Stig Tøfting om ny landstræner: ‘Kammerateri’

Stig Tøfting kalder valget af Brian Riemer som landstræner for forventeligt. Tipsbladets kommentator havde håbet på Kent Nielsen.



Danmarks største trænerjob er torsdag blevet besat.

Brian Riemer er nationens nye fodbold-sherif, efter at DBU har peget på ham som ny landstræner. Lars Knudsen har vikarieret på posten siden Kasper Hjulmands afgang, og nu er den permanente afløser altså på plads. 

Et klogt valg af DBU? Et dårligt valg af DBU? Et kedeligt valg af DBU?

Ja, hvad skal man ene mene om valget af Danmarks nye landstræner? Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er det, man vel bedst kan betegne som mellemfornøjet.

– Nu skal der jo en del til at begejstre mig, og det kan man synes godt eller dårligt om. Om valget af Brian Riemer vil jeg sige, at det da var til at forudse, siger Stig Tøfting og tilføjer:

– Hvis der reelt kun var to med i Peter Møllers kapløb – Brian Riemer og Lars Knudsen – så er han jo i hvert fald den mest erfarne af de to. Men jeg ved jo ikke, hvor mange der har været i spil. Har det stået mellem Lars Knudsen og Brian Riemer, er det et fornuftigt valg, selv om Lars Knudsen har gjort det glimrende.

Stig Tøfting har aldrig lagt skjul på, at han mener, at det danske landstrænerjob skulle være gået til Kent Nielsen.

– Men han passer jo ikke ind i Peter Møllers kammerateri, hvis jeg skal udtrykke mig lidt grovt. 

Hvad mener du med kammerateri?

– Det er jo bare min fornemmelse – at det er lidt det samme det hele. Det er lidt én stor klike. Jacob Neestrup kan ikke udtale sig om Brian Riemer, fordi han var toastmaster til hans bryllup, og sådan er det lidt viklet ind det hele. Kasper Hjulmand var tæt forbundet til Keld Bordinggaard, og sådan er det på kryds og tværs. Det er vel ikke forkert at sige?

Men det er vel okay, at Jacob Neestrup og Brian Riemer kender hinanden privat? Og det har vel ikke noget med DBU at gøre?

– Jeg deltager jo også på de her trænerkurser, og jeg kan jo godt se, hvem der hænger ud sammen. Min pointe er bare, at de alle mere eller mindre kommer fra den samme skole.  Men jeg kan sagtens leve med Brian Riemer, vil jeg gerne understrege. Han har styr på sit shit

riemer

Foto: DBU

Ingen taler dårligt om Riemer
Tipsbladets kommentator er af det klare indtryk, at det er en ekstremt vellidt person, DBU har ansat til landets fornemste trænerembede.

– Jeg har absolut ikke noget dårligt at sige om Brian Riemer. Jeg har stiftet bekendtskab med ham i Superligaen, jeg har fulgt ham i Brentford under Thomas Frank, og jeg kender mange, der har arbejdet sammen med ham eller været trænet af ham. Ikke en eneste gang har jeg hørt nogen sige noget som helst dårligt om den mand. Derfor sidder jeg absolut heller ikke og tænker 'det er kraftedeme for ringe, at han skal være landstræner'. Men jeg sidder heller ikke og tænker 'wow', siger Tøfting.

Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen undrer sig over, at et enkelt cheftrænerjob i Anderlecht er nok til at kvalificere Brian Riemer som dansk landstræner. Stig Tøfting er ikke så bekymret for det faktum.

– Det er da ikke ret meget, men hvornår er man kvalificeret til at træne det danske landshold? Det må Peter Møller jo kunne forklare. Jeg kender ikke kriterierne. Vi ved, at Lars Knudsen også var i spil, og han har jo slet ingen erfaring, siger Tøfting, der i øvrigt er glad for, at valget er faldet på en dansker. 

Lars Knudsen har som dansk landstræner været forholdsvis afdæmpet i sin kommunikation, og Brian Riemer slår heller ikke én som typen, der kommer til at optræde voldsomt flamboyant. 

Det er der ikke det mindste galt med, fastslår Stig Tøfting.

– I sidste ende handler det om autoritet. Da jeg spillede på landsholdet, sagde René Henriksen stort set aldrig noget, men når han talte, lyttede vi alle sammen. Thomas Gravesen råbte og skreg konstant, og der hørte man jo ikke halvdelen, lyder det fra "Tøffe". 

Brian Riemers kontrakt løber frem til 2026.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Tæt på utrolig kamprekord

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Silkeborg IF – Viborg FF

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!

Lyon tager stor Nartey-beslutning



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz