Ståle Solbakken om kritik: Nogle har ondt i røven

Norges landstræner tager hele situationen meget afslappet, selvom weekendens valg har mødt en del kritik.



Ståle Solbakken og Kjetil Rekdal har været i mindre ordkrig de seneste dage. 

Årsagen er, at sidstnævnte har kritiseret den tidligere FC København-træner for at bruge den klubløse målmand Ørjan Nyland mod Slovenien i weekenden. 

Her tabte Norge med 1-2 på udebane. 

Men Ståle Solbakken tager kritikken meget afslappet. Det gør han klart i et interview med TV 2 Norge. 

– Jeg tænker, at jeg skelner mellem to typer kollegaer. Dette har ikke noget med Rekdal at gøre, men jeg skelner mellem to typer. Der er dem, der analyserer med et køligt hoved og under andre ting. Og dem, der kan glæde sig over, at andre gør det godt. 

– Derudover har du typen, som sover dårligt om natten, hvis andre gør det godt eller er i en god position, som vedkommende kan få glæde og succes af. 

Ståle Solbakken har ikke talt personligt med Kjetil Rekdal, som er Rosenborg-træner samt ekspert på fjernsynet, når Norges landsholds spiller. 

– Jeg svarer på et generelt grundlag. Nogle gange sidder man her og refererer til noget, som nogen har sagt eller skrevet. Så er det sådan, at jeg i hvert fald selv prøver at tænke over, hvilken slags medarbejder og arbejde som ligger bag. 

– Så er det vældigt let at skelne mellem dem, som har en åbenhjertig og ærlig mening i forhold til, at man vil sine kollegaer i branchen det bedste. Og så er der dem, som har ondt i røven, som vi siger i Danmark, hvis andre gør det godt, lyder det afsluttende fra Superliga-legenden. 

Tirsdag aften skal Ståle Solbakkens mandskab i aktion igen, når Serbien venter i sidste runde af Nations League. 







LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Harry Maguire i chok

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’