Nævnt af Hjulmand: Dansk profil vil på landsholdet

Rasmus Nicolaisen har udviklet sig til en profil i Ligue 1-klubben Toulouse. Derfor håber forsvareren, at han bliver udtaget til landsholdet. Det fortæller Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet.



Rasmus Nicolaisen nyder stor succes i franske Toulouse. 

Den danske forsvarer har endda båret anførerbindet i denne sæson. 

Tilbage i 2023 nævnte den nu tidligere landstræner Kasper Hjulmand, at han ville se nærmere på 27-årige Nicolaisen grundet gode præstationer i Frankrig. 

Det blev dog aldrig til en landsholdsudtagelse. 

Nu er der kommet ny landsstræner i form af Morten Wieghorst, der dog er sygemeldt lige nu, og Nicolaisen fortæller til Tipsbladet, at han har ambition om at spille for det danske landshold. 

– Det er enhver drengs drengedrøm at spille på landsholdet, og det er også min, uden tvivl om det. Jeg sørger bare for at holde fokus på, hvad der foregår her, og det er qua præstationerne her, at der skal komme en eventual udtagelse, siger Toulouse-profilen.

Går du efter at blive udtaget?

– Selvfølgelig håber jeg på at blive udtaget. Jeg håber, at der bliver set min vej en dag. Det må tiden vise. Jeg må holde fokus på det, som jeg kan gøre noget ved, og det er at præstere for Toulouse. Det er altid spørgsmålet, om der bliver holdt øje eller set ens vej.

– Det kan man bare håbe på, at der gør før eller siden. Jeg tror på mig selv og mine egne kvaliteter. Jeg tror også, at jeg kan lægge endnu mere på mit niveau. Jeg går med drømme, og jeg vil hele tiden gerne blive bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for meget ansvar
Den danske forsvarer er rigtig glad for tilværelsen i den franske klub, og derfor er planen, at han skal være i Toulouse det næste stykke tid. Han har dog også store ambtioner.

– Jeg får en masse ansvar, og det har jeg fået i noget tid, nærmest siden jeg kom. Det ville jeg gerne have. Vi har et godt omklædningsrum, og klubben er god. Familien har det godt. Jeg er glad for at være i Toulouse, og jeg håber, at vi kan videreudvikle den opadgående kurve. Jeg vil gerne tage endnu flere skridt hernede.

– Jeg skrev under på en treårig kontrakt her i foråret. Jeg tror på projektet, men vi kender alle fodboldverdenen, og tingene kan gå hurtigt. Jeg vil ikke udelukke andre ting. Man skal aldrig sige aldrig, men der skal noget godt til, før jeg skal smutte.

– Jeg har selvfølgelig også drømme, og hvis der kommer noget på et niveau op, så er det helt sikkert noget, som man hurtigt vil overveje, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet. 

Nicolaisen har i alt spillet 120 kampe for Toulouse, og han kom til klubben fra FC Midtjylland i sommeren 2021.

Toulouse er nummer 11 i Ligue 1.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Pogba er lettet

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Midtjylland kan score gode penge

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

– Korthuset er væltet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Den her sidder dybt i sjælen

Randers FC – OB

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

FC København – Brøndby IF

Brøndby-spiller afviser

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Kæmpe nedtur for AaB

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Her er Kamil Wilczek i dag

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen