Simon Kjær siger farvel: Han har delt vandene

Simon Kjær har haft en kæmpemæssig landsholdskarriere, lyder det fra Thomas Gravesen. Men forsvarsspilleren har også delt vandene, vurderer Viaplay-eksperten.



Efter 132 kampe for Danmark har Simon Kjær i denne uge meddelt, at han stopper på landsholdet. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er der ingen tvivl om, at det er en rigtig stor spiller, der nu indstiller landsholdskarrieren. 

– Det er jo en spiller, der har haft en kæmpe, kæmpe landsholdskarriere og har betydet enormt meget. Spilleren, som vi tager afsked med, har været anfører på det danske landshold i otte år. Så for mig er det en kæmpe spiller, vi tager afsked med, siger Thomas Gravesen. 

Simon Kjærs beslutning om at stoppe kommer i kølvandet på en EM-slutrunde, hvor den rutinerede forsvarsspiller slet ikke kom på banen. Og ifølge Thomas Gravesen kan det godt tænkes, at Simon Kjær har valgt at sige stop selv nu for at undgå at skulle blive fravalgt. 

– Jeg tror, at han fik et wake up-call under slutrunden i Tyskland med Kasper Hjulmand, hvor han kan mærke, at det her er en situation, hvor det kræver, at spillerne er toptrimmede, toptunede og spiller i deres klubber. Simon Kjær står i øjeblikket uden klub, siger Thomas Gravesen og fortsætter:

– Jeg tror også, at Simon Kjær har snakket med Morten Wieghorst. Så mon ikke, at der har været en dialog om, hvordan Morten Wieghorst ser Simon Kjær, og om han vil bruge ham på det danske A-landshold? Så for mig kan det være en af Morten Wieghorsts første store beslutninger. 

Simon Kjær er den landsholdsspiller med næstflest landskampe nogensinde, kun overgået af Christian Eriksen. Men er Kjær en af de største landsholdsspillere nogensinde? Ifølge Thomas Gravesen afhænger det af, hvilket perspektiv man kigger fra. 

– Det er svært at måle på, hvordan man bliver den største landsholdspiller. I forhold til antal kampe, så er Simon Kjær en af de allerstørste. Er det en spiller, som er blevet elsket af folket på niveau med Michael Laudrup, Preben Elkjær, Frank Arnesen, Søren Lerby, osv.? Det er det ikke.

– Det her er en landsholdsspiller, som har været benhård og professionel og som har leveret en indsats under tre landstrænere. Men han har delt vandene. Man kan læse rigtigt mange gange, hvor Simon Kjær udtalt sig, hvor folket og fansene har været delte og har haft delte meninger om Simon Kjær, hvad angår hans popularitet. Men som fodboldspiller har Simon Kjær helt klart leveret, lyder det fra Thomas Gravesen. 

Thomas Gravesen fremhæver især Simon Kjærs niveau under Åge Hareide, hvor forsvarsspilleren ifølge 'Graver' var en 'fantastisk spiller'.  

Du kan se hele Thomas Gravesens analyse af Simon Kjærs landsholdsstop i afspilleren over artiklen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er jeg træt af’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’