Stolt AGF-angriber udtaget til landsholdet: Det er sgu helt vildt

Patrick Mortensen er for første gang i karrieren udtaget til A-landsholdet. Det er trods omstændighederne en stor ære for AGF-angriberen.



Da Patrick Mortensen stod op i morges, var det en tirsdag som enhver anden. Når han går i seng i aften, er det med flere sommerfugle i maven, end han plejer. For Mortensen er blevet landsholdsspiller.

AGF-bomberen var en af de syv, som DBU efterudtog til A-landsholdet, fordi en række spillere måtte gå i isolation. Selv om de mange afbud har banet vejen for Mortensen, slår det ikke skår i hans glæde.

– Jeg mødte ind i morges og fik at vide, at de i klubben var blevet ringet op om, at jeg skulle stå standby. Nogle omstændigheder gjorde, at jeg skulle være klar, hvis muligheden bød sig, fortæller Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.

– Så kom jeg ind efter træning og fik endelig besked. Jeg skulle så direkte ud og få lavet en obligatorisk test en gang til, selv om jeg fik lavet en i går i klubben.

Læs også:AGF-angriber og Brøndby-duo udtaget: Her er de syv nye landsholdsspillere

– Det er sgu helt vildt. Det gør mig utrolig stolt, selv om det er under andre betingelser, og nogle omstændigheder gør, at muligheden bød sig. Jeg er utrolig stolt alligevel. Jeg må have gjort noget rigtigt, så jeg kommer i betragtning til det. Det kan godt være, at en masse spillere, som plejer være udtaget, ikke er med, men jeg tager det som et skulderklap og cadeau.

I alt 20 spillere er enten i isolation, testet positiv for coronavirus eller har slet ikke fået mulighed for at møde op. Patrick Mortensen er selvfølgelig godt klar over, at han ikke var blevet udtaget, hvis det ikke havde været for de mange afbud, men han er opsat på at spille sin chance, hvis han får den.

– Jeg er utrolig stolt over, at Hjulmand og dem har lagt mærke til mig. Det tager jeg som et stort skulderklap. Jeg håber, når jeg møder ind i morgen, at jeg får lov til at vise mig frem og få nogle minutter. Hvem ved? Det går hurtigt i fodbold, og det gælder om at gribe chancen, siger AGF’eren.

Læs også:Ahlmann ved at grunden til landsholdsudtagelsen er en speciel situation

Da tipsbladet.dk taler med Patrick Mortensen, er han på vej tilbage til Århus, efter han havde været i Silkeborg for at blive coronatestet. Derfor har han ikke haft tid til at læse de beskeder, der er tikket ind. Men der er mange af dem.

– Det kan man roligt sige. Jeg har ikke nået at få tjekket noget endnu, for jeg har kørt en del bil, men jeg kan se, at en del har skrevet til mig. Det gør mig selvfølgelig glad, siger Mortensen, der ikke har nogen betænkeligheder ved at støde til en trup, hvori en spiller og en behandler er testet positiv.

– Jeg har stor tiltro til landsholdslægen og til, at kampen bliver forsvarligt spillet, og at der er styr på, at dem, som er testet negativ, også er negativ. Så det har jeg overhovedet ikke.

Danmark møder Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion klokken 19.30 onsdag aften.

Læs også:Cajuste jubler over det amerikanske valg: Stor betydning for hele verden
Læs også:37 år og udtaget til det danske landshold: God form bekræftet
Læs også:Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Ny Superliga-spiller i venteposition i London



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

FC København-boss reagerer på tilråb

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

United-ejer giver offentlig undskyldning



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Stort Brøndby-boost

Snestorm kan udfordre OB



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje