Victor Kristiansen får ikke sin landsholdsdebut for Danmark i den kommende landsholdstermin.
Den unge venstreback var ellers blevet udtaget af Kasper Hjulmand, men Victor Kristiansen er endnu ikke kommet sig over den ankelskade, som har holdt ham ude af Leicesters to seneste Premier League-kampe.
Nu bekræfter klubbens cheftræner Brendan Rodgers også, at Victor Kristiansen går glip af de kommende landskampe på grund af skaden.
Det gør nordireren på torsdagens pressemøde forud for lørdagens Premier League-kamp mod Brentford, som Victor Kristiansen naturligvis også går glip af.
– Victor Kristiansen bliver ikke klar. Vi håbede på, at han var tæt på, men han kommer kommer lige akkurat til at gå glip af denne kamp.
– Han (Kasper Hjulmand) havde nok håbet, ligesom vi havde, at han ville spille. Jeg har hverken talt med Kasper eller haft kontakt til ham. Vi håbede på, at han ville være klar, og det gjorde vores lægestab også. Men som ugen har udviklet sig, så bliver han ikke klar.
– Så Victor kommer først i spil efter landskampsterminen. Han vil blive her og modtage behandling, lyder det fra Brendan Rodgers.
Dermed skal Kasper Hjulmand ud og finde en anden back i fraværet af Victor Kristiansen. Kasper Hjulmand var ellers optimistisk på pressemødet, da han udtog sit landshold.
– En lille note omkring Victor er, at det selvfølgelig er med det sigte, at han skal spille i weekenden.
– Det burde være sådan, at han spiller i weekenden mod Brentford, og han skal selvfølgelig spille, være klar og gennemføre kampen.
– Men som det er nu, så er han klar til at spille, og derfor tager vi Victor Kristiansen med, sagde Hjulmand.
Klar er Victor Kristiansen dog ikke blevet.
LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FCK-direktør får job i West Ham
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Canada – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS