Danmarks største trænerjob er torsdag blevet besat.
Brian Riemer er nationens nye fodbold-sherif, efter at DBU har peget på ham som ny landstræner. Lars Knudsen har vikarieret på posten siden Kasper Hjulmands afgang, og nu er den permanente afløser altså på plads.
Et klogt valg af DBU? Et dårligt valg af DBU? Et kedeligt valg af DBU?
Ja, hvad skal man ene mene om valget af Danmarks nye landstræner? Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er det, man vel bedst kan betegne som mellemfornøjet.
– Nu skal der jo en del til at begejstre mig, og det kan man synes godt eller dårligt om. Om valget af Brian Riemer vil jeg sige, at det da var til at forudse, siger Stig Tøfting og tilføjer:
– Hvis der reelt kun var to med i Peter Møllers kapløb – Brian Riemer og Lars Knudsen – så er han jo i hvert fald den mest erfarne af de to. Men jeg ved jo ikke, hvor mange der har været i spil. Har det stået mellem Lars Knudsen og Brian Riemer, er det et fornuftigt valg, selv om Lars Knudsen har gjort det glimrende.
Stig Tøfting har aldrig lagt skjul på, at han mener, at det danske landstrænerjob skulle være gået til Kent Nielsen.
– Men han passer jo ikke ind i Peter Møllers kammerateri, hvis jeg skal udtrykke mig lidt grovt.
Hvad mener du med kammerateri?
– Det er jo bare min fornemmelse – at det er lidt det samme det hele. Det er lidt én stor klike. Jacob Neestrup kan ikke udtale sig om Brian Riemer, fordi han var toastmaster til hans bryllup, og sådan er det lidt viklet ind det hele. Kasper Hjulmand var tæt forbundet til Keld Bordinggaard, og sådan er det på kryds og tværs. Det er vel ikke forkert at sige?
Men det er vel okay, at Jacob Neestrup og Brian Riemer kender hinanden privat? Og det har vel ikke noget med DBU at gøre?
– Jeg deltager jo også på de her trænerkurser, og jeg kan jo godt se, hvem der hænger ud sammen. Min pointe er bare, at de alle mere eller mindre kommer fra den samme skole. Men jeg kan sagtens leve med Brian Riemer, vil jeg gerne understrege. Han har styr på sit shit.

Ingen taler dårligt om Riemer
Tipsbladets kommentator er af det klare indtryk, at det er en ekstremt vellidt person, DBU har ansat til landets fornemste trænerembede.
– Jeg har absolut ikke noget dårligt at sige om Brian Riemer. Jeg har stiftet bekendtskab med ham i Superligaen, jeg har fulgt ham i Brentford under Thomas Frank, og jeg kender mange, der har arbejdet sammen med ham eller været trænet af ham. Ikke en eneste gang har jeg hørt nogen sige noget som helst dårligt om den mand. Derfor sidder jeg absolut heller ikke og tænker 'det er kraftedeme for ringe, at han skal være landstræner'. Men jeg sidder heller ikke og tænker 'wow', siger Tøfting.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen undrer sig over, at et enkelt cheftrænerjob i Anderlecht er nok til at kvalificere Brian Riemer som dansk landstræner. Stig Tøfting er ikke så bekymret for det faktum.
– Det er da ikke ret meget, men hvornår er man kvalificeret til at træne det danske landshold? Det må Peter Møller jo kunne forklare. Jeg kender ikke kriterierne. Vi ved, at Lars Knudsen også var i spil, og han har jo slet ingen erfaring, siger Tøfting, der i øvrigt er glad for, at valget er faldet på en dansker.
Lars Knudsen har som dansk landstræner været forholdsvis afdæmpet i sin kommunikation, og Brian Riemer slår heller ikke én som typen, der kommer til at optræde voldsomt flamboyant.
Det er der ikke det mindste galt med, fastslår Stig Tøfting.
– I sidste ende handler det om autoritet. Da jeg spillede på landsholdet, sagde René Henriksen stort set aldrig noget, men når han talte, lyttede vi alle sammen. Thomas Gravesen råbte og skreg konstant, og der hørte man jo ikke halvdelen, lyder det fra "Tøffe".
Brian Riemers kontrakt løber frem til 2026.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Tæt på et rædselskabinet’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
– Det er lort!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER