Selv om Spanien ikke fik den bedste start på Nations League, kunne holdet søndag alligevel rykke op på førstepladsen i gruppe 2 efter fire kampe.
Det kom i stand, efter at Portugal en smule overraskende tabte 0-1 mod Schweiz, mens Spanien med en 1-0-sejr mod Tjekkiet kunne tilføje tre point til kontoen.
Efter de to kampe er Spanien rykket op på førstepladsen i gruppe 2 med otte point, mens Portugal haler lige efter med syv.
Tjekkiet ligger fortsat på tredjepladsen med fire point efterfulgt af Schweiz, som ligger i bunden af gruppen med tre point.
Som det ofte gør sig gældende i Spaniens kampe, dominerede spanierne på boldbesiddelsen. Dog uden at det gav store udslag i antallet af scoringschancer.
Første mål blev scoret af Carlos Soler, som på en flot aflevering fra Marco Asensio kom til afslutning inde i feltet og scorede til 1-0.
I anden halvleg var Pablo Sarabia på pletten, da han befandt sig det rette sted på det rette tidspunkt og udnyttede en ripost og sendte Spanien foran 2-0.
Spanien så i den grad komfortable ud efter scoringen til 2-0. De sidste knap 20 minutter kørte spanierne selvsikkert sejren hjem på cruise control.
I den portugisiske lejr herskede der stor frustration i kampen, som endte 1-0 til Schweiz.
Portugal dominerede skudstatistikken, men formåede aldrig at sende bolden i mål mod Schweiz, som kæmpede med næb og kløer for at hive sejren hjem.
Det var den schweiziske angriber Haris Seferovic, der i kampens første minut scorede et lynmål på et flot hovedstød.
Flere mål var ikke nødvendigt for at sikre Schweiz' første tre point i dette års udgave af Nations League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT