Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Brian Riemer har forberedt sine spillere på, at der tirsdag kan opstå et særligt pres fra tribunerne i Prag.



I Irland er de tossede efter sidste uges nederlag på udebane til Tjekkiet, som tirsdag venter Danmarks fodboldlandshold i den altafgørende kamp for at indløse billet til VM.

I den afgørende straffesparkskonkurrence lød der nemlig en sirene på stadion i Prag, når irerne skulle sparke, og irske fans har siden krævet, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) undersøger sagen.

En mulig undersøgelse kan dog næppe nå at ændre på, at Tjekkiet er gået videre, og i den danske lejr er man forberedt på, at noget lignende kan opstå, når spillerne løber på banen tirsdag aften.

– Jeg tror, det er meget normalt. Om det er lasere eller sirener. Det er en del af fodbold, siger landstræner Brian Riemer på mandagens pressemøde på Epet Arena, hvor slaget står tirsdag.

– Jeg hæfter mig ved, at vi har topprofessionelle spillere, som er vant til at spille under pres og vant til at afgøre vigtige situationer. Det er for mig altafgørende.

– Om en har taget en sirene med, får jeg nok svært ved at stoppe ham i. Vi har forberedt det scenarie, siden vi mødtes sidste mandag, så vi ved, hvordan vi vil gribe det an, siger Brian Riemer.

Hjemmebanen har utvivlsomt stor betydning for tjekkerne. På forskellige stadioner rundt omkring i landet har Tjekkiet spillet 18 hjemmekampe i træk uden at tabe.

Epet Arena i Prag er dog ikke nogen skræmmende kulisse. Der er plads til knap 20.000 tilskuere og tåler ingen sammenligning med Aviva Stadium i Dublin, hvor Danmark kunne være endt i jagten på en VM-billet.

Men uanset hvad der venter fra lægterne, er de danske spillere parate.

– Det er spillere, der spiller på kæmpe adresser til daglig. Det er derfor, de spiller på det danske A-landshold. For at udføre et stykke arbejde. Det handler om teknisk formåen, taktisk forståelse og mental robusthed, som man opbygger gennem årene.

– Det er vel det, man kalder erfaring og rutine. Og jeg har en stor tryghed i maven, når jeg går i seng. De her gutter ved godt, hvad der skal til, siger Brian Riemer.

Tidligere mandag fortalte Tjekkiets landstræner, Miroslav Koubek, at han ikke havde bemærket nogen sirener på stadion mod Irland. Og derfor havde han ingen kommentarer til sagen.

Danmark får tjekkernes entusiasme at mærke, når tirsdagens kamp sparkes i gang 20.45. Vinderen skal til VM i USA, Mexico og Canada.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa