Gibraltar, Lettland, Tyrkiet, Montenegro og Holland er modstanderne i kvalifikationen til VM, der i 2022 afvikles i ørkenstaten Qatar i mellemøsten.
Et område der ikke just er kendt for at gå højt op i menneskerettigheder, hvorfor mange fodboldfans har luftet muligheden for at boykotte slutrunden.
Den norske landstræner, Ståle Solbakken erkender, at det er et svært spørgsmål. Det gør han i den svenske podcast Lundh, hvor han fortæller om sine egne overvejelser omkring Qatar.
Læs også:Træner om salg af dansk profil: Vi kan ikke erstatte ham
– Det er et kompliceret og vanskeligt spørgsmål.På den ene side er et boykot en mulighed. På den anden side kan du beslutte bare at gå ind og spille turneringen. Så er der flere muligheder midt imellem. Der skal de internationale humanitære organisationer tilkendegive deres synspunkter. Jeg har ikke set, at de endnu har sagt, at et boykot er den bedste løsning. Det kan være, at den bedste løsning på de værdier, som mange af os står for i den vestlige verden, er, at vise solidaritet med arbejderne, beskytte og forbedre deres hverdag. Det kan være bedst at deltage og lægge et stærkt fokus på det.
– Jeg har ikke en konklusion, men jeg synes, det er for let at sige, at man skal boykotte, fordi det ikke er sikkert, at det hjælper med at trække det i en retning, der gør det bedre for nogle mennesker i Qatar. Jeg synes, det er et åbent spørgsmål. Det er interessant at høre, hvad de internationale humanitære organisationer lander i, hvad de synes. Så kan det være, at Norge og Sverige kvalificerer sig, og at en norsk spiller kommer til mig og siger, at han ikke ønsker at deltage i Qatar på grund af den politiske situation, og alt hvad der er sket før mesterskabet. Så accepterer jeg det. Det har jeg ikke noget problem med, lyder det fra den tidligere FCK-træner.
Ståle Solbakken ser dog en kæmpe forskel i, om man tager til de mellemøstlige stater for at spille et VM eller tager dertil på træningslejr.
Læs også:Medie: To-cifret millionbud på dansk målmaskine
– Vi (FCK,red.) sagde, at vi aldrig mere ville rejse til Dubai til træningslejr. Jeg ved ikke, hvad der skete efter det. Men jeg tror, det kan være en god erklæring, at du ikke tager på korte træningslejre og spiller kampe mod hold fra andre lande der.
– Det kan sandsynligvis være et godt statement, fordi det viser, at du står for noget. Så kan nogen sige, at det er dobbeltmoralsk at tage dertil for verdensmesterskabet, men ikke på en træningslejr. Men der må man se på det store billede, hvad verdensmesterskabet får af opmærksomhed. Man kan bruge opmærksomheden til at sætte fokus på de problemer, der eksisterer, og det kan hjælpe det i den rigtige retning, lyder det fra Ståle Solbakken.
Læs også:FC Nordsjælland snupper talent for næsen af de norske mestre
Læs også:AaB har fået norsk offensivspiller på radaren
Læs også:Scorede mindeværdigt Lyngby-mål: Nu har Geertsen fundet ny klub
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
OB – FC København
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
Farzam: En gave for FC København
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
