Danmarks bane lappet: Se de afslørende billeder

Der har været stor tvivl om forfatningen på Danmarks træningsbane i Freudenstadt. Tipsbladet var tirsdag forbi og tage helt eksklusive billeder af græstæppet.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Sjældent har en bane fyldt så meget frem mod en dansk deltagelse i en slutrunde, som tilfældet har været det til denne EM-slutrunde. 

For træningsbanen i Freudenstadt, hvor landsholdet har lejr under hele opholdet i Tyskland, har fået masser af opmærksomhed, og mandag kunne TV 2 melde, at dele af banen var pillet op. 

Det fik Tipsbladets udsendte journalister til at køre tidligt til træningsanlægget i Freudenstadt tirsdag, og her skulle man se langt efter græsfrie områder, som heldigvis for landsholdet er elimineret.

Der blev da også knoklet igennem mandag, kan DBU's groundsman, Anders Faber Nielsen, der er i fuld gang med at male banen op, konstatere, da han får øje på Tipsbladets journalister.

Han er ved godt mod, men Faber fik så sandelig også lov til at arbejde for sin løn mandag, hvor han kunne konstatere, at skridttælleren nåede helt op på hele 42.000. 

–  Modsat mange andre har jeg ikke været bekymret. Jeg har testet mange baner i min tid, og den her er helt på linje med, hvad jeg kender, siger Anders Faber Nielsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Alt ser godt ud i min bog – nu glæder jeg mig selvfølgelig til at høre, hvad spillerne siger, når de har trænet på den om et par timer.

DSC01434

Anders Faber Nielsen har haft sved på panden. Foto: Tipsbladet

Som man kan se på disse eksklusive billeder fra træningsbanen, så er der tydelige farveforskelle på græsset. Det skyldes, at der er kommet en ny plæne på, efter at det misfarvede græs mandag blev skrællet af. 

Se de ekslusive billeder herunder:

DSC01434

DSC01434

DSC01434

DSC01434

Fotos: Tipsbladet

Tipsbladet havde ligeledes en journalist på plads i Københavns Lufthavn tirsdag, da landsholdet satte kurs mod Tyskland. Her fangede vi Kasper Hjulmand, som medgav, at tvivlen omkring træningsbanens tilstand i Freudenstadt har været noget, som han har tænkt over. 

– Den seneste melding er, at vi godt kan træne i dag. Jeg får at vide af UEFA, at vi har en fin bane, og UEFA lover det, så der er ingen grund til at bekymre sig på forhånd, så vi glæder os til at komme derned.

Så det har ikke fyldt noget hos dig?

– Det gør det bestemt. Jeg har talt med mange, og folk ved godt, jeg vil have en god bane. Når vi bliver lovet, at den er der, så regner vi med det.

Det er klokken 17 tirsdag, at spillerne for første gang kan teste træningsbanen af. Her er Tipsbladet naturligvis til stede.



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forlænger med stort angriber-talent

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han