Vildt: Må bruge markspiller på mål til vigtig kamp

Comorerne har ingen målmænd klar til deres afgørende kamp mod Cameroun.



Comorerne spiller mandag aften den største landskamp i deres historie, når de møder Cameroun i ottendedelsfinalerne ved Africa Cup of Nations, men deres optakt til kampen har ikke været nem.

Til kampen må Comorerne nemlig undvære både førstekeeper Ali Ahamada samt reservekeeperne Moyadh Ousseini og Salim Ben Boina, og af den grund stiller de op med en markspiller i mål. Det bekræfter målmandstræner Daniel Padovani ifølge BBC og The Athletic.

– Vi har allerede valgt en markspiller, der starter som målmand. Det er en spiller, der til træning har vist, at han kan spille som målmand, lyder det fra Daniel Padovani.

Årsagen til de tre keeperes fravær er en blanding af corona og skader. Ali Ahamada og Moyadh Ousseini er i isolation, mens Salim Ben Boina er skadet.

I alt er 12 af Comorernes 25 spillere ramt af corona, men det er ikke nok til at få kampen flyttet. Ifølge reglerne ved Africa Cup of Nations skal en kamp afvikles, såfremt et hold har 11 spillere til rådighed – uanset om de har en keeper eller ej.

Såfremt Comorerne får flere coronatilfælde og ikke kan stille 11 mand, vil de dog blot blive taberdømt ifølge slutrundens regler, skriver The Athletic.

Det er en særdeles uheldig optakt til det, der betragtes som Comorernes største landskamp nogensinde. Landet har nemlig aldrig før deltaget ved Africa Cup of Nations, og at de er kommet til knockoutkampene betragtes også som en sensation, eftersom de slog Ghana for at tage pladsen. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Monsterbud på vej

Tysk VM-chok



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Der er al mulig grund til bekymring

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medie: FC København jagter Michael Parker

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve