I Irland er de tossede efter sidste uges nederlag på udebane til Tjekkiet, som tirsdag venter Danmarks fodboldlandshold i den altafgørende kamp for at indløse billet til VM.
I den afgørende straffesparkskonkurrence lød der nemlig en sirene på stadion i Prag, når irerne skulle sparke, og irske fans har siden krævet, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) undersøger sagen.
En mulig undersøgelse kan dog næppe nå at ændre på, at Tjekkiet er gået videre, og i den danske lejr er man forberedt på, at noget lignende kan opstå, når spillerne løber på banen tirsdag aften.
– Jeg tror, det er meget normalt. Om det er lasere eller sirener. Det er en del af fodbold, siger landstræner Brian Riemer på mandagens pressemøde på Epet Arena, hvor slaget står tirsdag.
– Jeg hæfter mig ved, at vi har topprofessionelle spillere, som er vant til at spille under pres og vant til at afgøre vigtige situationer. Det er for mig altafgørende.
– Om en har taget en sirene med, får jeg nok svært ved at stoppe ham i. Vi har forberedt det scenarie, siden vi mødtes sidste mandag, så vi ved, hvordan vi vil gribe det an, siger Brian Riemer.
Hjemmebanen har utvivlsomt stor betydning for tjekkerne. På forskellige stadioner rundt omkring i landet har Tjekkiet spillet 18 hjemmekampe i træk uden at tabe.
Epet Arena i Prag er dog ikke nogen skræmmende kulisse. Der er plads til knap 20.000 tilskuere og tåler ingen sammenligning med Aviva Stadium i Dublin, hvor Danmark kunne være endt i jagten på en VM-billet.
Men uanset hvad der venter fra lægterne, er de danske spillere parate.
– Det er spillere, der spiller på kæmpe adresser til daglig. Det er derfor, de spiller på det danske A-landshold. For at udføre et stykke arbejde. Det handler om teknisk formåen, taktisk forståelse og mental robusthed, som man opbygger gennem årene.
– Det er vel det, man kalder erfaring og rutine. Og jeg har en stor tryghed i maven, når jeg går i seng. De her gutter ved godt, hvad der skal til, siger Brian Riemer.
Tidligere mandag fortalte Tjekkiets landstræner, Miroslav Koubek, at han ikke havde bemærket nogen sirener på stadion mod Irland. Og derfor havde han ingen kommentarer til sagen.
Danmark får tjekkernes entusiasme at mærke, når tirsdagens kamp sparkes i gang 20.45. Vinderen skal til VM i USA, Mexico og Canada.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT