Vildt: Må bruge markspiller på mål til vigtig kamp

Comorerne har ingen målmænd klar til deres afgørende kamp mod Cameroun.



Comorerne spiller mandag aften den største landskamp i deres historie, når de møder Cameroun i ottendedelsfinalerne ved Africa Cup of Nations, men deres optakt til kampen har ikke været nem.

Til kampen må Comorerne nemlig undvære både førstekeeper Ali Ahamada samt reservekeeperne Moyadh Ousseini og Salim Ben Boina, og af den grund stiller de op med en markspiller i mål. Det bekræfter målmandstræner Daniel Padovani ifølge BBC og The Athletic.

– Vi har allerede valgt en markspiller, der starter som målmand. Det er en spiller, der til træning har vist, at han kan spille som målmand, lyder det fra Daniel Padovani.

Årsagen til de tre keeperes fravær er en blanding af corona og skader. Ali Ahamada og Moyadh Ousseini er i isolation, mens Salim Ben Boina er skadet.

I alt er 12 af Comorernes 25 spillere ramt af corona, men det er ikke nok til at få kampen flyttet. Ifølge reglerne ved Africa Cup of Nations skal en kamp afvikles, såfremt et hold har 11 spillere til rådighed – uanset om de har en keeper eller ej.

Såfremt Comorerne får flere coronatilfælde og ikke kan stille 11 mand, vil de dog blot blive taberdømt ifølge slutrundens regler, skriver The Athletic.

Det er en særdeles uheldig optakt til det, der betragtes som Comorernes største landskamp nogensinde. Landet har nemlig aldrig før deltaget ved Africa Cup of Nations, og at de er kommet til knockoutkampene betragtes også som en sensation, eftersom de slog Ghana for at tage pladsen. 





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

– Niels Frederiksen er en legende!

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…