Pjattet med Højlund: En kæmpestjerne i udvikling

Thomas Gravesen er helt pjattet med Danmarks nye målmaskine.



Der hænger fortsat mørke skyer over landsholdet efter søndagens chokerende 2-3-nederlag i Kasakhstan. 

Men hvis vi skal finde noget at smile over, når det kommer til Kasper Hjulmands mandskab, må det være Rasmus Højlund. 

Den unge Atalanta-angriber har nemlig været fremragende i denne landsholdssamling med hele fem mål mod Finland og Kasakhstan. 

Folk var så meget oppe og køre over den tidligere FC København-spiller efter hattricket mod Finland i Parken torsdag aften, at han blev sammenlignet med Preben Elkjær. 

Og nu gælder det om at give Rasmus Højlund en masse støtte. Sådan lyder det fra Thomas Gravesen i et interview med Tipsbladet. 

– Han skal have alt den opbakning, som han kan få. Jeg har altid sagt, at det vigtigste på et fodboldhold er en angriber, der laver kasser, siger den tidligere midtbanestjerne og fortsætter: 

– Han er virkelig en angriber efter min smag. Han har den der indstilling, at han nok skal få bolden ind. Også hvis det betyder, at han skal kaste sig gennem en mand og heade benet af. Det stråler ud af ham, at han vil det her. 

Rasmus Højlund var helt oppe og ringe efter fiaskoen i Kasakhstan søndag eftermiddag. 

Den 20-årige frontløber var så frustreret, at det var en god beslutning af Simon Kjær, da kaptajnen trak Rasmus Højlund væk fra et interview med TV 2

Nu er der lidt under tre måneder, til landsholdet skal samles igen for at spille to kampe i EM-kvalifikationen mod Nordirland og Slovenien. 

Og her mener Thomas Gravesen, at holdkammeraterne skal sørge for en ting, når det kommer til Atalanta-stjernen. 

– Han har en fed, fed udstråling. Det er virkelig noget, der rykker. Det er rigtig dejligt, at vi har en kæmpestjerne i udvikling. 

– Han går forrest, når det kommer til indstilling og mentalitet. Nu skal de andre sørge for, at der kommer de rigtige afleveringer og bolde til ham, siger den 47-årige fodboldekspert som det sidste. 

Tipsbladet talte ligeledes med Thomas Gravesen om kampen i Kasakhstan. Læs hele den historie lige HER





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jens Jønsson flirter med dansk retur



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte