Skarp kritik af Zlatan: Troede det var satire

Tipsbladets chefredaktør er rystet over Zlatan Ibrahimovic’ forsvarstale af Qatar.



Zlatan Ibrahimovic skaber ofte overskrifter med sine kommentarer, men hans seneste forsvarstale af Qatars styre, hvor han roser styret for at være bedre end den svenske samfundsmodel, er ramt helt forbi skiven. 

Det mener Tipsbladets cheftredaktør på print, Troels Bager Thøgersen. 

Zlatan Ibrahrimovic er kommet i modvind med sine kommentarer om Qatar, som han har givet til Aftonbladet.

– Som land er Qatar et system, der fungerer. Er der stoffer? Nej. Er der kriminalitet? Nej. Er der kriminalitet i Sverige? Ja, i den grad. Er der stoffer? Ja. Systemet fungerer i Qatar. Hvad med det svenske system? Det fungerer, men jeg ved ikke, om det fungerer 100 procent, siger Zlatan blandet andet til den svenske avis.

Troels Bager Thøgersen troede, at det var decideret satire, da han læste Zlatans citater.

– Helt ærligt: Jeg troede, det var satire. Jeg ved godt, Zlatan Ibrahimovic er glad for at sætte tingene på spidsen og for at provokere, men at rose Qatars samfundsmodel som værende bedre end den svenske er helt vildt.

– Vi taler om et land, der har bekymrende mange lighedstræk med apartheid-styrets Sydafrika, før demokratiet blev indført med valget af Nelson Mandela.

– Det er systematisk racisme, forfærdelig dårlig behandling af migrantarbejdere, der i nogle tilfælde har mistet livet, og et diktatur, hvor det hemmelige politi kan komme midt om natten og smide dig i fængsel uden rettergang, siger Troels Bager Thøgersen. 

Zlatan Ibrahimovic er blot en af flere store sportsstjerner, som hvidvasker Qatars image ved at udtrykke begejstring for styret. Det skal man huske at kritisere, mener Troels Bager Thøgersen.

– Ibrahimovic har naturligvis ytringsfrihed, og den har han i dette tilfælde brugt til at fremme et diktatur, der undertrykker befolkningen og forskelsbehandler på basis af hudfarve og status.

-Det er der al mulig grund til at kritisere, ligesom det har været trist at se mange andre sportsstjerner hvidvaske Qatars image ved at nedtone problemerne i landet og hylde dets ledere og samfundsmodel, siger Tipsbladets chefredaktør. 

Ståle Solbakken har også gennem længere tid kritiseret det mellemøstlige styre, og den tidligere FC København-træner er heller ikke imponeret over Zlatan Ibrahimovic’ seneste kommentarer. 

– Det er jo et så kontrolleret samfund, på den dårlige måde, så det siger sig selv, at den udtalelse er meget på kanten – og langt over stregen, lyder det fra Solbakken i et interview med VG.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Magiske Messi slår til igen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Superliga-profiler topper international liste

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde