Manchester City vader i skader og mod Bournemouth humpede Erling Haaland også rundt undervejs.
Nordmanden spillede kampen færdig og er også blevet klarmeldt af Pep Guardiola til aftenens Champions League-brag mod Sporting CP.
Det vil blive angriberens 19. startplads i denne sæson inklusiv landskamp. Der bliver med andre ord trukket store veksler på Erling Haaland, som godt kunne bruge en pause ifølge Pep Guardiola.
– Måske kan han få et hvil under landskampsterminen, siger Pep Guardiola på pressemødet før opgøret mod Sporting CP.
Det kan spanieren dog godt glemme alt om.
– Nej, det vil han ikke!
Lyder det knastørt fra Norges landstræner Ståle Solbakken, da VG videreformidler Pep Guardiolas ønske.

Norge møder Slovenien og Kasakhstan i Nations League, men forinden skal Manchester City og Erling Haaland i ilden flere gange. Først venter som nævnt Sporting CP og få dage senere kommer Brighton på besøg.
Udover armlægningen om Erling Haalands restitution, slås Ståle Solbakken også med de norske journalister om opførslen hos en norsk landsholdsanfører. Erling Haaland er således kommet i modvind.
Ved seneste landsholdssamling bar han aførerbindet i fraværet af en skadet Martin Ødegaard. Angriberen farede bare direkte forbi pressen efter nederlaget på 1-5 til Østrig.
– Jeg tror ikke, I skal lægge så meget fokus på det. Han var en fantastisk kaptajn for omklædningsrummet. Han var på vej videre mod sit næste mål. Jeg tror ikke, det var meningen, han ville gøre nogen harm, siger Ståle Solbakken til VG.
Normalvis har anføreren som repræsentant for klubben et ansvar for at svare på spørgsmål i både de gode og mindre gode perioder. Erling Haaland nægtede, hvilket har afstedkommet debatten i Norge.
Martin Ødegaard er fortsat tvivlsom, og derfor vil Erling Haaland igen bære anførerbindet. Ståle Solbakken forventer dog, at han vil stoppe op hos pressen.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT