Efter 132 kampe for Danmark har Simon Kjær i denne uge meddelt, at han stopper på landsholdet.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er der ingen tvivl om, at det er en rigtig stor spiller, der nu indstiller landsholdskarrieren.
– Det er jo en spiller, der har haft en kæmpe, kæmpe landsholdskarriere og har betydet enormt meget. Spilleren, som vi tager afsked med, har været anfører på det danske landshold i otte år. Så for mig er det en kæmpe spiller, vi tager afsked med, siger Thomas Gravesen.
Simon Kjærs beslutning om at stoppe kommer i kølvandet på en EM-slutrunde, hvor den rutinerede forsvarsspiller slet ikke kom på banen. Og ifølge Thomas Gravesen kan det godt tænkes, at Simon Kjær har valgt at sige stop selv nu for at undgå at skulle blive fravalgt.
– Jeg tror, at han fik et wake up-call under slutrunden i Tyskland med Kasper Hjulmand, hvor han kan mærke, at det her er en situation, hvor det kræver, at spillerne er toptrimmede, toptunede og spiller i deres klubber. Simon Kjær står i øjeblikket uden klub, siger Thomas Gravesen og fortsætter:
– Jeg tror også, at Simon Kjær har snakket med Morten Wieghorst. Så mon ikke, at der har været en dialog om, hvordan Morten Wieghorst ser Simon Kjær, og om han vil bruge ham på det danske A-landshold? Så for mig kan det være en af Morten Wieghorsts første store beslutninger.
Simon Kjær er den landsholdsspiller med næstflest landskampe nogensinde, kun overgået af Christian Eriksen. Men er Kjær en af de største landsholdsspillere nogensinde? Ifølge Thomas Gravesen afhænger det af, hvilket perspektiv man kigger fra.
– Det er svært at måle på, hvordan man bliver den største landsholdspiller. I forhold til antal kampe, så er Simon Kjær en af de allerstørste. Er det en spiller, som er blevet elsket af folket på niveau med Michael Laudrup, Preben Elkjær, Frank Arnesen, Søren Lerby, osv.? Det er det ikke.
– Det her er en landsholdsspiller, som har været benhård og professionel og som har leveret en indsats under tre landstrænere. Men han har delt vandene. Man kan læse rigtigt mange gange, hvor Simon Kjær udtalt sig, hvor folket og fansene har været delte og har haft delte meninger om Simon Kjær, hvad angår hans popularitet. Men som fodboldspiller har Simon Kjær helt klart leveret, lyder det fra Thomas Gravesen.
Thomas Gravesen fremhæver især Simon Kjærs niveau under Åge Hareide, hvor forsvarsspilleren ifølge 'Graver' var en 'fantastisk spiller'.
Du kan se hele Thomas Gravesens analyse af Simon Kjærs landsholdsstop i afspilleren over artiklen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia