Efter en ikke specielt god start på anden halvleg af landskampen mod Schweiz valgte Lars Knudsen efter 56 minutter at pille Danmarks tre forreste spillere ud.
I kommentatorboksen udtrykte Morten Bruun stor forundring over beslutningen, men i TV 2-studiet efter kampen var ekspert David Nielsen klar med særdeles rosende ord til den vikarierende landstræner.
– Når du ændrer på de tre forreste, så fortæller du også spillerne derinde ‘vi er ikke tilfredse med det, der sker’. Så der er mange aspekter i det her med at skifte ind, som ikke bare handler det om hvem det er, der lige kommer ind, og hvem, der går ud. Jeg synes, at det er et vanvittigt godt signal.
– Jeg synes, at Lars Knudsen er lidt sådan en Lucky Luke – han trækker sgu bare af. Bom! Og det kan jeg godt lide. For hvis vi havde stået med en eller anden stor kapacitet som dansk landstræner, der havde gjort det her, så havde vi jo stået og sagt: ‘’Nej, hvor er det fantastisk, hver gang han ser noget, så skifter han bare ind, og der kan du bare se, hvor god han er’.
– Det her er altså ‘Lars Hvem?’, som nogle kalder ham. Det synes jeg er stærkt. Jeg synes, at de har været gode (Lars Knudsen og Daniel Agger, red.). Nu har vi set Lars Knudsen i fire kampe. Det setup, der er lige nu, og det, jeg ser inde på banen, det ser sgu fint ud, lød det fra David Nielsen.
Danmark ligger på andenpladsen med syv point i Nations League-gruppen, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien til november.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER