Skarp kritik af Zlatan: Troede det var satire

Tipsbladets chefredaktør er rystet over Zlatan Ibrahimovic’ forsvarstale af Qatar.



Zlatan Ibrahimovic skaber ofte overskrifter med sine kommentarer, men hans seneste forsvarstale af Qatars styre, hvor han roser styret for at være bedre end den svenske samfundsmodel, er ramt helt forbi skiven. 

Det mener Tipsbladets cheftredaktør på print, Troels Bager Thøgersen. 

Zlatan Ibrahrimovic er kommet i modvind med sine kommentarer om Qatar, som han har givet til Aftonbladet.

– Som land er Qatar et system, der fungerer. Er der stoffer? Nej. Er der kriminalitet? Nej. Er der kriminalitet i Sverige? Ja, i den grad. Er der stoffer? Ja. Systemet fungerer i Qatar. Hvad med det svenske system? Det fungerer, men jeg ved ikke, om det fungerer 100 procent, siger Zlatan blandet andet til den svenske avis.

Troels Bager Thøgersen troede, at det var decideret satire, da han læste Zlatans citater.

– Helt ærligt: Jeg troede, det var satire. Jeg ved godt, Zlatan Ibrahimovic er glad for at sætte tingene på spidsen og for at provokere, men at rose Qatars samfundsmodel som værende bedre end den svenske er helt vildt.

– Vi taler om et land, der har bekymrende mange lighedstræk med apartheid-styrets Sydafrika, før demokratiet blev indført med valget af Nelson Mandela.

– Det er systematisk racisme, forfærdelig dårlig behandling af migrantarbejdere, der i nogle tilfælde har mistet livet, og et diktatur, hvor det hemmelige politi kan komme midt om natten og smide dig i fængsel uden rettergang, siger Troels Bager Thøgersen. 

Zlatan Ibrahimovic er blot en af flere store sportsstjerner, som hvidvasker Qatars image ved at udtrykke begejstring for styret. Det skal man huske at kritisere, mener Troels Bager Thøgersen.

– Ibrahimovic har naturligvis ytringsfrihed, og den har han i dette tilfælde brugt til at fremme et diktatur, der undertrykker befolkningen og forskelsbehandler på basis af hudfarve og status.

-Det er der al mulig grund til at kritisere, ligesom det har været trist at se mange andre sportsstjerner hvidvaske Qatars image ved at nedtone problemerne i landet og hylde dets ledere og samfundsmodel, siger Tipsbladets chefredaktør. 

Ståle Solbakken har også gennem længere tid kritiseret det mellemøstlige styre, og den tidligere FC København-træner er heller ikke imponeret over Zlatan Ibrahimovic’ seneste kommentarer. 

– Det er jo et så kontrolleret samfund, på den dårlige måde, så det siger sig selv, at den udtalelse er meget på kanten – og langt over stregen, lyder det fra Solbakken i et interview med VG.



No data available.

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Zorniger med klar besked til Brøndby

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

AGF var klar med rekordbeløb

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Brøndby præsenterer ny profil

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’