Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

Dominik Szoboszlai og Real Madrids Arda Güler er kommet på kant med hinanden efter søndagens Nations League-opgør mellem Ungarn og Tyrkiet.



Tyrkiet og Ungarn spillede søndag en playoff-kamp i Nations League, og den kamp har nu resulteret i en usædvanlig slagudveksling mellem Liverpool-stjernen Dominik Szoboszlai og Real Madrids Arda Güler.

De to spillere havde en kontrovers under kampen i Budapest, som Tyrkiet vandt med 3-0. Tyrkerne gik ind til opgøret med en 3-1-sejr i bagagen fra den første kamp på hjemmebane og vandt dermed samlet med 6-1.

Undervejs i kampen tyssede Arda Güler på Dominik Szoboszlai, og efter slutfløjtet argumenterede det tyrkiske stortalent for, at de ungarske spillere bevidst forsøgte at intimidere gæsterne ved at spille meget fysisk.

Dominik Szoboszlai kom så efterfølgende med en stikpille til Arda Güler, da Liverpool-profilen i et Instagram-opslag med billedet af den tyssende Güler kommenterede ‘1088’, en reference til tyrkerens begrænsede antal spilleminutter for Real Madrid i denne sæson.

Slagudvekslingen sluttede dog ikke her, for Arda Güler har efterfølgende givet Dominik Szoboszlai klar besked i en story på Instagram.

– Den her fyr er en joke. Er seks mål ikke nok til at få dig til at holde kæft?, lyder det fra Real Madrid-spilleren.

Arda Güler har angiveligt været utilfreds med sin begrænsede spilletid i Real Madrid i denne sæson under Carlo Ancelotti, og den tyrkiske offensivspiller har været sat i forbindelse med et skifte væk fra madrilenerne efter denne sæson.

(Foto: Arda Güler/Instagram).





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Marcondes afviser tilbud, men…

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Uruguay – Kap Verde

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Holland – Sverige

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ecuador – Curacao

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen