FREUDENSTADT (Tipsbladet): Sjældent har en bane fyldt så meget frem mod en dansk deltagelse i en slutrunde, som tilfældet har været det til denne EM-slutrunde.
For træningsbanen i Freudenstadt, hvor landsholdet har lejr under hele opholdet i Tyskland, har fået masser af opmærksomhed, og mandag kunne TV 2 melde, at dele af banen var pillet op.
Det fik Tipsbladets udsendte journalister til at køre tidligt til træningsanlægget i Freudenstadt tirsdag, og her skulle man se langt efter græsfrie områder, som heldigvis for landsholdet er elimineret.
Der blev da også knoklet igennem mandag, kan DBU's groundsman, Anders Faber Nielsen, der er i fuld gang med at male banen op, konstatere, da han får øje på Tipsbladets journalister.
Han er ved godt mod, men Faber fik så sandelig også lov til at arbejde for sin løn mandag, hvor han kunne konstatere, at skridttælleren nåede helt op på hele 42.000.
– Modsat mange andre har jeg ikke været bekymret. Jeg har testet mange baner i min tid, og den her er helt på linje med, hvad jeg kender, siger Anders Faber Nielsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Alt ser godt ud i min bog – nu glæder jeg mig selvfølgelig til at høre, hvad spillerne siger, når de har trænet på den om et par timer.

Som man kan se på disse eksklusive billeder fra træningsbanen, så er der tydelige farveforskelle på græsset. Det skyldes, at der er kommet en ny plæne på, efter at det misfarvede græs mandag blev skrællet af.
Se de ekslusive billeder herunder:




Tipsbladet havde ligeledes en journalist på plads i Københavns Lufthavn tirsdag, da landsholdet satte kurs mod Tyskland. Her fangede vi Kasper Hjulmand, som medgav, at tvivlen omkring træningsbanens tilstand i Freudenstadt har været noget, som han har tænkt over.
– Den seneste melding er, at vi godt kan træne i dag. Jeg får at vide af UEFA, at vi har en fin bane, og UEFA lover det, så der er ingen grund til at bekymre sig på forhånd, så vi glæder os til at komme derned.
Så det har ikke fyldt noget hos dig?
– Det gør det bestemt. Jeg har talt med mange, og folk ved godt, jeg vil have en god bane. Når vi bliver lovet, at den er der, så regner vi med det.
Det er klokken 17 tirsdag, at spillerne for første gang kan teste træningsbanen af. Her er Tipsbladet naturligvis til stede.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Pressede på for FC København-exit
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE