Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

Dominik Szoboszlai og Real Madrids Arda Güler er kommet på kant med hinanden efter søndagens Nations League-opgør mellem Ungarn og Tyrkiet.



Tyrkiet og Ungarn spillede søndag en playoff-kamp i Nations League, og den kamp har nu resulteret i en usædvanlig slagudveksling mellem Liverpool-stjernen Dominik Szoboszlai og Real Madrids Arda Güler.

De to spillere havde en kontrovers under kampen i Budapest, som Tyrkiet vandt med 3-0. Tyrkerne gik ind til opgøret med en 3-1-sejr i bagagen fra den første kamp på hjemmebane og vandt dermed samlet med 6-1.

Undervejs i kampen tyssede Arda Güler på Dominik Szoboszlai, og efter slutfløjtet argumenterede det tyrkiske stortalent for, at de ungarske spillere bevidst forsøgte at intimidere gæsterne ved at spille meget fysisk.

Dominik Szoboszlai kom så efterfølgende med en stikpille til Arda Güler, da Liverpool-profilen i et Instagram-opslag med billedet af den tyssende Güler kommenterede ‘1088’, en reference til tyrkerens begrænsede antal spilleminutter for Real Madrid i denne sæson.

Slagudvekslingen sluttede dog ikke her, for Arda Güler har efterfølgende givet Dominik Szoboszlai klar besked i en story på Instagram.

– Den her fyr er en joke. Er seks mål ikke nok til at få dig til at holde kæft?, lyder det fra Real Madrid-spilleren.

Arda Güler har angiveligt været utilfreds med sin begrænsede spilletid i Real Madrid i denne sæson under Carlo Ancelotti, og den tyrkiske offensivspiller har været sat i forbindelse med et skifte væk fra madrilenerne efter denne sæson.

(Foto: Arda Güler/Instagram).





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

En voldsom ulighed

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Silkeborg IF – Randers FC

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget