Danmarks største trænerjob er torsdag blevet besat.
Brian Riemer er nationens nye fodbold-sherif, efter at DBU har peget på ham som ny landstræner. Lars Knudsen har vikarieret på posten siden Kasper Hjulmands afgang, og nu er den permanente afløser altså på plads.
Et klogt valg af DBU? Et dårligt valg af DBU? Et kedeligt valg af DBU?
Ja, hvad skal man ene mene om valget af Danmarks nye landstræner? Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er det, man vel bedst kan betegne som mellemfornøjet.
– Nu skal der jo en del til at begejstre mig, og det kan man synes godt eller dårligt om. Om valget af Brian Riemer vil jeg sige, at det da var til at forudse, siger Stig Tøfting og tilføjer:
– Hvis der reelt kun var to med i Peter Møllers kapløb – Brian Riemer og Lars Knudsen – så er han jo i hvert fald den mest erfarne af de to. Men jeg ved jo ikke, hvor mange der har været i spil. Har det stået mellem Lars Knudsen og Brian Riemer, er det et fornuftigt valg, selv om Lars Knudsen har gjort det glimrende.
Stig Tøfting har aldrig lagt skjul på, at han mener, at det danske landstrænerjob skulle være gået til Kent Nielsen.
– Men han passer jo ikke ind i Peter Møllers kammerateri, hvis jeg skal udtrykke mig lidt grovt.
Hvad mener du med kammerateri?
– Det er jo bare min fornemmelse – at det er lidt det samme det hele. Det er lidt én stor klike. Jacob Neestrup kan ikke udtale sig om Brian Riemer, fordi han var toastmaster til hans bryllup, og sådan er det lidt viklet ind det hele. Kasper Hjulmand var tæt forbundet til Keld Bordinggaard, og sådan er det på kryds og tværs. Det er vel ikke forkert at sige?
Men det er vel okay, at Jacob Neestrup og Brian Riemer kender hinanden privat? Og det har vel ikke noget med DBU at gøre?
– Jeg deltager jo også på de her trænerkurser, og jeg kan jo godt se, hvem der hænger ud sammen. Min pointe er bare, at de alle mere eller mindre kommer fra den samme skole. Men jeg kan sagtens leve med Brian Riemer, vil jeg gerne understrege. Han har styr på sit shit.

Ingen taler dårligt om Riemer
Tipsbladets kommentator er af det klare indtryk, at det er en ekstremt vellidt person, DBU har ansat til landets fornemste trænerembede.
– Jeg har absolut ikke noget dårligt at sige om Brian Riemer. Jeg har stiftet bekendtskab med ham i Superligaen, jeg har fulgt ham i Brentford under Thomas Frank, og jeg kender mange, der har arbejdet sammen med ham eller været trænet af ham. Ikke en eneste gang har jeg hørt nogen sige noget som helst dårligt om den mand. Derfor sidder jeg absolut heller ikke og tænker 'det er kraftedeme for ringe, at han skal være landstræner'. Men jeg sidder heller ikke og tænker 'wow', siger Tøfting.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen undrer sig over, at et enkelt cheftrænerjob i Anderlecht er nok til at kvalificere Brian Riemer som dansk landstræner. Stig Tøfting er ikke så bekymret for det faktum.
– Det er da ikke ret meget, men hvornår er man kvalificeret til at træne det danske landshold? Det må Peter Møller jo kunne forklare. Jeg kender ikke kriterierne. Vi ved, at Lars Knudsen også var i spil, og han har jo slet ingen erfaring, siger Tøfting, der i øvrigt er glad for, at valget er faldet på en dansker.
Lars Knudsen har som dansk landstræner været forholdsvis afdæmpet i sin kommunikation, og Brian Riemer slår heller ikke én som typen, der kommer til at optræde voldsomt flamboyant.
Det er der ikke det mindste galt med, fastslår Stig Tøfting.
– I sidste ende handler det om autoritet. Da jeg spillede på landsholdet, sagde René Henriksen stort set aldrig noget, men når han talte, lyttede vi alle sammen. Thomas Gravesen råbte og skreg konstant, og der hørte man jo ikke halvdelen, lyder det fra "Tøffe".
Brian Riemers kontrakt løber frem til 2026.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
På rov i FC København
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale