Ståle om Qatar: Ja til VM – Nej til træningslejr

Den norske landsholdstræner er ikke udelukkende begejstret for at spille fodbold i Qatar.



Gibraltar, Lettland, Tyrkiet, Montenegro og Holland er modstanderne i kvalifikationen til VM, der i 2022 afvikles i ørkenstaten Qatar i mellemøsten.

Et område der ikke just er kendt for at gå højt op i menneskerettigheder, hvorfor mange fodboldfans har luftet muligheden for at boykotte slutrunden.

Den norske landstræner, Ståle Solbakken erkender, at det er et svært spørgsmål. Det gør han i den svenske podcast Lundh, hvor han fortæller om sine egne overvejelser omkring Qatar.

Læs også:Træner om salg af dansk profil: Vi kan ikke erstatte ham

– Det er et kompliceret og vanskeligt spørgsmål.På den ene side er et boykot en mulighed. På den anden side kan du beslutte bare at gå ind og spille turneringen. Så er der flere muligheder midt imellem. Der skal de internationale humanitære organisationer tilkendegive deres synspunkter. Jeg har ikke set, at de endnu har sagt, at et boykot er den bedste løsning. Det kan være, at den bedste løsning på de værdier, som mange af os står for i den vestlige verden, er, at vise solidaritet med arbejderne, beskytte og forbedre deres hverdag. Det kan være bedst at deltage og lægge et stærkt fokus på det.

– Jeg har ikke en konklusion, men jeg synes, det er for let at sige, at man skal boykotte, fordi det ikke er sikkert, at det hjælper med at trække det i en retning, der gør det bedre for nogle mennesker i Qatar. Jeg synes, det er et åbent spørgsmål. Det er interessant at høre, hvad de internationale humanitære organisationer lander i, hvad de synes. Så kan det være, at Norge og Sverige kvalificerer sig, og at en norsk spiller kommer til mig og siger, at han ikke ønsker at deltage i Qatar på grund af den politiske situation, og alt hvad der er sket før mesterskabet. Så accepterer jeg det. Det har jeg ikke noget problem med, lyder det fra den tidligere FCK-træner.

Ståle Solbakken ser dog en kæmpe forskel i, om man tager til de mellemøstlige stater for at spille et VM eller tager dertil på træningslejr.

Læs også:Medie: To-cifret millionbud på dansk målmaskine

– Vi (FCK,red.) sagde, at vi aldrig mere ville rejse til Dubai til træningslejr. Jeg ved ikke, hvad der skete efter det. Men jeg tror, ​​det kan være en god erklæring, at du ikke tager på korte træningslejre og spiller kampe mod hold fra andre lande der.

– Det kan sandsynligvis være et godt statement, fordi det viser, at du står for noget. Så kan nogen sige, at det er dobbeltmoralsk at tage dertil for verdensmesterskabet, men ikke på en træningslejr. Men der må man se på det store billede, hvad verdensmesterskabet får af opmærksomhed. Man kan bruge opmærksomheden til at sætte fokus på de problemer, der eksisterer, og det kan hjælpe det i den rigtige retning, lyder det fra Ståle Solbakken.

Læs også:FC Nordsjælland snupper talent for næsen af de norske mestre
Læs også:AaB har fået norsk offensivspiller på radaren
Læs også:Scorede mindeværdigt Lyngby-mål: Nu har Geertsen fundet ny klub




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Så blev det officielt

Vejle Boldklub – OB

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål