Zlatan Ibrahimovic skaber ofte overskrifter med sine kommentarer, men hans seneste forsvarstale af Qatars styre, hvor han roser styret for at være bedre end den svenske samfundsmodel, er ramt helt forbi skiven.
Det mener Tipsbladets cheftredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.
Zlatan Ibrahrimovic er kommet i modvind med sine kommentarer om Qatar, som han har givet til Aftonbladet.
– Som land er Qatar et system, der fungerer. Er der stoffer? Nej. Er der kriminalitet? Nej. Er der kriminalitet i Sverige? Ja, i den grad. Er der stoffer? Ja. Systemet fungerer i Qatar. Hvad med det svenske system? Det fungerer, men jeg ved ikke, om det fungerer 100 procent, siger Zlatan blandet andet til den svenske avis.
Troels Bager Thøgersen troede, at det var decideret satire, da han læste Zlatans citater.
– Helt ærligt: Jeg troede, det var satire. Jeg ved godt, Zlatan Ibrahimovic er glad for at sætte tingene på spidsen og for at provokere, men at rose Qatars samfundsmodel som værende bedre end den svenske er helt vildt.
– Vi taler om et land, der har bekymrende mange lighedstræk med apartheid-styrets Sydafrika, før demokratiet blev indført med valget af Nelson Mandela.
– Det er systematisk racisme, forfærdelig dårlig behandling af migrantarbejdere, der i nogle tilfælde har mistet livet, og et diktatur, hvor det hemmelige politi kan komme midt om natten og smide dig i fængsel uden rettergang, siger Troels Bager Thøgersen.
Zlatan Ibrahimovic er blot en af flere store sportsstjerner, som hvidvasker Qatars image ved at udtrykke begejstring for styret. Det skal man huske at kritisere, mener Troels Bager Thøgersen.
– Ibrahimovic har naturligvis ytringsfrihed, og den har han i dette tilfælde brugt til at fremme et diktatur, der undertrykker befolkningen og forskelsbehandler på basis af hudfarve og status.
-Det er der al mulig grund til at kritisere, ligesom det har været trist at se mange andre sportsstjerner hvidvaske Qatars image ved at nedtone problemerne i landet og hylde dets ledere og samfundsmodel, siger Tipsbladets chefredaktør.
Ståle Solbakken har også gennem længere tid kritiseret det mellemøstlige styre, og den tidligere FC København-træner er heller ikke imponeret over Zlatan Ibrahimovic’ seneste kommentarer.
– Det er jo et så kontrolleret samfund, på den dårlige måde, så det siger sig selv, at den udtalelse er meget på kanten – og langt over stregen, lyder det fra Solbakken i et interview med VG.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
AC Milan kigger på dansker
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE