Stor nedtur: England rykker ned i Nations League

England rykker ned på anden klasse i Nations League. Ungarn og Italien kæmper om gruppesejren.



England rykker ud af Nations Leagues øverste lag og må nøjes med andenklasses modstand i næste udgave af turneringen.

Det er det pinlige faktum for sidste sommers viceeuropamestre efter et 0-1-nederlag i Milano til Italien fredag aften.

Giacomo Raspadoris scoring midt i anden halvleg blev afgørende i en flad forestilling, der kun livede op til sidst, og hvor især gæsterne leverede en trist og fantasiforladt indsats.

Fem kampe i Nations League har kun givet englænderne to point. Og de spillede heller ikke mod Italien som et hold med den store tro på egne evner.

I offensiven var Raheem Sterling og Harry Kane isoleret mod det italienske forsvar og kom ikke frem til ret meget. Der manglede bevægelse, og det blev for alvor kritisk, da Italien bragte sig foran i anden halvleg.

Raspadori modtog en lang aflevering fra Leonardo Bonucci, tog et par fikse træk forbi en tung Kyle Walker og huggede bolden over i det lange hjørne.

En smuk scoring af den 22-årige Napoli-angriber, som dermed gav det italienske hold en fin skalp midt i et generationsskifte.

For England og landstræner Gareth Southgate er der meget at arbejde på i de kommende to måneder før VM. Holdet har dog mulighed for en lille opmuntring mod Tyskland på Wembley på mandag.

Det bliver en kamp uden noget særligt på spil, og også tyskerne kommer til London med en skuffelse i baghovedet.

På hjemmebane i Leipzig led Hansi Flicks mandskab et noget overraskende nederlag til Ungarn, der fortsætter med at overraske.

34-årige Ádám Szalai med en lang fortid i Bundesligaen blev matchvinder efter 17 minutter, da han tog fusen på hele den tyske defensiv.

Et hjørnespark fra Dominik Szoboszlai havnede ved forreste stolpe, og her satte Szalai fikst hælen på bolden, så den boblede i mål bag en forfjamsket Marc-Andre ter Stegen til kampens eneste scoring.

Dermed er der lagt op til en gruppefinale mellem Ungarn og Italien på mandag. Her har ungarerne fordel af hjemmebane og kan nøjes med uafgjort.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Overraskende skifte lurer

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Næste sæson skal vi i Europa