Spanien snupper førstepladsen efter Portugal-bét

Spanien udnyttede søndag Portugals nederlag mod Schweiz til at tage førstepladsen i sin Nations League-gruppe.



Selv om Spanien ikke fik den bedste start på Nations League, kunne holdet søndag alligevel rykke op på førstepladsen i gruppe 2 efter fire kampe.

Det kom i stand, efter at Portugal en smule overraskende tabte 0-1 mod Schweiz, mens Spanien med en 1-0-sejr mod Tjekkiet kunne tilføje tre point til kontoen.

Efter de to kampe er Spanien rykket op på førstepladsen i gruppe 2 med otte point, mens Portugal haler lige efter med syv.

Tjekkiet ligger fortsat på tredjepladsen med fire point efterfulgt af Schweiz, som ligger i bunden af gruppen med tre point.

Som det ofte gør sig gældende i Spaniens kampe, dominerede spanierne på boldbesiddelsen. Dog uden at det gav store udslag i antallet af scoringschancer.

Første mål blev scoret af Carlos Soler, som på en flot aflevering fra Marco Asensio kom til afslutning inde i feltet og scorede til 1-0.

I anden halvleg var Pablo Sarabia på pletten, da han befandt sig det rette sted på det rette tidspunkt og udnyttede en ripost og sendte Spanien foran 2-0.

Spanien så i den grad komfortable ud efter scoringen til 2-0. De sidste knap 20 minutter kørte spanierne selvsikkert sejren hjem på cruise control.

I den portugisiske lejr herskede der stor frustration i kampen, som endte 1-0 til Schweiz.

Portugal dominerede skudstatistikken, men formåede aldrig at sende bolden i mål mod Schweiz, som kæmpede med næb og kløer for at hive sejren hjem.

Det var den schweiziske angriber Haris Seferovic, der i kampens første minut scorede et lynmål på et flot hovedstød.

Flere mål var ikke nødvendigt for at sikre Schweiz' første tre point i dette års udgave af Nations League.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson

De er interesseret i Christian Eriksen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

17 minutter for United – nu skal han til VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub