Storroser spansk stjerne: Har kæmpestore evner

Danmark skal levere en yderst disciplineret indsats for at have en chance for at lukke ned for Lamine Yamal i morgen aften. Sådan lyder det fra Kasper Schmeichel, der er særdeles imponeret over FC Barcelona-stortalentet.



MURCIA (Tipsbladet): Han var en af nøglespillerne, da Spanien i sommer vandt EM, og Lamine Yamal har fortsat storformen i denne sæson, hvor det blot 17-årige supertalent blev kåret til månedens spiller i La Liga. 

Med andre ord er der tale om en spiller, som Danmark skal holde et særdeles vågent øje med i morgen aften på Estadio Enrique Roca, hvor landsholdet møder Spanien i Nations League. 

På fredagens pressemøde på stadionet i Murcia spurgte Tipsbladet Kasper Schmeichel, hvad der bliver afgørende for at sikre, at Lamine Yamal ikke får en stor aften mod Danmark. 

– Der er jo ingen tvivl om, at han er et kæmpestort talent. Det kræver noget helt specielt at gå ind på et hold, som bliver europamester, og have afgørende betydning i den alder. Det er meget imponerende. 

– Så det er klart, at vi skal have en rigtig god kamp, og vi skal være meget disciplinerede, for det er helt sikkert en spiller med kæmpestore evner, som vi har meget respekt for, lød svaret fra Kasper Schmeichel. 

Danmarks målmand sørgede dog for at understrege, at Spanien er meget mere end Lamine Yamal. 

– Jeg kan ikke sige så meget andet end, at det ikke kun er ham, for jeg tror, at hvis du kigger alle steder rundt omkring på deres hold, så er der ikke kun europamestre, men verdensklassespillere alle steder, lød det fra Kasper Schmeichel. 

Lamine Yamal er noteret for tre mål i 16 landskampe. I denne sæson har teenageren leveret fem mål og fem assister for FC Barcelona. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

OB – Randers FC

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Legende scorer landstrænerjob

Steve Cooper storroser stjerne

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det