Efter 132 kampe for Danmark har Simon Kjær i denne uge meddelt, at han stopper på landsholdet.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er der ingen tvivl om, at det er en rigtig stor spiller, der nu indstiller landsholdskarrieren.
– Det er jo en spiller, der har haft en kæmpe, kæmpe landsholdskarriere og har betydet enormt meget. Spilleren, som vi tager afsked med, har været anfører på det danske landshold i otte år. Så for mig er det en kæmpe spiller, vi tager afsked med, siger Thomas Gravesen.
Simon Kjærs beslutning om at stoppe kommer i kølvandet på en EM-slutrunde, hvor den rutinerede forsvarsspiller slet ikke kom på banen. Og ifølge Thomas Gravesen kan det godt tænkes, at Simon Kjær har valgt at sige stop selv nu for at undgå at skulle blive fravalgt.
– Jeg tror, at han fik et wake up-call under slutrunden i Tyskland med Kasper Hjulmand, hvor han kan mærke, at det her er en situation, hvor det kræver, at spillerne er toptrimmede, toptunede og spiller i deres klubber. Simon Kjær står i øjeblikket uden klub, siger Thomas Gravesen og fortsætter:
– Jeg tror også, at Simon Kjær har snakket med Morten Wieghorst. Så mon ikke, at der har været en dialog om, hvordan Morten Wieghorst ser Simon Kjær, og om han vil bruge ham på det danske A-landshold? Så for mig kan det være en af Morten Wieghorsts første store beslutninger.
Simon Kjær er den landsholdsspiller med næstflest landskampe nogensinde, kun overgået af Christian Eriksen. Men er Kjær en af de største landsholdsspillere nogensinde? Ifølge Thomas Gravesen afhænger det af, hvilket perspektiv man kigger fra.
– Det er svært at måle på, hvordan man bliver den største landsholdspiller. I forhold til antal kampe, så er Simon Kjær en af de allerstørste. Er det en spiller, som er blevet elsket af folket på niveau med Michael Laudrup, Preben Elkjær, Frank Arnesen, Søren Lerby, osv.? Det er det ikke.
– Det her er en landsholdsspiller, som har været benhård og professionel og som har leveret en indsats under tre landstrænere. Men han har delt vandene. Man kan læse rigtigt mange gange, hvor Simon Kjær udtalt sig, hvor folket og fansene har været delte og har haft delte meninger om Simon Kjær, hvad angår hans popularitet. Men som fodboldspiller har Simon Kjær helt klart leveret, lyder det fra Thomas Gravesen.
Thomas Gravesen fremhæver især Simon Kjærs niveau under Åge Hareide, hvor forsvarsspilleren ifølge 'Graver' var en 'fantastisk spiller'.
Du kan se hele Thomas Gravesens analyse af Simon Kjærs landsholdsstop i afspilleren over artiklen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Tyskland åbner med stor pligtsejr
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL