FREUDENSTADT (Tipsbladet): Sjældent har en bane fyldt så meget frem mod en dansk deltagelse i en slutrunde, som tilfældet har været det til denne EM-slutrunde.
For træningsbanen i Freudenstadt, hvor landsholdet har lejr under hele opholdet i Tyskland, har fået masser af opmærksomhed, og mandag kunne TV 2 melde, at dele af banen var pillet op.
Det fik Tipsbladets udsendte journalister til at køre tidligt til træningsanlægget i Freudenstadt tirsdag, og her skulle man se langt efter græsfrie områder, som heldigvis for landsholdet er elimineret.
Der blev da også knoklet igennem mandag, kan DBU's groundsman, Anders Faber Nielsen, der er i fuld gang med at male banen op, konstatere, da han får øje på Tipsbladets journalister.
Han er ved godt mod, men Faber fik så sandelig også lov til at arbejde for sin løn mandag, hvor han kunne konstatere, at skridttælleren nåede helt op på hele 42.000.
– Modsat mange andre har jeg ikke været bekymret. Jeg har testet mange baner i min tid, og den her er helt på linje med, hvad jeg kender, siger Anders Faber Nielsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Alt ser godt ud i min bog – nu glæder jeg mig selvfølgelig til at høre, hvad spillerne siger, når de har trænet på den om et par timer.

Som man kan se på disse eksklusive billeder fra træningsbanen, så er der tydelige farveforskelle på græsset. Det skyldes, at der er kommet en ny plæne på, efter at det misfarvede græs mandag blev skrællet af.
Se de ekslusive billeder herunder:




Tipsbladet havde ligeledes en journalist på plads i Københavns Lufthavn tirsdag, da landsholdet satte kurs mod Tyskland. Her fangede vi Kasper Hjulmand, som medgav, at tvivlen omkring træningsbanens tilstand i Freudenstadt har været noget, som han har tænkt over.
– Den seneste melding er, at vi godt kan træne i dag. Jeg får at vide af UEFA, at vi har en fin bane, og UEFA lover det, så der er ingen grund til at bekymre sig på forhånd, så vi glæder os til at komme derned.
Så det har ikke fyldt noget hos dig?
– Det gør det bestemt. Jeg har talt med mange, og folk ved godt, jeg vil have en god bane. Når vi bliver lovet, at den er der, så regner vi med det.
Det er klokken 17 tirsdag, at spillerne for første gang kan teste træningsbanen af. Her er Tipsbladet naturligvis til stede.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED