Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste

Den nye norske landstræner, Ståle Solbakken, har ansat sin barndomsven Kent Bergersen som assistent.



Ståle Solbakken er godt i gang med at sætte sit hold omkring sig på det norske landshold.

Tidligere har han hentet en analytiker i FCK, som han selv var med til at ansætte. Senest har han ansat en assistentræner, som han har kendt siden de var tre-fire år gamle.

Men alligevel er der ikke tale om en vennetjeneste. Det slår Ståle Solbakken fast over for norske VG.

– Jeg forstår, at de spørgsmål kommer. Vi er barndomsvenner, men det har ikke noget med det at gøre. Så havde jeg hentet ham mange gange før, siger Norges nye landstræner og uddyber:

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller stopper karrieren som 30-årig

– Han passer godt ind i teamet med mig og Brede Hangeland. Jeg stoler 100 procent på hans fodboldfaglighed. Har et rigtig godt hoved. Han er en rigtig god kammerat, men vi har diskuteret fodbold nat og dag i rigtig mange år. Dette er en professionel beslutning. Han er rigtig god på banen og kommer til at styre træningen sammen med mig.

Bergersen har tidligere været træner for Drøbak-Frogn, Bodø/Glimt, Lyn, HamKam og Kvik Halden samt assistent i Aalesund. Han beskriver sig selv som en, der har ‘levet og åndet for fodbold’, siden han var tre år gammel.

– Jeg er meget interesseret i og ser alt fodbold. Derudover er jeg en træner, der elsker at arbejde tæt med spillerne. Ståle vi bruge mig som faglig sparringspartner, siger Bergersen selv.

Læs også:Fodboldstop førte tidligere Premier League-spiller til depression og stoffer

Ståle Solbakkens mangeårige assistent Bård Wiggen var forventet at skulle spille en rolle omkring landsholdsstaben, men Solbakken valgte til sidst at udelade sin tidligere Köln-, Wolverhampton- og FC København-partner.

– Vi har haft to eller tre lange samtaler om det. Når man arbejder sammen så tæt og så længe, kan det være rart med en pause, men jeg har ham med i tankerne, og ved hvad han ville tænke i mange situationer, siger Solbakken.

Norge skal forsøge at kvalificere sig til VM i 2022 mod Holland, Tyrkiet, Montenegro, Letland og Gibraltar

Læs også:AaB-træneremne i dialog med mindst én klub: Superligaen er interessant
Læs også:Disse 32 klubber er videre i Europa League
Læs også:– Ståle Solbakken er den bedste træner, jeg har haft




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League