Der hænger fortsat mørke skyer over landsholdet efter søndagens chokerende 2-3-nederlag i Kasakhstan.
Men hvis vi skal finde noget at smile over, når det kommer til Kasper Hjulmands mandskab, må det være Rasmus Højlund.
Den unge Atalanta-angriber har nemlig været fremragende i denne landsholdssamling med hele fem mål mod Finland og Kasakhstan.
Folk var så meget oppe og køre over den tidligere FC København-spiller efter hattricket mod Finland i Parken torsdag aften, at han blev sammenlignet med Preben Elkjær.
Og nu gælder det om at give Rasmus Højlund en masse støtte. Sådan lyder det fra Thomas Gravesen i et interview med Tipsbladet.
– Han skal have alt den opbakning, som han kan få. Jeg har altid sagt, at det vigtigste på et fodboldhold er en angriber, der laver kasser, siger den tidligere midtbanestjerne og fortsætter:
– Han er virkelig en angriber efter min smag. Han har den der indstilling, at han nok skal få bolden ind. Også hvis det betyder, at han skal kaste sig gennem en mand og heade benet af. Det stråler ud af ham, at han vil det her.
Rasmus Højlund var helt oppe og ringe efter fiaskoen i Kasakhstan søndag eftermiddag.
Den 20-årige frontløber var så frustreret, at det var en god beslutning af Simon Kjær, da kaptajnen trak Rasmus Højlund væk fra et interview med TV 2.
Nu er der lidt under tre måneder, til landsholdet skal samles igen for at spille to kampe i EM-kvalifikationen mod Nordirland og Slovenien.
Og her mener Thomas Gravesen, at holdkammeraterne skal sørge for en ting, når det kommer til Atalanta-stjernen.
– Han har en fed, fed udstråling. Det er virkelig noget, der rykker. Det er rigtig dejligt, at vi har en kæmpestjerne i udvikling.
– Han går forrest, når det kommer til indstilling og mentalitet. Nu skal de andre sørge for, at der kommer de rigtige afleveringer og bolde til ham, siger den 47-årige fodboldekspert som det sidste.
Tipsbladet talte ligeledes med Thomas Gravesen om kampen i Kasakhstan. Læs hele den historie lige HER.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
