Spanien snupper førstepladsen efter Portugal-bét

Spanien udnyttede søndag Portugals nederlag mod Schweiz til at tage førstepladsen i sin Nations League-gruppe.



Selv om Spanien ikke fik den bedste start på Nations League, kunne holdet søndag alligevel rykke op på førstepladsen i gruppe 2 efter fire kampe.

Det kom i stand, efter at Portugal en smule overraskende tabte 0-1 mod Schweiz, mens Spanien med en 1-0-sejr mod Tjekkiet kunne tilføje tre point til kontoen.

Efter de to kampe er Spanien rykket op på førstepladsen i gruppe 2 med otte point, mens Portugal haler lige efter med syv.

Tjekkiet ligger fortsat på tredjepladsen med fire point efterfulgt af Schweiz, som ligger i bunden af gruppen med tre point.

Som det ofte gør sig gældende i Spaniens kampe, dominerede spanierne på boldbesiddelsen. Dog uden at det gav store udslag i antallet af scoringschancer.

Første mål blev scoret af Carlos Soler, som på en flot aflevering fra Marco Asensio kom til afslutning inde i feltet og scorede til 1-0.

I anden halvleg var Pablo Sarabia på pletten, da han befandt sig det rette sted på det rette tidspunkt og udnyttede en ripost og sendte Spanien foran 2-0.

Spanien så i den grad komfortable ud efter scoringen til 2-0. De sidste knap 20 minutter kørte spanierne selvsikkert sejren hjem på cruise control.

I den portugisiske lejr herskede der stor frustration i kampen, som endte 1-0 til Schweiz.

Portugal dominerede skudstatistikken, men formåede aldrig at sende bolden i mål mod Schweiz, som kæmpede med næb og kløer for at hive sejren hjem.

Det var den schweiziske angriber Haris Seferovic, der i kampens første minut scorede et lynmål på et flot hovedstød.

Flere mål var ikke nødvendigt for at sikre Schweiz' første tre point i dette års udgave af Nations League.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Leverkusen – Bayern

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’