Victor Kristiansen får ikke sin landsholdsdebut for Danmark i den kommende landsholdstermin.
Den unge venstreback var ellers blevet udtaget af Kasper Hjulmand, men Victor Kristiansen er endnu ikke kommet sig over den ankelskade, som har holdt ham ude af Leicesters to seneste Premier League-kampe.
Nu bekræfter klubbens cheftræner Brendan Rodgers også, at Victor Kristiansen går glip af de kommende landskampe på grund af skaden.
Det gør nordireren på torsdagens pressemøde forud for lørdagens Premier League-kamp mod Brentford, som Victor Kristiansen naturligvis også går glip af.
– Victor Kristiansen bliver ikke klar. Vi håbede på, at han var tæt på, men han kommer kommer lige akkurat til at gå glip af denne kamp.
– Han (Kasper Hjulmand) havde nok håbet, ligesom vi havde, at han ville spille. Jeg har hverken talt med Kasper eller haft kontakt til ham. Vi håbede på, at han ville være klar, og det gjorde vores lægestab også. Men som ugen har udviklet sig, så bliver han ikke klar.
– Så Victor kommer først i spil efter landskampsterminen. Han vil blive her og modtage behandling, lyder det fra Brendan Rodgers.
Dermed skal Kasper Hjulmand ud og finde en anden back i fraværet af Victor Kristiansen. Kasper Hjulmand var ellers optimistisk på pressemødet, da han udtog sit landshold.
– En lille note omkring Victor er, at det selvfølgelig er med det sigte, at han skal spille i weekenden.
– Det burde være sådan, at han spiller i weekenden mod Brentford, og han skal selvfølgelig spille, være klar og gennemføre kampen.
– Men som det er nu, så er han klar til at spille, og derfor tager vi Victor Kristiansen med, sagde Hjulmand.
Klar er Victor Kristiansen dog ikke blevet.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFER