Stor hyldest: Det er et vanvittigt godt signal

David Nielsen er stor tilhænger af Lars Knudsen, der i 2-2-kampen mod Schweiz tog en stor beslutning kort efter pausen.



Efter en ikke specielt god start på anden halvleg af landskampen mod Schweiz valgte Lars Knudsen efter 56 minutter at pille Danmarks tre forreste spillere ud. 

I kommentatorboksen udtrykte Morten Bruun stor forundring over beslutningen, men i TV 2-studiet efter kampen var ekspert David Nielsen klar med særdeles rosende ord til den vikarierende landstræner. 

– Når du ændrer på de tre forreste, så fortæller du også spillerne derinde ‘vi er ikke tilfredse med det, der sker’. Så der er mange aspekter i det her med at skifte ind, som ikke bare handler det om hvem det er, der lige kommer ind, og hvem, der går ud. Jeg synes, at det er et vanvittigt godt signal.

– Jeg synes, at Lars Knudsen er lidt sådan en Lucky Luke – han trækker sgu bare af. Bom! Og det kan jeg godt lide. For hvis vi havde stået med en eller anden stor kapacitet som dansk landstræner, der havde gjort det her, så havde vi jo stået og sagt: ‘’Nej, hvor er det fantastisk, hver gang han ser noget, så skifter han bare ind, og der kan du bare se, hvor god han er’.

– Det her er altså ‘Lars Hvem?’, som nogle kalder ham. Det synes jeg er stærkt. Jeg synes, at de har været gode (Lars Knudsen og Daniel Agger, red.). Nu har vi set Lars Knudsen i fire kampe. Det setup, der er lige nu, og det, jeg ser inde på banen, det ser sgu fint ud, lød det fra David Nielsen. 

Danmark ligger på andenpladsen med syv point i Nations League-gruppen, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien til november. 





LIVE

VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Tæt på at købe FC København-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Zanka ville spille gratis for FC København

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tyrkiet – Paraguay

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Landstræner affejer Ronaldo-kritik