Zlatan Ibrahimovic skaber ofte overskrifter med sine kommentarer, men hans seneste forsvarstale af Qatars styre, hvor han roser styret for at være bedre end den svenske samfundsmodel, er ramt helt forbi skiven.
Det mener Tipsbladets cheftredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.
Zlatan Ibrahrimovic er kommet i modvind med sine kommentarer om Qatar, som han har givet til Aftonbladet.
– Som land er Qatar et system, der fungerer. Er der stoffer? Nej. Er der kriminalitet? Nej. Er der kriminalitet i Sverige? Ja, i den grad. Er der stoffer? Ja. Systemet fungerer i Qatar. Hvad med det svenske system? Det fungerer, men jeg ved ikke, om det fungerer 100 procent, siger Zlatan blandet andet til den svenske avis.
Troels Bager Thøgersen troede, at det var decideret satire, da han læste Zlatans citater.
– Helt ærligt: Jeg troede, det var satire. Jeg ved godt, Zlatan Ibrahimovic er glad for at sætte tingene på spidsen og for at provokere, men at rose Qatars samfundsmodel som værende bedre end den svenske er helt vildt.
– Vi taler om et land, der har bekymrende mange lighedstræk med apartheid-styrets Sydafrika, før demokratiet blev indført med valget af Nelson Mandela.
– Det er systematisk racisme, forfærdelig dårlig behandling af migrantarbejdere, der i nogle tilfælde har mistet livet, og et diktatur, hvor det hemmelige politi kan komme midt om natten og smide dig i fængsel uden rettergang, siger Troels Bager Thøgersen.
Zlatan Ibrahimovic er blot en af flere store sportsstjerner, som hvidvasker Qatars image ved at udtrykke begejstring for styret. Det skal man huske at kritisere, mener Troels Bager Thøgersen.
– Ibrahimovic har naturligvis ytringsfrihed, og den har han i dette tilfælde brugt til at fremme et diktatur, der undertrykker befolkningen og forskelsbehandler på basis af hudfarve og status.
-Det er der al mulig grund til at kritisere, ligesom det har været trist at se mange andre sportsstjerner hvidvaske Qatars image ved at nedtone problemerne i landet og hylde dets ledere og samfundsmodel, siger Tipsbladets chefredaktør.
Ståle Solbakken har også gennem længere tid kritiseret det mellemøstlige styre, og den tidligere FC København-træner er heller ikke imponeret over Zlatan Ibrahimovic’ seneste kommentarer.
– Det er jo et så kontrolleret samfund, på den dårlige måde, så det siger sig selv, at den udtalelse er meget på kanten – og langt over stregen, lyder det fra Solbakken i et interview med VG.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER