Stolt AGF-angriber udtaget til landsholdet: Det er sgu helt vildt

Patrick Mortensen er for første gang i karrieren udtaget til A-landsholdet. Det er trods omstændighederne en stor ære for AGF-angriberen.



Da Patrick Mortensen stod op i morges, var det en tirsdag som enhver anden. Når han går i seng i aften, er det med flere sommerfugle i maven, end han plejer. For Mortensen er blevet landsholdsspiller.

AGF-bomberen var en af de syv, som DBU efterudtog til A-landsholdet, fordi en række spillere måtte gå i isolation. Selv om de mange afbud har banet vejen for Mortensen, slår det ikke skår i hans glæde.

– Jeg mødte ind i morges og fik at vide, at de i klubben var blevet ringet op om, at jeg skulle stå standby. Nogle omstændigheder gjorde, at jeg skulle være klar, hvis muligheden bød sig, fortæller Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.

– Så kom jeg ind efter træning og fik endelig besked. Jeg skulle så direkte ud og få lavet en obligatorisk test en gang til, selv om jeg fik lavet en i går i klubben.

Læs også:AGF-angriber og Brøndby-duo udtaget: Her er de syv nye landsholdsspillere

– Det er sgu helt vildt. Det gør mig utrolig stolt, selv om det er under andre betingelser, og nogle omstændigheder gør, at muligheden bød sig. Jeg er utrolig stolt alligevel. Jeg må have gjort noget rigtigt, så jeg kommer i betragtning til det. Det kan godt være, at en masse spillere, som plejer være udtaget, ikke er med, men jeg tager det som et skulderklap og cadeau.

I alt 20 spillere er enten i isolation, testet positiv for coronavirus eller har slet ikke fået mulighed for at møde op. Patrick Mortensen er selvfølgelig godt klar over, at han ikke var blevet udtaget, hvis det ikke havde været for de mange afbud, men han er opsat på at spille sin chance, hvis han får den.

– Jeg er utrolig stolt over, at Hjulmand og dem har lagt mærke til mig. Det tager jeg som et stort skulderklap. Jeg håber, når jeg møder ind i morgen, at jeg får lov til at vise mig frem og få nogle minutter. Hvem ved? Det går hurtigt i fodbold, og det gælder om at gribe chancen, siger AGF’eren.

Læs også:Ahlmann ved at grunden til landsholdsudtagelsen er en speciel situation

Da tipsbladet.dk taler med Patrick Mortensen, er han på vej tilbage til Århus, efter han havde været i Silkeborg for at blive coronatestet. Derfor har han ikke haft tid til at læse de beskeder, der er tikket ind. Men der er mange af dem.

– Det kan man roligt sige. Jeg har ikke nået at få tjekket noget endnu, for jeg har kørt en del bil, men jeg kan se, at en del har skrevet til mig. Det gør mig selvfølgelig glad, siger Mortensen, der ikke har nogen betænkeligheder ved at støde til en trup, hvori en spiller og en behandler er testet positiv.

– Jeg har stor tiltro til landsholdslægen og til, at kampen bliver forsvarligt spillet, og at der er styr på, at dem, som er testet negativ, også er negativ. Så det har jeg overhovedet ikke.

Danmark møder Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion klokken 19.30 onsdag aften.

Læs også:Cajuste jubler over det amerikanske valg: Stor betydning for hele verden
Læs også:37 år og udtaget til det danske landshold: God form bekræftet
Læs også:Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet






LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

10 spillere nægtet indrejse til USA

David Nielsen har sagt op



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

I forhandlinger med Nartey

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Giver to spillere livstidskarantæne

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

AGF tager pis på FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Brian Riemer giver klar besked

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

FC København skriver kontrakt med juvel

Vil have ham væk fra FC København

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom