Stjerner i chok over Danmark: ‘En katastrofe’

Granit Xhaka og Breel Embolo går i flæsket på de danske spillere for manglende fair play.



PARKEN (Tipsbladet): Danmark vandt torsdag aften 2-0 over Schweiz, som sluttede opgøret i Parken med blot 9 mand på banen efter udvisninger til Nico Elvedi og Granit Xhaka i anden halvleg.

Den tyske dommer Daniel Siebert var derfor knap så overraskende ikke ligefrem en populær mand blandt schweizerne efter kampen. 

Det var de danske spillere så sandelig heller ikkke.

Efter kampen gik Manchester City-stjernen Manuel Akanji i kødet på de danske spillere, og han bakkes op af både Breel Embolo og Granit Xhaka. 

Den schweiziske vrede retter sig mod en situation omkring Patrick Dorgus 1-0-scoring, hvor gæsterne mener, at danskerne skulle have sparket bolden ud, fordi Breel Embolo lå skadet på banen.

– Det handler om respekt. Det er så vigtigt i fodbold, og vi udviste det i første halvleg, hvor vi sparkede bolden ud, da der lå en skadet dansk spiller. I anden halvleg gjorde danskerne det ikke, og så indkasserede vi et mål. Det er ikke fair, siger Granit Xhaka til Tipsbladet og resten af den skrevne presse i Parken.

Er det en skandale?

– Ja, det er det helt sikkert efter min mening. Vi taler meget om respekt i 2024, og det her var en katastrofe, lyder det fra superstjernen, der blev udvist sent i anden halvleg for en hård tackling på Pierre-Emile Højbjerg.

Granit Xhaka bakkes op af angriberen Breel Embolo.

– Det er ikke den bedste måde at vise fodboldens ansigt på. Det var åbenlyst ikke fair play fra danskerne. Vi reagerede ikke så godt efterfølgende, men fodbold er også følelser, og det var hårdt for os. Men tillykke til Danmark, og nu må vi videre, lyder det fra Breel Embolo.

Danmarks landstræner Lars Knudsen mener ikke, der er så meget at komme efter i forhold til danskernes ageren på banen.

– Generelt spiller vi indtil, at dommeren fløjter. Det er sådan, reglerne er, og så spiller vi til, og vi spiller til grænsen – men vi spiller ikke over den, fastslår Knudsen. 

Danmark møder Serbien i Parken på søndag, mens Schweiz får besøg af Spanien hjemme i alpelandet. 





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar