Vildt: Må bruge markspiller på mål til vigtig kamp

Comorerne har ingen målmænd klar til deres afgørende kamp mod Cameroun.



Comorerne spiller mandag aften den største landskamp i deres historie, når de møder Cameroun i ottendedelsfinalerne ved Africa Cup of Nations, men deres optakt til kampen har ikke været nem.

Til kampen må Comorerne nemlig undvære både førstekeeper Ali Ahamada samt reservekeeperne Moyadh Ousseini og Salim Ben Boina, og af den grund stiller de op med en markspiller i mål. Det bekræfter målmandstræner Daniel Padovani ifølge BBC og The Athletic.

– Vi har allerede valgt en markspiller, der starter som målmand. Det er en spiller, der til træning har vist, at han kan spille som målmand, lyder det fra Daniel Padovani.

Årsagen til de tre keeperes fravær er en blanding af corona og skader. Ali Ahamada og Moyadh Ousseini er i isolation, mens Salim Ben Boina er skadet.

I alt er 12 af Comorernes 25 spillere ramt af corona, men det er ikke nok til at få kampen flyttet. Ifølge reglerne ved Africa Cup of Nations skal en kamp afvikles, såfremt et hold har 11 spillere til rådighed – uanset om de har en keeper eller ej.

Såfremt Comorerne får flere coronatilfælde og ikke kan stille 11 mand, vil de dog blot blive taberdømt ifølge slutrundens regler, skriver The Athletic.

Det er en særdeles uheldig optakt til det, der betragtes som Comorernes største landskamp nogensinde. Landet har nemlig aldrig før deltaget ved Africa Cup of Nations, og at de er kommet til knockoutkampene betragtes også som en sensation, eftersom de slog Ghana for at tage pladsen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danskerne har stor tiltro til Norge