Skarp kritik af Zlatan: Troede det var satire

Tipsbladets chefredaktør er rystet over Zlatan Ibrahimovic’ forsvarstale af Qatar.



Zlatan Ibrahimovic skaber ofte overskrifter med sine kommentarer, men hans seneste forsvarstale af Qatars styre, hvor han roser styret for at være bedre end den svenske samfundsmodel, er ramt helt forbi skiven. 

Det mener Tipsbladets cheftredaktør på print, Troels Bager Thøgersen. 

Zlatan Ibrahrimovic er kommet i modvind med sine kommentarer om Qatar, som han har givet til Aftonbladet.

– Som land er Qatar et system, der fungerer. Er der stoffer? Nej. Er der kriminalitet? Nej. Er der kriminalitet i Sverige? Ja, i den grad. Er der stoffer? Ja. Systemet fungerer i Qatar. Hvad med det svenske system? Det fungerer, men jeg ved ikke, om det fungerer 100 procent, siger Zlatan blandet andet til den svenske avis.

Troels Bager Thøgersen troede, at det var decideret satire, da han læste Zlatans citater.

– Helt ærligt: Jeg troede, det var satire. Jeg ved godt, Zlatan Ibrahimovic er glad for at sætte tingene på spidsen og for at provokere, men at rose Qatars samfundsmodel som værende bedre end den svenske er helt vildt.

– Vi taler om et land, der har bekymrende mange lighedstræk med apartheid-styrets Sydafrika, før demokratiet blev indført med valget af Nelson Mandela.

– Det er systematisk racisme, forfærdelig dårlig behandling af migrantarbejdere, der i nogle tilfælde har mistet livet, og et diktatur, hvor det hemmelige politi kan komme midt om natten og smide dig i fængsel uden rettergang, siger Troels Bager Thøgersen. 

Zlatan Ibrahimovic er blot en af flere store sportsstjerner, som hvidvasker Qatars image ved at udtrykke begejstring for styret. Det skal man huske at kritisere, mener Troels Bager Thøgersen.

– Ibrahimovic har naturligvis ytringsfrihed, og den har han i dette tilfælde brugt til at fremme et diktatur, der undertrykker befolkningen og forskelsbehandler på basis af hudfarve og status.

-Det er der al mulig grund til at kritisere, ligesom det har været trist at se mange andre sportsstjerner hvidvaske Qatars image ved at nedtone problemerne i landet og hylde dets ledere og samfundsmodel, siger Tipsbladets chefredaktør. 

Ståle Solbakken har også gennem længere tid kritiseret det mellemøstlige styre, og den tidligere FC København-træner er heller ikke imponeret over Zlatan Ibrahimovic’ seneste kommentarer. 

– Det er jo et så kontrolleret samfund, på den dårlige måde, så det siger sig selv, at den udtalelse er meget på kanten – og langt over stregen, lyder det fra Solbakken i et interview med VG.





Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’


Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Manchester United rasende

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

‘En fodboldmæssig katastrofe’

– Overdrevet og unuanceret

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Hård kritik af FC København-stjerne

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Aldrig set før

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’