Hvad blev der egentlig af…
Dejvi Glavevski, der nåede at besøge dansk fodbold af to omgange, men især huskes for tiden i Vejle som en hårdt arbejdende og evigt chanceopsøgende angriber?
I dag arbejder makedoneren som U/17-træner i barndomsklubben FK Pelister fra Bitola, der ligger i den sydvestlige del af hjemlandet. Men 42-årige Dejvi Glavevski har ingen problemer med at huske tiden i Danmark.
»Mine bedste minder fra Danmark handler om gode resultater og gode kampe i Vejle samt et godt kammeratskab med spillerne i klubben,« siger han.
Dejvi Glavevski nåede at spillede 58 kampe og score 13 mål i Vejle-tiden med en sølvmedalje til følge i 1997, før han vendte retur til Makedonien. I 1999 tog Glavevski dog turen tilbage til Danmark. Denne gang med Randers som destination, da det daværende Freja-mandskab havde ansat den tidligere Vejle-træner Ole Fritsen som ny chef. Glavevskis andet ophold i det danske blev ingen succes og endte med en speget sag, hvor makedoneren forlod landet uden at orientere Randers Freja om det, men især træner Ole Fritsen vækker stadig positive minder.
»Ole var en fremragende træner, som desværre ikke længere er blandt de levende, og jeg mistede seriøst en god ven, da han gik bort, så mange store hilsner til hans familie,« siger Dejvi Glavevski om Vejle-legenden, der i maj 2008 døde i en alder af 69 år.
Dejvi Glavevski holder stadig kontakten med gode bekendte fra Vejle-tiden og bliver holdt opdateret omkring forholdene i Danmark og i særdeleshed Vejle gennem en god ven, der bor i Danmark. Det håber Dejvi Glavevski selv at komme til en dag, for især datteren Anna Maria vil gerne tilbage, men det kompliceres i øjeblikket af reglerne for opholdstilladelse i landet.
Ifølge Dejvi Glavevski er en retur til Danmark dog muligt inden for en overskuelig fremtid, og han er ikke i tvivl om ambitionen: at prøve trænertalentet af i Danmark. Før tiden som U/17-træner i FK Pelister var Dejvi Glavevski nemlig landstræner for det makedonske U/17-mandskab, så cv’et er ikke så dårligt endda.
Men før Dejvi Glavevski og familien måske for tredje gang drager mod Danmark, får den sympatiske makedoner afslutningsvis det sidste ord:
»Tak for interviewet og for at have husket mig. Og lad mig sende en hilsen til alle mine venner fra Vejle!«
Dejvi Glavevski
Født: 17. november 1967
Land: Makedonien
Position: Angreb
Karriere:
1985-1990: FK Pelister
1990-1991: FK Rad Beograd
1991-1996: FK Pelister
1996-1998: Vejle
1998-1999: FK Pobeda
1999: FK Pelister
1999-2000: Randers FC
2000-2001: FK Pobeda
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER