Efter en ikke specielt god start på anden halvleg af landskampen mod Schweiz valgte Lars Knudsen efter 56 minutter at pille Danmarks tre forreste spillere ud.
I kommentatorboksen udtrykte Morten Bruun stor forundring over beslutningen, men i TV 2-studiet efter kampen var ekspert David Nielsen klar med særdeles rosende ord til den vikarierende landstræner.
– Når du ændrer på de tre forreste, så fortæller du også spillerne derinde ‘vi er ikke tilfredse med det, der sker’. Så der er mange aspekter i det her med at skifte ind, som ikke bare handler det om hvem det er, der lige kommer ind, og hvem, der går ud. Jeg synes, at det er et vanvittigt godt signal.
– Jeg synes, at Lars Knudsen er lidt sådan en Lucky Luke – han trækker sgu bare af. Bom! Og det kan jeg godt lide. For hvis vi havde stået med en eller anden stor kapacitet som dansk landstræner, der havde gjort det her, så havde vi jo stået og sagt: ‘’Nej, hvor er det fantastisk, hver gang han ser noget, så skifter han bare ind, og der kan du bare se, hvor god han er’.
– Det her er altså ‘Lars Hvem?’, som nogle kalder ham. Det synes jeg er stærkt. Jeg synes, at de har været gode (Lars Knudsen og Daniel Agger, red.). Nu har vi set Lars Knudsen i fire kampe. Det setup, der er lige nu, og det, jeg ser inde på banen, det ser sgu fint ud, lød det fra David Nielsen.
Danmark ligger på andenpladsen med syv point i Nations League-gruppen, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien til november.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER