Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste

Den nye norske landstræner, Ståle Solbakken, har ansat sin barndomsven Kent Bergersen som assistent.



Ståle Solbakken er godt i gang med at sætte sit hold omkring sig på det norske landshold.

Tidligere har han hentet en analytiker i FCK, som han selv var med til at ansætte. Senest har han ansat en assistentræner, som han har kendt siden de var tre-fire år gamle.

Men alligevel er der ikke tale om en vennetjeneste. Det slår Ståle Solbakken fast over for norske VG.

– Jeg forstår, at de spørgsmål kommer. Vi er barndomsvenner, men det har ikke noget med det at gøre. Så havde jeg hentet ham mange gange før, siger Norges nye landstræner og uddyber:

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller stopper karrieren som 30-årig

– Han passer godt ind i teamet med mig og Brede Hangeland. Jeg stoler 100 procent på hans fodboldfaglighed. Har et rigtig godt hoved. Han er en rigtig god kammerat, men vi har diskuteret fodbold nat og dag i rigtig mange år. Dette er en professionel beslutning. Han er rigtig god på banen og kommer til at styre træningen sammen med mig.

Bergersen har tidligere været træner for Drøbak-Frogn, Bodø/Glimt, Lyn, HamKam og Kvik Halden samt assistent i Aalesund. Han beskriver sig selv som en, der har ‘levet og åndet for fodbold’, siden han var tre år gammel.

– Jeg er meget interesseret i og ser alt fodbold. Derudover er jeg en træner, der elsker at arbejde tæt med spillerne. Ståle vi bruge mig som faglig sparringspartner, siger Bergersen selv.

Læs også:Fodboldstop førte tidligere Premier League-spiller til depression og stoffer

Ståle Solbakkens mangeårige assistent Bård Wiggen var forventet at skulle spille en rolle omkring landsholdsstaben, men Solbakken valgte til sidst at udelade sin tidligere Köln-, Wolverhampton- og FC København-partner.

– Vi har haft to eller tre lange samtaler om det. Når man arbejder sammen så tæt og så længe, kan det være rart med en pause, men jeg har ham med i tankerne, og ved hvad han ville tænke i mange situationer, siger Solbakken.

Norge skal forsøge at kvalificere sig til VM i 2022 mod Holland, Tyrkiet, Montenegro, Letland og Gibraltar

Læs også:AaB-træneremne i dialog med mindst én klub: Superligaen er interessant
Læs også:Disse 32 klubber er videre i Europa League
Læs også:– Ståle Solbakken er den bedste træner, jeg har haft




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Frankrig – Irak

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Her kan du se Norge mod Senegal

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Et skridt tættere Englands største stadion

FC Københavns talenter gør rent bord

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

England – Ghana

Storklubber kæmper om danskers underskrift



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Her kan du se Argentina mod Østrig