Stolt AGF-angriber udtaget til landsholdet: Det er sgu helt vildt

Patrick Mortensen er for første gang i karrieren udtaget til A-landsholdet. Det er trods omstændighederne en stor ære for AGF-angriberen.



Da Patrick Mortensen stod op i morges, var det en tirsdag som enhver anden. Når han går i seng i aften, er det med flere sommerfugle i maven, end han plejer. For Mortensen er blevet landsholdsspiller.

AGF-bomberen var en af de syv, som DBU efterudtog til A-landsholdet, fordi en række spillere måtte gå i isolation. Selv om de mange afbud har banet vejen for Mortensen, slår det ikke skår i hans glæde.

– Jeg mødte ind i morges og fik at vide, at de i klubben var blevet ringet op om, at jeg skulle stå standby. Nogle omstændigheder gjorde, at jeg skulle være klar, hvis muligheden bød sig, fortæller Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.

– Så kom jeg ind efter træning og fik endelig besked. Jeg skulle så direkte ud og få lavet en obligatorisk test en gang til, selv om jeg fik lavet en i går i klubben.

Læs også:AGF-angriber og Brøndby-duo udtaget: Her er de syv nye landsholdsspillere

– Det er sgu helt vildt. Det gør mig utrolig stolt, selv om det er under andre betingelser, og nogle omstændigheder gør, at muligheden bød sig. Jeg er utrolig stolt alligevel. Jeg må have gjort noget rigtigt, så jeg kommer i betragtning til det. Det kan godt være, at en masse spillere, som plejer være udtaget, ikke er med, men jeg tager det som et skulderklap og cadeau.

I alt 20 spillere er enten i isolation, testet positiv for coronavirus eller har slet ikke fået mulighed for at møde op. Patrick Mortensen er selvfølgelig godt klar over, at han ikke var blevet udtaget, hvis det ikke havde været for de mange afbud, men han er opsat på at spille sin chance, hvis han får den.

– Jeg er utrolig stolt over, at Hjulmand og dem har lagt mærke til mig. Det tager jeg som et stort skulderklap. Jeg håber, når jeg møder ind i morgen, at jeg får lov til at vise mig frem og få nogle minutter. Hvem ved? Det går hurtigt i fodbold, og det gælder om at gribe chancen, siger AGF’eren.

Læs også:Ahlmann ved at grunden til landsholdsudtagelsen er en speciel situation

Da tipsbladet.dk taler med Patrick Mortensen, er han på vej tilbage til Århus, efter han havde været i Silkeborg for at blive coronatestet. Derfor har han ikke haft tid til at læse de beskeder, der er tikket ind. Men der er mange af dem.

– Det kan man roligt sige. Jeg har ikke nået at få tjekket noget endnu, for jeg har kørt en del bil, men jeg kan se, at en del har skrevet til mig. Det gør mig selvfølgelig glad, siger Mortensen, der ikke har nogen betænkeligheder ved at støde til en trup, hvori en spiller og en behandler er testet positiv.

– Jeg har stor tiltro til landsholdslægen og til, at kampen bliver forsvarligt spillet, og at der er styr på, at dem, som er testet negativ, også er negativ. Så det har jeg overhovedet ikke.

Danmark møder Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion klokken 19.30 onsdag aften.

Læs også:Cajuste jubler over det amerikanske valg: Stor betydning for hele verden
Læs også:37 år og udtaget til det danske landshold: God form bekræftet
Læs også:Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet






LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen færdig i AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner