Nævnt af Hjulmand: Dansk profil vil på landsholdet

Rasmus Nicolaisen har udviklet sig til en profil i Ligue 1-klubben Toulouse. Derfor håber forsvareren, at han bliver udtaget til landsholdet. Det fortæller Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet.



Rasmus Nicolaisen nyder stor succes i franske Toulouse. 

Den danske forsvarer har endda båret anførerbindet i denne sæson. 

Tilbage i 2023 nævnte den nu tidligere landstræner Kasper Hjulmand, at han ville se nærmere på 27-årige Nicolaisen grundet gode præstationer i Frankrig. 

Det blev dog aldrig til en landsholdsudtagelse. 

Nu er der kommet ny landsstræner i form af Morten Wieghorst, der dog er sygemeldt lige nu, og Nicolaisen fortæller til Tipsbladet, at han har ambition om at spille for det danske landshold. 

– Det er enhver drengs drengedrøm at spille på landsholdet, og det er også min, uden tvivl om det. Jeg sørger bare for at holde fokus på, hvad der foregår her, og det er qua præstationerne her, at der skal komme en eventual udtagelse, siger Toulouse-profilen.

Går du efter at blive udtaget?

– Selvfølgelig håber jeg på at blive udtaget. Jeg håber, at der bliver set min vej en dag. Det må tiden vise. Jeg må holde fokus på det, som jeg kan gøre noget ved, og det er at præstere for Toulouse. Det er altid spørgsmålet, om der bliver holdt øje eller set ens vej.

– Det kan man bare håbe på, at der gør før eller siden. Jeg tror på mig selv og mine egne kvaliteter. Jeg tror også, at jeg kan lægge endnu mere på mit niveau. Jeg går med drømme, og jeg vil hele tiden gerne blive bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for meget ansvar
Den danske forsvarer er rigtig glad for tilværelsen i den franske klub, og derfor er planen, at han skal være i Toulouse det næste stykke tid. Han har dog også store ambtioner.

– Jeg får en masse ansvar, og det har jeg fået i noget tid, nærmest siden jeg kom. Det ville jeg gerne have. Vi har et godt omklædningsrum, og klubben er god. Familien har det godt. Jeg er glad for at være i Toulouse, og jeg håber, at vi kan videreudvikle den opadgående kurve. Jeg vil gerne tage endnu flere skridt hernede.

– Jeg skrev under på en treårig kontrakt her i foråret. Jeg tror på projektet, men vi kender alle fodboldverdenen, og tingene kan gå hurtigt. Jeg vil ikke udelukke andre ting. Man skal aldrig sige aldrig, men der skal noget godt til, før jeg skal smutte.

– Jeg har selvfølgelig også drømme, og hvis der kommer noget på et niveau op, så er det helt sikkert noget, som man hurtigt vil overveje, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet. 

Nicolaisen har i alt spillet 120 kampe for Toulouse, og han kom til klubben fra FC Midtjylland i sommeren 2021.

Toulouse er nummer 11 i Ligue 1.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!