Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste

Den nye norske landstræner, Ståle Solbakken, har ansat sin barndomsven Kent Bergersen som assistent.



Ståle Solbakken er godt i gang med at sætte sit hold omkring sig på det norske landshold.

Tidligere har han hentet en analytiker i FCK, som han selv var med til at ansætte. Senest har han ansat en assistentræner, som han har kendt siden de var tre-fire år gamle.

Men alligevel er der ikke tale om en vennetjeneste. Det slår Ståle Solbakken fast over for norske VG.

– Jeg forstår, at de spørgsmål kommer. Vi er barndomsvenner, men det har ikke noget med det at gøre. Så havde jeg hentet ham mange gange før, siger Norges nye landstræner og uddyber:

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller stopper karrieren som 30-årig

– Han passer godt ind i teamet med mig og Brede Hangeland. Jeg stoler 100 procent på hans fodboldfaglighed. Har et rigtig godt hoved. Han er en rigtig god kammerat, men vi har diskuteret fodbold nat og dag i rigtig mange år. Dette er en professionel beslutning. Han er rigtig god på banen og kommer til at styre træningen sammen med mig.

Bergersen har tidligere været træner for Drøbak-Frogn, Bodø/Glimt, Lyn, HamKam og Kvik Halden samt assistent i Aalesund. Han beskriver sig selv som en, der har ‘levet og åndet for fodbold’, siden han var tre år gammel.

– Jeg er meget interesseret i og ser alt fodbold. Derudover er jeg en træner, der elsker at arbejde tæt med spillerne. Ståle vi bruge mig som faglig sparringspartner, siger Bergersen selv.

Læs også:Fodboldstop førte tidligere Premier League-spiller til depression og stoffer

Ståle Solbakkens mangeårige assistent Bård Wiggen var forventet at skulle spille en rolle omkring landsholdsstaben, men Solbakken valgte til sidst at udelade sin tidligere Köln-, Wolverhampton- og FC København-partner.

– Vi har haft to eller tre lange samtaler om det. Når man arbejder sammen så tæt og så længe, kan det være rart med en pause, men jeg har ham med i tankerne, og ved hvad han ville tænke i mange situationer, siger Solbakken.

Norge skal forsøge at kvalificere sig til VM i 2022 mod Holland, Tyrkiet, Montenegro, Letland og Gibraltar

Læs også:AaB-træneremne i dialog med mindst én klub: Superligaen er interessant
Læs også:Disse 32 klubber er videre i Europa League
Læs også:– Ståle Solbakken er den bedste træner, jeg har haft




Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Spanien – Østrig

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Rooney: Her er Englands store problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’