Victor Kristiansen får ikke sin landsholdsdebut for Danmark i den kommende landsholdstermin.
Den unge venstreback var ellers blevet udtaget af Kasper Hjulmand, men Victor Kristiansen er endnu ikke kommet sig over den ankelskade, som har holdt ham ude af Leicesters to seneste Premier League-kampe.
Nu bekræfter klubbens cheftræner Brendan Rodgers også, at Victor Kristiansen går glip af de kommende landskampe på grund af skaden.
Det gør nordireren på torsdagens pressemøde forud for lørdagens Premier League-kamp mod Brentford, som Victor Kristiansen naturligvis også går glip af.
– Victor Kristiansen bliver ikke klar. Vi håbede på, at han var tæt på, men han kommer kommer lige akkurat til at gå glip af denne kamp.
– Han (Kasper Hjulmand) havde nok håbet, ligesom vi havde, at han ville spille. Jeg har hverken talt med Kasper eller haft kontakt til ham. Vi håbede på, at han ville være klar, og det gjorde vores lægestab også. Men som ugen har udviklet sig, så bliver han ikke klar.
– Så Victor kommer først i spil efter landskampsterminen. Han vil blive her og modtage behandling, lyder det fra Brendan Rodgers.
Dermed skal Kasper Hjulmand ud og finde en anden back i fraværet af Victor Kristiansen. Kasper Hjulmand var ellers optimistisk på pressemødet, da han udtog sit landshold.
– En lille note omkring Victor er, at det selvfølgelig er med det sigte, at han skal spille i weekenden.
– Det burde være sådan, at han spiller i weekenden mod Brentford, og han skal selvfølgelig spille, være klar og gennemføre kampen.
– Men som det er nu, så er han klar til at spille, og derfor tager vi Victor Kristiansen med, sagde Hjulmand.
Klar er Victor Kristiansen dog ikke blevet.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Argentina afværger fiasko – vildt comeback!
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT