Stjerner i chok over Danmark: ‘En katastrofe’

Granit Xhaka og Breel Embolo går i flæsket på de danske spillere for manglende fair play.



PARKEN (Tipsbladet): Danmark vandt torsdag aften 2-0 over Schweiz, som sluttede opgøret i Parken med blot 9 mand på banen efter udvisninger til Nico Elvedi og Granit Xhaka i anden halvleg.

Den tyske dommer Daniel Siebert var derfor knap så overraskende ikke ligefrem en populær mand blandt schweizerne efter kampen. 

Det var de danske spillere så sandelig heller ikkke.

Efter kampen gik Manchester City-stjernen Manuel Akanji i kødet på de danske spillere, og han bakkes op af både Breel Embolo og Granit Xhaka. 

Den schweiziske vrede retter sig mod en situation omkring Patrick Dorgus 1-0-scoring, hvor gæsterne mener, at danskerne skulle have sparket bolden ud, fordi Breel Embolo lå skadet på banen.

– Det handler om respekt. Det er så vigtigt i fodbold, og vi udviste det i første halvleg, hvor vi sparkede bolden ud, da der lå en skadet dansk spiller. I anden halvleg gjorde danskerne det ikke, og så indkasserede vi et mål. Det er ikke fair, siger Granit Xhaka til Tipsbladet og resten af den skrevne presse i Parken.

Er det en skandale?

– Ja, det er det helt sikkert efter min mening. Vi taler meget om respekt i 2024, og det her var en katastrofe, lyder det fra superstjernen, der blev udvist sent i anden halvleg for en hård tackling på Pierre-Emile Højbjerg.

Granit Xhaka bakkes op af angriberen Breel Embolo.

– Det er ikke den bedste måde at vise fodboldens ansigt på. Det var åbenlyst ikke fair play fra danskerne. Vi reagerede ikke så godt efterfølgende, men fodbold er også følelser, og det var hårdt for os. Men tillykke til Danmark, og nu må vi videre, lyder det fra Breel Embolo.

Danmarks landstræner Lars Knudsen mener ikke, der er så meget at komme efter i forhold til danskernes ageren på banen.

– Generelt spiller vi indtil, at dommeren fløjter. Det er sådan, reglerne er, og så spiller vi til, og vi spiller til grænsen – men vi spiller ikke over den, fastslår Knudsen. 

Danmark møder Serbien i Parken på søndag, mens Schweiz får besøg af Spanien hjemme i alpelandet. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Mexico – Sydkorea

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Succestræner død af kræft

Får afvist bud på dansk profil

Canada – Qatar

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter