Manchester City vader i skader og mod Bournemouth humpede Erling Haaland også rundt undervejs.
Nordmanden spillede kampen færdig og er også blevet klarmeldt af Pep Guardiola til aftenens Champions League-brag mod Sporting CP.
Det vil blive angriberens 19. startplads i denne sæson inklusiv landskamp. Der bliver med andre ord trukket store veksler på Erling Haaland, som godt kunne bruge en pause ifølge Pep Guardiola.
– Måske kan han få et hvil under landskampsterminen, siger Pep Guardiola på pressemødet før opgøret mod Sporting CP.
Det kan spanieren dog godt glemme alt om.
– Nej, det vil han ikke!
Lyder det knastørt fra Norges landstræner Ståle Solbakken, da VG videreformidler Pep Guardiolas ønske.

Norge møder Slovenien og Kasakhstan i Nations League, men forinden skal Manchester City og Erling Haaland i ilden flere gange. Først venter som nævnt Sporting CP og få dage senere kommer Brighton på besøg.
Udover armlægningen om Erling Haalands restitution, slås Ståle Solbakken også med de norske journalister om opførslen hos en norsk landsholdsanfører. Erling Haaland er således kommet i modvind.
Ved seneste landsholdssamling bar han aførerbindet i fraværet af en skadet Martin Ødegaard. Angriberen farede bare direkte forbi pressen efter nederlaget på 1-5 til Østrig.
– Jeg tror ikke, I skal lægge så meget fokus på det. Han var en fantastisk kaptajn for omklædningsrummet. Han var på vej videre mod sit næste mål. Jeg tror ikke, det var meningen, han ville gøre nogen harm, siger Ståle Solbakken til VG.
Normalvis har anføreren som repræsentant for klubben et ansvar for at svare på spørgsmål i både de gode og mindre gode perioder. Erling Haaland nægtede, hvilket har afstedkommet debatten i Norge.
Martin Ødegaard er fortsat tvivlsom, og derfor vil Erling Haaland igen bære anførerbindet. Ståle Solbakken forventer dog, at han vil stoppe op hos pressen.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
NYHEDER