Nævnt af Hjulmand: Dansk profil vil på landsholdet

Rasmus Nicolaisen har udviklet sig til en profil i Ligue 1-klubben Toulouse. Derfor håber forsvareren, at han bliver udtaget til landsholdet. Det fortæller Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet.



Rasmus Nicolaisen nyder stor succes i franske Toulouse. 

Den danske forsvarer har endda båret anførerbindet i denne sæson. 

Tilbage i 2023 nævnte den nu tidligere landstræner Kasper Hjulmand, at han ville se nærmere på 27-årige Nicolaisen grundet gode præstationer i Frankrig. 

Det blev dog aldrig til en landsholdsudtagelse. 

Nu er der kommet ny landsstræner i form af Morten Wieghorst, der dog er sygemeldt lige nu, og Nicolaisen fortæller til Tipsbladet, at han har ambition om at spille for det danske landshold. 

– Det er enhver drengs drengedrøm at spille på landsholdet, og det er også min, uden tvivl om det. Jeg sørger bare for at holde fokus på, hvad der foregår her, og det er qua præstationerne her, at der skal komme en eventual udtagelse, siger Toulouse-profilen.

Går du efter at blive udtaget?

– Selvfølgelig håber jeg på at blive udtaget. Jeg håber, at der bliver set min vej en dag. Det må tiden vise. Jeg må holde fokus på det, som jeg kan gøre noget ved, og det er at præstere for Toulouse. Det er altid spørgsmålet, om der bliver holdt øje eller set ens vej.

– Det kan man bare håbe på, at der gør før eller siden. Jeg tror på mig selv og mine egne kvaliteter. Jeg tror også, at jeg kan lægge endnu mere på mit niveau. Jeg går med drømme, og jeg vil hele tiden gerne blive bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for meget ansvar
Den danske forsvarer er rigtig glad for tilværelsen i den franske klub, og derfor er planen, at han skal være i Toulouse det næste stykke tid. Han har dog også store ambtioner.

– Jeg får en masse ansvar, og det har jeg fået i noget tid, nærmest siden jeg kom. Det ville jeg gerne have. Vi har et godt omklædningsrum, og klubben er god. Familien har det godt. Jeg er glad for at være i Toulouse, og jeg håber, at vi kan videreudvikle den opadgående kurve. Jeg vil gerne tage endnu flere skridt hernede.

– Jeg skrev under på en treårig kontrakt her i foråret. Jeg tror på projektet, men vi kender alle fodboldverdenen, og tingene kan gå hurtigt. Jeg vil ikke udelukke andre ting. Man skal aldrig sige aldrig, men der skal noget godt til, før jeg skal smutte.

– Jeg har selvfølgelig også drømme, og hvis der kommer noget på et niveau op, så er det helt sikkert noget, som man hurtigt vil overveje, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet. 

Nicolaisen har i alt spillet 120 kampe for Toulouse, og han kom til klubben fra FC Midtjylland i sommeren 2021.

Toulouse er nummer 11 i Ligue 1.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben