Der er ingen grund til at lade kritikken hagle ned over Harry Maguire, efter at han onsdag blev udvist i første halvleg, da England tabte 0-1 til Danmark i Nations League.
Det siger Englands landstræner, Gareth Southgate, der mener, at forsvarsspilleren allerede er blevet rigeligt hakket på, efter at han var forsidestof som følge af en voldssag på en græsk ferieø i august.
– Han har en svær periode. I sådan en periode lærer man meget om en selv og om andre mennesker. Han skal nok komme stærkere tilbage.
– Han ved, der kommer kritik efter det her, for han ved, det er kostbart at blive reduceret til ti mand. Men han er en værdifuld spiller for os, og vi bakker ham op, så han kan komme tilbage til sit bedste, siger Gareth Southgate.
Først lavede Maguire en grov tackling på Yussuf Poulsen og fik et gult kort. Han fik sin anden advarsel, da han selv havde smidt bolden væk og forsøgte at generobre den med en glidende tackling.
Udvisningen afgjorde kampen, mener Southgate.
– Det her er fodbold, og en episode afgjorde kampens udvikling. Man kan aldrig tåle at komme ned på ti spillere, for så blive det meget vanskeligt, siger landstræneren.
Få minutter efter udvisningen scorede Christian Eriksen på et straffespark. Men Danmark skulle aldrig have haft straffesparket, mener Southgate, der sammen med sine spillere gentagne gange illustrerede utilfredshed med kampens spanske dommere.
– Jeg kunne slet ikke se, at der var straffespark. Der var frispark til Kyle Walker inden. Men jo mindre jeg siger om det, desto bedre, siger Southgate.
Danmarks landstræner Kasper Hjulmand har en anden opfattelse af situationen, hvor Thomas Delaney faldt til jorden i feltet.
– Det røde kort er ikke til diskussion. Jeg har også set straffesparket, og jeg synes, at det var et tydeligt straffespark. Der var selvfølgelig kendelser, der gik med os i kampen, men det var et tydeligt straffe, siger Hjulmand på et pressemøde.
Med sejren er Danmark foran England i Nations League-gruppen.
/ritzau/
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
