FREUDENSTADT (Tipsbladet): Sjældent har en bane fyldt så meget frem mod en dansk deltagelse i en slutrunde, som tilfældet har været det til denne EM-slutrunde.
For træningsbanen i Freudenstadt, hvor landsholdet har lejr under hele opholdet i Tyskland, har fået masser af opmærksomhed, og mandag kunne TV 2 melde, at dele af banen var pillet op.
Det fik Tipsbladets udsendte journalister til at køre tidligt til træningsanlægget i Freudenstadt tirsdag, og her skulle man se langt efter græsfrie områder, som heldigvis for landsholdet er elimineret.
Der blev da også knoklet igennem mandag, kan DBU's groundsman, Anders Faber Nielsen, der er i fuld gang med at male banen op, konstatere, da han får øje på Tipsbladets journalister.
Han er ved godt mod, men Faber fik så sandelig også lov til at arbejde for sin løn mandag, hvor han kunne konstatere, at skridttælleren nåede helt op på hele 42.000.
– Modsat mange andre har jeg ikke været bekymret. Jeg har testet mange baner i min tid, og den her er helt på linje med, hvad jeg kender, siger Anders Faber Nielsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Alt ser godt ud i min bog – nu glæder jeg mig selvfølgelig til at høre, hvad spillerne siger, når de har trænet på den om et par timer.

Som man kan se på disse eksklusive billeder fra træningsbanen, så er der tydelige farveforskelle på græsset. Det skyldes, at der er kommet en ny plæne på, efter at det misfarvede græs mandag blev skrællet af.
Se de ekslusive billeder herunder:




Tipsbladet havde ligeledes en journalist på plads i Københavns Lufthavn tirsdag, da landsholdet satte kurs mod Tyskland. Her fangede vi Kasper Hjulmand, som medgav, at tvivlen omkring træningsbanens tilstand i Freudenstadt har været noget, som han har tænkt over.
– Den seneste melding er, at vi godt kan træne i dag. Jeg får at vide af UEFA, at vi har en fin bane, og UEFA lover det, så der er ingen grund til at bekymre sig på forhånd, så vi glæder os til at komme derned.
Så det har ikke fyldt noget hos dig?
– Det gør det bestemt. Jeg har talt med mange, og folk ved godt, jeg vil have en god bane. Når vi bliver lovet, at den er der, så regner vi med det.
Det er klokken 17 tirsdag, at spillerne for første gang kan teste træningsbanen af. Her er Tipsbladet naturligvis til stede.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Real Madrid taber
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER