Sporløs: Dejvi Glavevski

Tipsbladet har haft sporhunden frem og snuset en tidligere Superliga-spiller frem fra gemmerne…



Hvad blev der egentlig af…

Dejvi Glavevski, der nåede at besøge dansk fodbold af to omgange, men især huskes for tiden i Vejle som en hårdt arbejdende og evigt chanceopsøgende angriber?

I dag arbejder makedoneren som U/17-træner i barndomsklubben FK Pelister fra Bitola, der ligger i den sydvestlige del af hjemlandet. Men 42-årige Dejvi Glavevski har ingen problemer med at huske tiden i Danmark.

»Mine bedste minder fra Danmark handler om gode resultater og gode kampe i Vejle samt et godt kammeratskab med spillerne i klubben,« siger han.

Dejvi Glavevski nåede at spillede 58 kampe og score 13 mål i Vejle-tiden med en sølvmedalje til følge i 1997, før han vendte retur til Makedonien. I 1999 tog Glavevski dog turen tilbage til Danmark. Denne gang med Randers som destination, da det daværende Freja-mandskab havde ansat den tidligere Vejle-træner Ole Fritsen som ny chef. Glavevskis andet ophold i det danske blev ingen succes og endte med en speget sag, hvor makedoneren forlod landet uden at orientere Randers Freja om det, men især træner Ole Fritsen vækker stadig positive minder.

»Ole var en fremragende træner, som desværre ikke længere er blandt de levende, og jeg mistede seriøst en god ven, da han gik bort, så mange store hilsner til hans familie,« siger Dejvi Glavevski om Vejle-legenden, der i maj 2008 døde i en alder af 69 år.

Dejvi Glavevski holder stadig kontakten med gode bekendte fra Vejle-tiden og bliver holdt opdateret omkring forholdene i Danmark og i særdeleshed Vejle gennem en god ven, der bor i Danmark. Det håber Dejvi Glavevski selv at komme til en dag, for især datteren Anna Maria vil gerne tilbage, men det kompliceres i øjeblikket af reglerne for opholdstilladelse i landet.

Ifølge Dejvi Glavevski er en retur til Danmark dog muligt inden for en overskuelig fremtid, og han er ikke i tvivl om ambitionen: at prøve trænertalentet af i Danmark. Før tiden som U/17-træner i FK Pelister var Dejvi Glavevski nemlig landstræner for det makedonske U/17-mandskab, så cv’et er ikke så dårligt endda.

Men før Dejvi Glavevski og familien måske for tredje gang drager mod Danmark, får den sympatiske makedoner afslutningsvis det sidste ord:

»Tak for interviewet og for at have husket mig. Og lad mig sende en hilsen til alle mine venner fra Vejle!«

Dejvi Glavevski
Født: 17. november 1967
Land: Makedonien
Position: Angreb
Karriere:
1985-1990: FK Pelister
1990-1991: FK Rad Beograd
1991-1996: FK Pelister
1996-1998: Vejle
1998-1999: FK Pobeda
1999: FK Pelister
1999-2000: Randers FC
2000-2001: FK Pobeda





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg