Da Patrick Mortensen stod op i morges, var det en tirsdag som enhver anden. Når han går i seng i aften, er det med flere sommerfugle i maven, end han plejer. For Mortensen er blevet landsholdsspiller.
AGF-bomberen var en af de syv, som DBU efterudtog til A-landsholdet, fordi en række spillere måtte gå i isolation. Selv om de mange afbud har banet vejen for Mortensen, slår det ikke skår i hans glæde.
– Jeg mødte ind i morges og fik at vide, at de i klubben var blevet ringet op om, at jeg skulle stå standby. Nogle omstændigheder gjorde, at jeg skulle være klar, hvis muligheden bød sig, fortæller Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.
– Så kom jeg ind efter træning og fik endelig besked. Jeg skulle så direkte ud og få lavet en obligatorisk test en gang til, selv om jeg fik lavet en i går i klubben.
Læs også:AGF-angriber og Brøndby-duo udtaget: Her er de syv nye landsholdsspillere
– Det er sgu helt vildt. Det gør mig utrolig stolt, selv om det er under andre betingelser, og nogle omstændigheder gør, at muligheden bød sig. Jeg er utrolig stolt alligevel. Jeg må have gjort noget rigtigt, så jeg kommer i betragtning til det. Det kan godt være, at en masse spillere, som plejer være udtaget, ikke er med, men jeg tager det som et skulderklap og cadeau.
I alt 20 spillere er enten i isolation, testet positiv for coronavirus eller har slet ikke fået mulighed for at møde op. Patrick Mortensen er selvfølgelig godt klar over, at han ikke var blevet udtaget, hvis det ikke havde været for de mange afbud, men han er opsat på at spille sin chance, hvis han får den.
– Jeg er utrolig stolt over, at Hjulmand og dem har lagt mærke til mig. Det tager jeg som et stort skulderklap. Jeg håber, når jeg møder ind i morgen, at jeg får lov til at vise mig frem og få nogle minutter. Hvem ved? Det går hurtigt i fodbold, og det gælder om at gribe chancen, siger AGF’eren.
Læs også:Ahlmann ved at grunden til landsholdsudtagelsen er en speciel situation
Da tipsbladet.dk taler med Patrick Mortensen, er han på vej tilbage til Århus, efter han havde været i Silkeborg for at blive coronatestet. Derfor har han ikke haft tid til at læse de beskeder, der er tikket ind. Men der er mange af dem.
– Det kan man roligt sige. Jeg har ikke nået at få tjekket noget endnu, for jeg har kørt en del bil, men jeg kan se, at en del har skrevet til mig. Det gør mig selvfølgelig glad, siger Mortensen, der ikke har nogen betænkeligheder ved at støde til en trup, hvori en spiller og en behandler er testet positiv.
– Jeg har stor tiltro til landsholdslægen og til, at kampen bliver forsvarligt spillet, og at der er styr på, at dem, som er testet negativ, også er negativ. Så det har jeg overhovedet ikke.
Danmark møder Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion klokken 19.30 onsdag aften.
Læs også:Cajuste jubler over det amerikanske valg: Stor betydning for hele verden
Læs også:37 år og udtaget til det danske landshold: God form bekræftet
Læs også:Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
