Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste

Den nye norske landstræner, Ståle Solbakken, har ansat sin barndomsven Kent Bergersen som assistent.



Ståle Solbakken er godt i gang med at sætte sit hold omkring sig på det norske landshold.

Tidligere har han hentet en analytiker i FCK, som han selv var med til at ansætte. Senest har han ansat en assistentræner, som han har kendt siden de var tre-fire år gamle.

Men alligevel er der ikke tale om en vennetjeneste. Det slår Ståle Solbakken fast over for norske VG.

– Jeg forstår, at de spørgsmål kommer. Vi er barndomsvenner, men det har ikke noget med det at gøre. Så havde jeg hentet ham mange gange før, siger Norges nye landstræner og uddyber:

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller stopper karrieren som 30-årig

– Han passer godt ind i teamet med mig og Brede Hangeland. Jeg stoler 100 procent på hans fodboldfaglighed. Har et rigtig godt hoved. Han er en rigtig god kammerat, men vi har diskuteret fodbold nat og dag i rigtig mange år. Dette er en professionel beslutning. Han er rigtig god på banen og kommer til at styre træningen sammen med mig.

Bergersen har tidligere været træner for Drøbak-Frogn, Bodø/Glimt, Lyn, HamKam og Kvik Halden samt assistent i Aalesund. Han beskriver sig selv som en, der har ‘levet og åndet for fodbold’, siden han var tre år gammel.

– Jeg er meget interesseret i og ser alt fodbold. Derudover er jeg en træner, der elsker at arbejde tæt med spillerne. Ståle vi bruge mig som faglig sparringspartner, siger Bergersen selv.

Læs også:Fodboldstop førte tidligere Premier League-spiller til depression og stoffer

Ståle Solbakkens mangeårige assistent Bård Wiggen var forventet at skulle spille en rolle omkring landsholdsstaben, men Solbakken valgte til sidst at udelade sin tidligere Köln-, Wolverhampton- og FC København-partner.

– Vi har haft to eller tre lange samtaler om det. Når man arbejder sammen så tæt og så længe, kan det være rart med en pause, men jeg har ham med i tankerne, og ved hvad han ville tænke i mange situationer, siger Solbakken.

Norge skal forsøge at kvalificere sig til VM i 2022 mod Holland, Tyrkiet, Montenegro, Letland og Gibraltar

Læs også:AaB-træneremne i dialog med mindst én klub: Superligaen er interessant
Læs også:Disse 32 klubber er videre i Europa League
Læs også:– Ståle Solbakken er den bedste træner, jeg har haft




LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

England – Argentina

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri