Skidt nyhed: Skadet ‘VK’ misser landskampe

Den danske landsholdsspiller er alligevel ikke klar, selv om Kasper Hjulmand har udtaget ham.



Victor Kristiansen får ikke sin landsholdsdebut for Danmark i den kommende landsholdstermin.

Den unge venstreback var ellers blevet udtaget af Kasper Hjulmand, men Victor Kristiansen er endnu ikke kommet sig over den ankelskade, som har holdt ham ude af Leicesters to seneste Premier League-kampe.

Nu bekræfter klubbens cheftræner Brendan Rodgers også, at Victor Kristiansen går glip af de kommende landskampe på grund af skaden.

Det gør nordireren på torsdagens pressemøde forud for lørdagens Premier League-kamp mod Brentford, som Victor Kristiansen naturligvis også går glip af.

– Victor Kristiansen bliver ikke klar. Vi håbede på, at han var tæt på, men han kommer kommer lige akkurat til at gå glip af denne kamp.

– Han (Kasper Hjulmand) havde nok håbet, ligesom vi havde, at han ville spille. Jeg har hverken talt med Kasper eller haft kontakt til ham. Vi håbede på, at han ville være klar, og det gjorde vores lægestab også. Men som ugen har udviklet sig, så bliver han ikke klar.

– Så Victor kommer først i spil efter landskampsterminen. Han vil blive her og modtage behandling, lyder det fra Brendan Rodgers.

Dermed skal Kasper Hjulmand ud og finde en anden back i fraværet af Victor Kristiansen. Kasper Hjulmand var ellers optimistisk på pressemødet, da han udtog sit landshold.

– En lille note omkring Victor er, at det selvfølgelig er med det sigte, at han skal spille i weekenden.

– Det burde være sådan, at han spiller i weekenden mod Brentford, og han skal selvfølgelig spille, være klar og gennemføre kampen.

– Men som det er nu, så er han klar til at spille, og derfor tager vi Victor Kristiansen med, sagde Hjulmand.

Klar er Victor Kristiansen dog ikke blevet.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Frankrig – Sverige

Kryptisk transfermelding

England – DR Congo

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

‘Han ryger 100 procent!’