Da Patrick Mortensen stod op i morges, var det en tirsdag som enhver anden. Når han går i seng i aften, er det med flere sommerfugle i maven, end han plejer. For Mortensen er blevet landsholdsspiller.
AGF-bomberen var en af de syv, som DBU efterudtog til A-landsholdet, fordi en række spillere måtte gå i isolation. Selv om de mange afbud har banet vejen for Mortensen, slår det ikke skår i hans glæde.
– Jeg mødte ind i morges og fik at vide, at de i klubben var blevet ringet op om, at jeg skulle stå standby. Nogle omstændigheder gjorde, at jeg skulle være klar, hvis muligheden bød sig, fortæller Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.
– Så kom jeg ind efter træning og fik endelig besked. Jeg skulle så direkte ud og få lavet en obligatorisk test en gang til, selv om jeg fik lavet en i går i klubben.
Læs også:AGF-angriber og Brøndby-duo udtaget: Her er de syv nye landsholdsspillere
– Det er sgu helt vildt. Det gør mig utrolig stolt, selv om det er under andre betingelser, og nogle omstændigheder gør, at muligheden bød sig. Jeg er utrolig stolt alligevel. Jeg må have gjort noget rigtigt, så jeg kommer i betragtning til det. Det kan godt være, at en masse spillere, som plejer være udtaget, ikke er med, men jeg tager det som et skulderklap og cadeau.
I alt 20 spillere er enten i isolation, testet positiv for coronavirus eller har slet ikke fået mulighed for at møde op. Patrick Mortensen er selvfølgelig godt klar over, at han ikke var blevet udtaget, hvis det ikke havde været for de mange afbud, men han er opsat på at spille sin chance, hvis han får den.
– Jeg er utrolig stolt over, at Hjulmand og dem har lagt mærke til mig. Det tager jeg som et stort skulderklap. Jeg håber, når jeg møder ind i morgen, at jeg får lov til at vise mig frem og få nogle minutter. Hvem ved? Det går hurtigt i fodbold, og det gælder om at gribe chancen, siger AGF’eren.
Læs også:Ahlmann ved at grunden til landsholdsudtagelsen er en speciel situation
Da tipsbladet.dk taler med Patrick Mortensen, er han på vej tilbage til Århus, efter han havde været i Silkeborg for at blive coronatestet. Derfor har han ikke haft tid til at læse de beskeder, der er tikket ind. Men der er mange af dem.
– Det kan man roligt sige. Jeg har ikke nået at få tjekket noget endnu, for jeg har kørt en del bil, men jeg kan se, at en del har skrevet til mig. Det gør mig selvfølgelig glad, siger Mortensen, der ikke har nogen betænkeligheder ved at støde til en trup, hvori en spiller og en behandler er testet positiv.
– Jeg har stor tiltro til landsholdslægen og til, at kampen bliver forsvarligt spillet, og at der er styr på, at dem, som er testet negativ, også er negativ. Så det har jeg overhovedet ikke.
Danmark møder Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion klokken 19.30 onsdag aften.
Læs også:Cajuste jubler over det amerikanske valg: Stor betydning for hele verden
Læs også:37 år og udtaget til det danske landshold: God form bekræftet
Læs også:Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Medie peger på FC København
Sepp Piontek er død
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Choktransfer?
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
UEFA med ny stor FC København-straf
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
