Stor hyldest: Det er et vanvittigt godt signal

David Nielsen er stor tilhænger af Lars Knudsen, der i 2-2-kampen mod Schweiz tog en stor beslutning kort efter pausen.



Efter en ikke specielt god start på anden halvleg af landskampen mod Schweiz valgte Lars Knudsen efter 56 minutter at pille Danmarks tre forreste spillere ud. 

I kommentatorboksen udtrykte Morten Bruun stor forundring over beslutningen, men i TV 2-studiet efter kampen var ekspert David Nielsen klar med særdeles rosende ord til den vikarierende landstræner. 

– Når du ændrer på de tre forreste, så fortæller du også spillerne derinde ‘vi er ikke tilfredse med det, der sker’. Så der er mange aspekter i det her med at skifte ind, som ikke bare handler det om hvem det er, der lige kommer ind, og hvem, der går ud. Jeg synes, at det er et vanvittigt godt signal.

– Jeg synes, at Lars Knudsen er lidt sådan en Lucky Luke – han trækker sgu bare af. Bom! Og det kan jeg godt lide. For hvis vi havde stået med en eller anden stor kapacitet som dansk landstræner, der havde gjort det her, så havde vi jo stået og sagt: ‘’Nej, hvor er det fantastisk, hver gang han ser noget, så skifter han bare ind, og der kan du bare se, hvor god han er’.

– Det her er altså ‘Lars Hvem?’, som nogle kalder ham. Det synes jeg er stærkt. Jeg synes, at de har været gode (Lars Knudsen og Daniel Agger, red.). Nu har vi set Lars Knudsen i fire kampe. Det setup, der er lige nu, og det, jeg ser inde på banen, det ser sgu fint ud, lød det fra David Nielsen. 

Danmark ligger på andenpladsen med syv point i Nations League-gruppen, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien til november. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Brasiliansk VM-mavepuster



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Arsenal-dansker vender hjem