Stor nedtur: England rykker ned i Nations League

England rykker ned på anden klasse i Nations League. Ungarn og Italien kæmper om gruppesejren.



England rykker ud af Nations Leagues øverste lag og må nøjes med andenklasses modstand i næste udgave af turneringen.

Det er det pinlige faktum for sidste sommers viceeuropamestre efter et 0-1-nederlag i Milano til Italien fredag aften.

Giacomo Raspadoris scoring midt i anden halvleg blev afgørende i en flad forestilling, der kun livede op til sidst, og hvor især gæsterne leverede en trist og fantasiforladt indsats.

Fem kampe i Nations League har kun givet englænderne to point. Og de spillede heller ikke mod Italien som et hold med den store tro på egne evner.

I offensiven var Raheem Sterling og Harry Kane isoleret mod det italienske forsvar og kom ikke frem til ret meget. Der manglede bevægelse, og det blev for alvor kritisk, da Italien bragte sig foran i anden halvleg.

Raspadori modtog en lang aflevering fra Leonardo Bonucci, tog et par fikse træk forbi en tung Kyle Walker og huggede bolden over i det lange hjørne.

En smuk scoring af den 22-årige Napoli-angriber, som dermed gav det italienske hold en fin skalp midt i et generationsskifte.

For England og landstræner Gareth Southgate er der meget at arbejde på i de kommende to måneder før VM. Holdet har dog mulighed for en lille opmuntring mod Tyskland på Wembley på mandag.

Det bliver en kamp uden noget særligt på spil, og også tyskerne kommer til London med en skuffelse i baghovedet.

På hjemmebane i Leipzig led Hansi Flicks mandskab et noget overraskende nederlag til Ungarn, der fortsætter med at overraske.

34-årige Ádám Szalai med en lang fortid i Bundesligaen blev matchvinder efter 17 minutter, da han tog fusen på hele den tyske defensiv.

Et hjørnespark fra Dominik Szoboszlai havnede ved forreste stolpe, og her satte Szalai fikst hælen på bolden, så den boblede i mål bag en forfjamsket Marc-Andre ter Stegen til kampens eneste scoring.

Dermed er der lagt op til en gruppefinale mellem Ungarn og Italien på mandag. Her har ungarerne fordel af hjemmebane og kan nøjes med uafgjort.

/ritzau/



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

To danskere færdige i norsk klub

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Jages af FCK – nu blander storklub sig

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Brøndby takker nej til to spillere

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Dansker trukket ind i skandalesag

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

‘Han skal ingen steder’

I chok over Nicolai Poulsen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

– Han er fuldstændig vanvittig

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Aldrig nogensinde FCK

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FC Barcelona går på rov i danskerklub

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel