Danmarks største trænerjob er torsdag blevet besat.
Brian Riemer er nationens nye fodbold-sherif, efter at DBU har peget på ham som ny landstræner. Lars Knudsen har vikarieret på posten siden Kasper Hjulmands afgang, og nu er den permanente afløser altså på plads.
Et klogt valg af DBU? Et dårligt valg af DBU? Et kedeligt valg af DBU?
Ja, hvad skal man ene mene om valget af Danmarks nye landstræner? Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er det, man vel bedst kan betegne som mellemfornøjet.
– Nu skal der jo en del til at begejstre mig, og det kan man synes godt eller dårligt om. Om valget af Brian Riemer vil jeg sige, at det da var til at forudse, siger Stig Tøfting og tilføjer:
– Hvis der reelt kun var to med i Peter Møllers kapløb – Brian Riemer og Lars Knudsen – så er han jo i hvert fald den mest erfarne af de to. Men jeg ved jo ikke, hvor mange der har været i spil. Har det stået mellem Lars Knudsen og Brian Riemer, er det et fornuftigt valg, selv om Lars Knudsen har gjort det glimrende.
Stig Tøfting har aldrig lagt skjul på, at han mener, at det danske landstrænerjob skulle være gået til Kent Nielsen.
– Men han passer jo ikke ind i Peter Møllers kammerateri, hvis jeg skal udtrykke mig lidt grovt.
Hvad mener du med kammerateri?
– Det er jo bare min fornemmelse – at det er lidt det samme det hele. Det er lidt én stor klike. Jacob Neestrup kan ikke udtale sig om Brian Riemer, fordi han var toastmaster til hans bryllup, og sådan er det lidt viklet ind det hele. Kasper Hjulmand var tæt forbundet til Keld Bordinggaard, og sådan er det på kryds og tværs. Det er vel ikke forkert at sige?
Men det er vel okay, at Jacob Neestrup og Brian Riemer kender hinanden privat? Og det har vel ikke noget med DBU at gøre?
– Jeg deltager jo også på de her trænerkurser, og jeg kan jo godt se, hvem der hænger ud sammen. Min pointe er bare, at de alle mere eller mindre kommer fra den samme skole. Men jeg kan sagtens leve med Brian Riemer, vil jeg gerne understrege. Han har styr på sit shit.

Ingen taler dårligt om Riemer
Tipsbladets kommentator er af det klare indtryk, at det er en ekstremt vellidt person, DBU har ansat til landets fornemste trænerembede.
– Jeg har absolut ikke noget dårligt at sige om Brian Riemer. Jeg har stiftet bekendtskab med ham i Superligaen, jeg har fulgt ham i Brentford under Thomas Frank, og jeg kender mange, der har arbejdet sammen med ham eller været trænet af ham. Ikke en eneste gang har jeg hørt nogen sige noget som helst dårligt om den mand. Derfor sidder jeg absolut heller ikke og tænker 'det er kraftedeme for ringe, at han skal være landstræner'. Men jeg sidder heller ikke og tænker 'wow', siger Tøfting.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen undrer sig over, at et enkelt cheftrænerjob i Anderlecht er nok til at kvalificere Brian Riemer som dansk landstræner. Stig Tøfting er ikke så bekymret for det faktum.
– Det er da ikke ret meget, men hvornår er man kvalificeret til at træne det danske landshold? Det må Peter Møller jo kunne forklare. Jeg kender ikke kriterierne. Vi ved, at Lars Knudsen også var i spil, og han har jo slet ingen erfaring, siger Tøfting, der i øvrigt er glad for, at valget er faldet på en dansker.
Lars Knudsen har som dansk landstræner været forholdsvis afdæmpet i sin kommunikation, og Brian Riemer slår heller ikke én som typen, der kommer til at optræde voldsomt flamboyant.
Det er der ikke det mindste galt med, fastslår Stig Tøfting.
– I sidste ende handler det om autoritet. Da jeg spillede på landsholdet, sagde René Henriksen stort set aldrig noget, men når han talte, lyttede vi alle sammen. Thomas Gravesen råbte og skreg konstant, og der hørte man jo ikke halvdelen, lyder det fra "Tøffe".
Brian Riemers kontrakt løber frem til 2026.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
OPTAKT
PSG – Liverpool
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner