Der hænger fortsat mørke skyer over landsholdet efter søndagens chokerende 2-3-nederlag i Kasakhstan.
Men hvis vi skal finde noget at smile over, når det kommer til Kasper Hjulmands mandskab, må det være Rasmus Højlund.
Den unge Atalanta-angriber har nemlig været fremragende i denne landsholdssamling med hele fem mål mod Finland og Kasakhstan.
Folk var så meget oppe og køre over den tidligere FC København-spiller efter hattricket mod Finland i Parken torsdag aften, at han blev sammenlignet med Preben Elkjær.
Og nu gælder det om at give Rasmus Højlund en masse støtte. Sådan lyder det fra Thomas Gravesen i et interview med Tipsbladet.
– Han skal have alt den opbakning, som han kan få. Jeg har altid sagt, at det vigtigste på et fodboldhold er en angriber, der laver kasser, siger den tidligere midtbanestjerne og fortsætter:
– Han er virkelig en angriber efter min smag. Han har den der indstilling, at han nok skal få bolden ind. Også hvis det betyder, at han skal kaste sig gennem en mand og heade benet af. Det stråler ud af ham, at han vil det her.
Rasmus Højlund var helt oppe og ringe efter fiaskoen i Kasakhstan søndag eftermiddag.
Den 20-årige frontløber var så frustreret, at det var en god beslutning af Simon Kjær, da kaptajnen trak Rasmus Højlund væk fra et interview med TV 2.
Nu er der lidt under tre måneder, til landsholdet skal samles igen for at spille to kampe i EM-kvalifikationen mod Nordirland og Slovenien.
Og her mener Thomas Gravesen, at holdkammeraterne skal sørge for en ting, når det kommer til Atalanta-stjernen.
– Han har en fed, fed udstråling. Det er virkelig noget, der rykker. Det er rigtig dejligt, at vi har en kæmpestjerne i udvikling.
– Han går forrest, når det kommer til indstilling og mentalitet. Nu skal de andre sørge for, at der kommer de rigtige afleveringer og bolde til ham, siger den 47-årige fodboldekspert som det sidste.
Tipsbladet talte ligeledes med Thomas Gravesen om kampen i Kasakhstan. Læs hele den historie lige HER.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
