Sporløs: Dejvi Glavevski

Tipsbladet har haft sporhunden frem og snuset en tidligere Superliga-spiller frem fra gemmerne…



Hvad blev der egentlig af…

Dejvi Glavevski, der nåede at besøge dansk fodbold af to omgange, men især huskes for tiden i Vejle som en hårdt arbejdende og evigt chanceopsøgende angriber?

I dag arbejder makedoneren som U/17-træner i barndomsklubben FK Pelister fra Bitola, der ligger i den sydvestlige del af hjemlandet. Men 42-årige Dejvi Glavevski har ingen problemer med at huske tiden i Danmark.

»Mine bedste minder fra Danmark handler om gode resultater og gode kampe i Vejle samt et godt kammeratskab med spillerne i klubben,« siger han.

Dejvi Glavevski nåede at spillede 58 kampe og score 13 mål i Vejle-tiden med en sølvmedalje til følge i 1997, før han vendte retur til Makedonien. I 1999 tog Glavevski dog turen tilbage til Danmark. Denne gang med Randers som destination, da det daværende Freja-mandskab havde ansat den tidligere Vejle-træner Ole Fritsen som ny chef. Glavevskis andet ophold i det danske blev ingen succes og endte med en speget sag, hvor makedoneren forlod landet uden at orientere Randers Freja om det, men især træner Ole Fritsen vækker stadig positive minder.

»Ole var en fremragende træner, som desværre ikke længere er blandt de levende, og jeg mistede seriøst en god ven, da han gik bort, så mange store hilsner til hans familie,« siger Dejvi Glavevski om Vejle-legenden, der i maj 2008 døde i en alder af 69 år.

Dejvi Glavevski holder stadig kontakten med gode bekendte fra Vejle-tiden og bliver holdt opdateret omkring forholdene i Danmark og i særdeleshed Vejle gennem en god ven, der bor i Danmark. Det håber Dejvi Glavevski selv at komme til en dag, for især datteren Anna Maria vil gerne tilbage, men det kompliceres i øjeblikket af reglerne for opholdstilladelse i landet.

Ifølge Dejvi Glavevski er en retur til Danmark dog muligt inden for en overskuelig fremtid, og han er ikke i tvivl om ambitionen: at prøve trænertalentet af i Danmark. Før tiden som U/17-træner i FK Pelister var Dejvi Glavevski nemlig landstræner for det makedonske U/17-mandskab, så cv’et er ikke så dårligt endda.

Men før Dejvi Glavevski og familien måske for tredje gang drager mod Danmark, får den sympatiske makedoner afslutningsvis det sidste ord:

»Tak for interviewet og for at have husket mig. Og lad mig sende en hilsen til alle mine venner fra Vejle!«

Dejvi Glavevski
Født: 17. november 1967
Land: Makedonien
Position: Angreb
Karriere:
1985-1990: FK Pelister
1990-1991: FK Rad Beograd
1991-1996: FK Pelister
1996-1998: Vejle
1998-1999: FK Pobeda
1999: FK Pelister
1999-2000: Randers FC
2000-2001: FK Pobeda





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

City med vildt rekordbud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub