Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

Dominik Szoboszlai og Real Madrids Arda Güler er kommet på kant med hinanden efter søndagens Nations League-opgør mellem Ungarn og Tyrkiet.



Tyrkiet og Ungarn spillede søndag en playoff-kamp i Nations League, og den kamp har nu resulteret i en usædvanlig slagudveksling mellem Liverpool-stjernen Dominik Szoboszlai og Real Madrids Arda Güler.

De to spillere havde en kontrovers under kampen i Budapest, som Tyrkiet vandt med 3-0. Tyrkerne gik ind til opgøret med en 3-1-sejr i bagagen fra den første kamp på hjemmebane og vandt dermed samlet med 6-1.

Undervejs i kampen tyssede Arda Güler på Dominik Szoboszlai, og efter slutfløjtet argumenterede det tyrkiske stortalent for, at de ungarske spillere bevidst forsøgte at intimidere gæsterne ved at spille meget fysisk.

Dominik Szoboszlai kom så efterfølgende med en stikpille til Arda Güler, da Liverpool-profilen i et Instagram-opslag med billedet af den tyssende Güler kommenterede ‘1088’, en reference til tyrkerens begrænsede antal spilleminutter for Real Madrid i denne sæson.

Slagudvekslingen sluttede dog ikke her, for Arda Güler har efterfølgende givet Dominik Szoboszlai klar besked i en story på Instagram.

– Den her fyr er en joke. Er seks mål ikke nok til at få dig til at holde kæft?, lyder det fra Real Madrid-spilleren.

Arda Güler har angiveligt været utilfreds med sin begrænsede spilletid i Real Madrid i denne sæson under Carlo Ancelotti, og den tyrkiske offensivspiller har været sat i forbindelse med et skifte væk fra madrilenerne efter denne sæson.

(Foto: Arda Güler/Instagram).





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Barcelona – Real Madrid

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Manchester City – Brentford



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF