Sporløs: Dejvi Glavevski

Tipsbladet har haft sporhunden frem og snuset en tidligere Superliga-spiller frem fra gemmerne…



Hvad blev der egentlig af…

Dejvi Glavevski, der nåede at besøge dansk fodbold af to omgange, men især huskes for tiden i Vejle som en hårdt arbejdende og evigt chanceopsøgende angriber?

I dag arbejder makedoneren som U/17-træner i barndomsklubben FK Pelister fra Bitola, der ligger i den sydvestlige del af hjemlandet. Men 42-årige Dejvi Glavevski har ingen problemer med at huske tiden i Danmark.

»Mine bedste minder fra Danmark handler om gode resultater og gode kampe i Vejle samt et godt kammeratskab med spillerne i klubben,« siger han.

Dejvi Glavevski nåede at spillede 58 kampe og score 13 mål i Vejle-tiden med en sølvmedalje til følge i 1997, før han vendte retur til Makedonien. I 1999 tog Glavevski dog turen tilbage til Danmark. Denne gang med Randers som destination, da det daværende Freja-mandskab havde ansat den tidligere Vejle-træner Ole Fritsen som ny chef. Glavevskis andet ophold i det danske blev ingen succes og endte med en speget sag, hvor makedoneren forlod landet uden at orientere Randers Freja om det, men især træner Ole Fritsen vækker stadig positive minder.

»Ole var en fremragende træner, som desværre ikke længere er blandt de levende, og jeg mistede seriøst en god ven, da han gik bort, så mange store hilsner til hans familie,« siger Dejvi Glavevski om Vejle-legenden, der i maj 2008 døde i en alder af 69 år.

Dejvi Glavevski holder stadig kontakten med gode bekendte fra Vejle-tiden og bliver holdt opdateret omkring forholdene i Danmark og i særdeleshed Vejle gennem en god ven, der bor i Danmark. Det håber Dejvi Glavevski selv at komme til en dag, for især datteren Anna Maria vil gerne tilbage, men det kompliceres i øjeblikket af reglerne for opholdstilladelse i landet.

Ifølge Dejvi Glavevski er en retur til Danmark dog muligt inden for en overskuelig fremtid, og han er ikke i tvivl om ambitionen: at prøve trænertalentet af i Danmark. Før tiden som U/17-træner i FK Pelister var Dejvi Glavevski nemlig landstræner for det makedonske U/17-mandskab, så cv’et er ikke så dårligt endda.

Men før Dejvi Glavevski og familien måske for tredje gang drager mod Danmark, får den sympatiske makedoner afslutningsvis det sidste ord:

»Tak for interviewet og for at have husket mig. Og lad mig sende en hilsen til alle mine venner fra Vejle!«

Dejvi Glavevski
Født: 17. november 1967
Land: Makedonien
Position: Angreb
Karriere:
1985-1990: FK Pelister
1990-1991: FK Rad Beograd
1991-1996: FK Pelister
1996-1998: Vejle
1998-1999: FK Pobeda
1999: FK Pelister
1999-2000: Randers FC
2000-2001: FK Pobeda





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Viborg FF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar