Comorerne spiller mandag aften den største landskamp i deres historie, når de møder Cameroun i ottendedelsfinalerne ved Africa Cup of Nations, men deres optakt til kampen har ikke været nem.
Til kampen må Comorerne nemlig undvære både førstekeeper Ali Ahamada samt reservekeeperne Moyadh Ousseini og Salim Ben Boina, og af den grund stiller de op med en markspiller i mål. Det bekræfter målmandstræner Daniel Padovani ifølge BBC og The Athletic.
– Vi har allerede valgt en markspiller, der starter som målmand. Det er en spiller, der til træning har vist, at han kan spille som målmand, lyder det fra Daniel Padovani.
Årsagen til de tre keeperes fravær er en blanding af corona og skader. Ali Ahamada og Moyadh Ousseini er i isolation, mens Salim Ben Boina er skadet.
I alt er 12 af Comorernes 25 spillere ramt af corona, men det er ikke nok til at få kampen flyttet. Ifølge reglerne ved Africa Cup of Nations skal en kamp afvikles, såfremt et hold har 11 spillere til rådighed – uanset om de har en keeper eller ej.
Såfremt Comorerne får flere coronatilfælde og ikke kan stille 11 mand, vil de dog blot blive taberdømt ifølge slutrundens regler, skriver The Athletic.
Det er en særdeles uheldig optakt til det, der betragtes som Comorernes største landskamp nogensinde. Landet har nemlig aldrig før deltaget ved Africa Cup of Nations, og at de er kommet til knockoutkampene betragtes også som en sensation, eftersom de slog Ghana for at tage pladsen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Qatar – Schweiz
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
OPTAKT
