Danmarks største trænerjob er torsdag blevet besat.
Brian Riemer er nationens nye fodbold-sherif, efter at DBU har peget på ham som ny landstræner. Lars Knudsen har vikarieret på posten siden Kasper Hjulmands afgang, og nu er den permanente afløser altså på plads.
Et klogt valg af DBU? Et dårligt valg af DBU? Et kedeligt valg af DBU?
Ja, hvad skal man ene mene om valget af Danmarks nye landstræner? Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er det, man vel bedst kan betegne som mellemfornøjet.
– Nu skal der jo en del til at begejstre mig, og det kan man synes godt eller dårligt om. Om valget af Brian Riemer vil jeg sige, at det da var til at forudse, siger Stig Tøfting og tilføjer:
– Hvis der reelt kun var to med i Peter Møllers kapløb – Brian Riemer og Lars Knudsen – så er han jo i hvert fald den mest erfarne af de to. Men jeg ved jo ikke, hvor mange der har været i spil. Har det stået mellem Lars Knudsen og Brian Riemer, er det et fornuftigt valg, selv om Lars Knudsen har gjort det glimrende.
Stig Tøfting har aldrig lagt skjul på, at han mener, at det danske landstrænerjob skulle være gået til Kent Nielsen.
– Men han passer jo ikke ind i Peter Møllers kammerateri, hvis jeg skal udtrykke mig lidt grovt.
Hvad mener du med kammerateri?
– Det er jo bare min fornemmelse – at det er lidt det samme det hele. Det er lidt én stor klike. Jacob Neestrup kan ikke udtale sig om Brian Riemer, fordi han var toastmaster til hans bryllup, og sådan er det lidt viklet ind det hele. Kasper Hjulmand var tæt forbundet til Keld Bordinggaard, og sådan er det på kryds og tværs. Det er vel ikke forkert at sige?
Men det er vel okay, at Jacob Neestrup og Brian Riemer kender hinanden privat? Og det har vel ikke noget med DBU at gøre?
– Jeg deltager jo også på de her trænerkurser, og jeg kan jo godt se, hvem der hænger ud sammen. Min pointe er bare, at de alle mere eller mindre kommer fra den samme skole. Men jeg kan sagtens leve med Brian Riemer, vil jeg gerne understrege. Han har styr på sit shit.

Ingen taler dårligt om Riemer
Tipsbladets kommentator er af det klare indtryk, at det er en ekstremt vellidt person, DBU har ansat til landets fornemste trænerembede.
– Jeg har absolut ikke noget dårligt at sige om Brian Riemer. Jeg har stiftet bekendtskab med ham i Superligaen, jeg har fulgt ham i Brentford under Thomas Frank, og jeg kender mange, der har arbejdet sammen med ham eller været trænet af ham. Ikke en eneste gang har jeg hørt nogen sige noget som helst dårligt om den mand. Derfor sidder jeg absolut heller ikke og tænker 'det er kraftedeme for ringe, at han skal være landstræner'. Men jeg sidder heller ikke og tænker 'wow', siger Tøfting.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen undrer sig over, at et enkelt cheftrænerjob i Anderlecht er nok til at kvalificere Brian Riemer som dansk landstræner. Stig Tøfting er ikke så bekymret for det faktum.
– Det er da ikke ret meget, men hvornår er man kvalificeret til at træne det danske landshold? Det må Peter Møller jo kunne forklare. Jeg kender ikke kriterierne. Vi ved, at Lars Knudsen også var i spil, og han har jo slet ingen erfaring, siger Tøfting, der i øvrigt er glad for, at valget er faldet på en dansker.
Lars Knudsen har som dansk landstræner været forholdsvis afdæmpet i sin kommunikation, og Brian Riemer slår heller ikke én som typen, der kommer til at optræde voldsomt flamboyant.
Det er der ikke det mindste galt med, fastslår Stig Tøfting.
– I sidste ende handler det om autoritet. Da jeg spillede på landsholdet, sagde René Henriksen stort set aldrig noget, men når han talte, lyttede vi alle sammen. Thomas Gravesen råbte og skreg konstant, og der hørte man jo ikke halvdelen, lyder det fra "Tøffe".
Brian Riemers kontrakt løber frem til 2026.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
‘Det er tæt på uforklarligt’
‘Jeg er fucking irriteret’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Dansk drømmehug i Serie A
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER