Sporløs: Dejvi Glavevski

Tipsbladet har haft sporhunden frem og snuset en tidligere Superliga-spiller frem fra gemmerne…



Hvad blev der egentlig af…

Dejvi Glavevski, der nåede at besøge dansk fodbold af to omgange, men især huskes for tiden i Vejle som en hårdt arbejdende og evigt chanceopsøgende angriber?

I dag arbejder makedoneren som U/17-træner i barndomsklubben FK Pelister fra Bitola, der ligger i den sydvestlige del af hjemlandet. Men 42-årige Dejvi Glavevski har ingen problemer med at huske tiden i Danmark.

»Mine bedste minder fra Danmark handler om gode resultater og gode kampe i Vejle samt et godt kammeratskab med spillerne i klubben,« siger han.

Dejvi Glavevski nåede at spillede 58 kampe og score 13 mål i Vejle-tiden med en sølvmedalje til følge i 1997, før han vendte retur til Makedonien. I 1999 tog Glavevski dog turen tilbage til Danmark. Denne gang med Randers som destination, da det daværende Freja-mandskab havde ansat den tidligere Vejle-træner Ole Fritsen som ny chef. Glavevskis andet ophold i det danske blev ingen succes og endte med en speget sag, hvor makedoneren forlod landet uden at orientere Randers Freja om det, men især træner Ole Fritsen vækker stadig positive minder.

»Ole var en fremragende træner, som desværre ikke længere er blandt de levende, og jeg mistede seriøst en god ven, da han gik bort, så mange store hilsner til hans familie,« siger Dejvi Glavevski om Vejle-legenden, der i maj 2008 døde i en alder af 69 år.

Dejvi Glavevski holder stadig kontakten med gode bekendte fra Vejle-tiden og bliver holdt opdateret omkring forholdene i Danmark og i særdeleshed Vejle gennem en god ven, der bor i Danmark. Det håber Dejvi Glavevski selv at komme til en dag, for især datteren Anna Maria vil gerne tilbage, men det kompliceres i øjeblikket af reglerne for opholdstilladelse i landet.

Ifølge Dejvi Glavevski er en retur til Danmark dog muligt inden for en overskuelig fremtid, og han er ikke i tvivl om ambitionen: at prøve trænertalentet af i Danmark. Før tiden som U/17-træner i FK Pelister var Dejvi Glavevski nemlig landstræner for det makedonske U/17-mandskab, så cv’et er ikke så dårligt endda.

Men før Dejvi Glavevski og familien måske for tredje gang drager mod Danmark, får den sympatiske makedoner afslutningsvis det sidste ord:

»Tak for interviewet og for at have husket mig. Og lad mig sende en hilsen til alle mine venner fra Vejle!«

Dejvi Glavevski
Født: 17. november 1967
Land: Makedonien
Position: Angreb
Karriere:
1985-1990: FK Pelister
1990-1991: FK Rad Beograd
1991-1996: FK Pelister
1996-1998: Vejle
1998-1999: FK Pobeda
1999: FK Pelister
1999-2000: Randers FC
2000-2001: FK Pobeda







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu