Ståle Solbakken svarer Pep Guardiola igen

Norges landstræner Ståle Solbakken har ikke tænkt sig at efterkomme Pep Guardiolas ønske.



Manchester City vader i skader og mod Bournemouth humpede Erling Haaland også rundt undervejs.

Nordmanden spillede kampen færdig og er også blevet klarmeldt af Pep Guardiola til aftenens Champions League-brag mod Sporting CP.

Det vil blive angriberens 19. startplads i denne sæson inklusiv landskamp. Der bliver med andre ord trukket store veksler på Erling Haaland, som godt kunne bruge en pause ifølge Pep Guardiola.

– Måske kan han få et hvil under landskampsterminen, siger Pep Guardiola på pressemødet før opgøret mod Sporting CP.

Det kan spanieren dog godt glemme alt om.

– Nej, det vil han ikke!

Lyder det knastørt fra Norges landstræner Ståle Solbakken, da VG videreformidler Pep Guardiolas ønske.

282201

Foto: Alamy

Norge møder Slovenien og Kasakhstan i Nations League, men forinden skal Manchester City og Erling Haaland i ilden flere gange. Først venter som nævnt Sporting CP og få dage senere kommer Brighton på besøg.

Udover armlægningen om Erling Haalands restitution, slås Ståle Solbakken også med de norske journalister om opførslen hos en norsk landsholdsanfører. Erling Haaland er således kommet i modvind.

Ved seneste landsholdssamling bar han aførerbindet i fraværet af en skadet Martin Ødegaard. Angriberen farede bare direkte forbi pressen efter nederlaget på 1-5 til Østrig.

– Jeg tror ikke, I skal lægge så meget fokus på det. Han var en fantastisk kaptajn for omklædningsrummet. Han var på vej videre mod sit næste mål. Jeg tror ikke, det var meningen, han ville gøre nogen harm, siger Ståle Solbakken til VG.

Normalvis har anføreren som repræsentant for klubben et ansvar for at svare på spørgsmål i både de gode og mindre gode perioder. Erling Haaland nægtede, hvilket har afstedkommet debatten i Norge.

Martin Ødegaard er fortsat tvivlsom, og derfor vil Erling Haaland igen bære anførerbindet. Ståle Solbakken forventer dog, at han vil stoppe op hos pressen.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Mexico – England

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’