Ståle Solbakken svarer Pep Guardiola igen

Norges landstræner Ståle Solbakken har ikke tænkt sig at efterkomme Pep Guardiolas ønske.



Manchester City vader i skader og mod Bournemouth humpede Erling Haaland også rundt undervejs.

Nordmanden spillede kampen færdig og er også blevet klarmeldt af Pep Guardiola til aftenens Champions League-brag mod Sporting CP.

Det vil blive angriberens 19. startplads i denne sæson inklusiv landskamp. Der bliver med andre ord trukket store veksler på Erling Haaland, som godt kunne bruge en pause ifølge Pep Guardiola.

– Måske kan han få et hvil under landskampsterminen, siger Pep Guardiola på pressemødet før opgøret mod Sporting CP.

Det kan spanieren dog godt glemme alt om.

– Nej, det vil han ikke!

Lyder det knastørt fra Norges landstræner Ståle Solbakken, da VG videreformidler Pep Guardiolas ønske.

282201

Foto: Alamy

Norge møder Slovenien og Kasakhstan i Nations League, men forinden skal Manchester City og Erling Haaland i ilden flere gange. Først venter som nævnt Sporting CP og få dage senere kommer Brighton på besøg.

Udover armlægningen om Erling Haalands restitution, slås Ståle Solbakken også med de norske journalister om opførslen hos en norsk landsholdsanfører. Erling Haaland er således kommet i modvind.

Ved seneste landsholdssamling bar han aførerbindet i fraværet af en skadet Martin Ødegaard. Angriberen farede bare direkte forbi pressen efter nederlaget på 1-5 til Østrig.

– Jeg tror ikke, I skal lægge så meget fokus på det. Han var en fantastisk kaptajn for omklædningsrummet. Han var på vej videre mod sit næste mål. Jeg tror ikke, det var meningen, han ville gøre nogen harm, siger Ståle Solbakken til VG.

Normalvis har anføreren som repræsentant for klubben et ansvar for at svare på spørgsmål i både de gode og mindre gode perioder. Erling Haaland nægtede, hvilket har afstedkommet debatten i Norge.

Martin Ødegaard er fortsat tvivlsom, og derfor vil Erling Haaland igen bære anførerbindet. Ståle Solbakken forventer dog, at han vil stoppe op hos pressen.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Fremhæver Bodø/Glimt

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jagter FC Barcelona-stjerne

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Portugal skuffede stort mod DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

England sprudlede i underholdende målfest