PARKEN (Tipsbladet): Danmark vandt torsdag aften 2-0 over Schweiz, som sluttede opgøret i Parken med blot 9 mand på banen efter udvisninger til Nico Elvedi og Granit Xhaka i anden halvleg.
Den tyske dommer Daniel Siebert var derfor knap så overraskende ikke ligefrem en populær mand blandt schweizerne efter kampen.
Det var de danske spillere så sandelig heller ikkke.
Efter kampen gik Manchester City-stjernen Manuel Akanji i kødet på de danske spillere, og han bakkes op af både Breel Embolo og Granit Xhaka.
Den schweiziske vrede retter sig mod en situation omkring Patrick Dorgus 1-0-scoring, hvor gæsterne mener, at danskerne skulle have sparket bolden ud, fordi Breel Embolo lå skadet på banen.
– Det handler om respekt. Det er så vigtigt i fodbold, og vi udviste det i første halvleg, hvor vi sparkede bolden ud, da der lå en skadet dansk spiller. I anden halvleg gjorde danskerne det ikke, og så indkasserede vi et mål. Det er ikke fair, siger Granit Xhaka til Tipsbladet og resten af den skrevne presse i Parken.
Er det en skandale?
– Ja, det er det helt sikkert efter min mening. Vi taler meget om respekt i 2024, og det her var en katastrofe, lyder det fra superstjernen, der blev udvist sent i anden halvleg for en hård tackling på Pierre-Emile Højbjerg.
Granit Xhaka bakkes op af angriberen Breel Embolo.
– Det er ikke den bedste måde at vise fodboldens ansigt på. Det var åbenlyst ikke fair play fra danskerne. Vi reagerede ikke så godt efterfølgende, men fodbold er også følelser, og det var hårdt for os. Men tillykke til Danmark, og nu må vi videre, lyder det fra Breel Embolo.
Danmarks landstræner Lars Knudsen mener ikke, der er så meget at komme efter i forhold til danskernes ageren på banen.
– Generelt spiller vi indtil, at dommeren fløjter. Det er sådan, reglerne er, og så spiller vi til, og vi spiller til grænsen – men vi spiller ikke over den, fastslår Knudsen.
Danmark møder Serbien i Parken på søndag, mens Schweiz får besøg af Spanien hjemme i alpelandet.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT