Stor hyldest: Det er et vanvittigt godt signal

David Nielsen er stor tilhænger af Lars Knudsen, der i 2-2-kampen mod Schweiz tog en stor beslutning kort efter pausen.



Efter en ikke specielt god start på anden halvleg af landskampen mod Schweiz valgte Lars Knudsen efter 56 minutter at pille Danmarks tre forreste spillere ud. 

I kommentatorboksen udtrykte Morten Bruun stor forundring over beslutningen, men i TV 2-studiet efter kampen var ekspert David Nielsen klar med særdeles rosende ord til den vikarierende landstræner. 

– Når du ændrer på de tre forreste, så fortæller du også spillerne derinde ‘vi er ikke tilfredse med det, der sker’. Så der er mange aspekter i det her med at skifte ind, som ikke bare handler det om hvem det er, der lige kommer ind, og hvem, der går ud. Jeg synes, at det er et vanvittigt godt signal.

– Jeg synes, at Lars Knudsen er lidt sådan en Lucky Luke – han trækker sgu bare af. Bom! Og det kan jeg godt lide. For hvis vi havde stået med en eller anden stor kapacitet som dansk landstræner, der havde gjort det her, så havde vi jo stået og sagt: ‘’Nej, hvor er det fantastisk, hver gang han ser noget, så skifter han bare ind, og der kan du bare se, hvor god han er’.

– Det her er altså ‘Lars Hvem?’, som nogle kalder ham. Det synes jeg er stærkt. Jeg synes, at de har været gode (Lars Knudsen og Daniel Agger, red.). Nu har vi set Lars Knudsen i fire kampe. Det setup, der er lige nu, og det, jeg ser inde på banen, det ser sgu fint ud, lød det fra David Nielsen. 

Danmark ligger på andenpladsen med syv point i Nations League-gruppen, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien til november. 





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Portugal – Kroatien

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

USA spiller sig videre trods rødt kort

De tager ikke med FC København på træningslejr

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn