nævnt blevet til 132 kampe, mens det også er blevet til fem scoringer, og i godt otte år har han båret anførerbindet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb