Ernest Nuamah har været her og der og alle vegne i den netop overståede Superliga-sæson, men går man og tror, at han får en god ferie, hvor han kan lade batterierne op til en ny sæson, så kan man tro om.
Nuamah kommer nemlig til at holde formen ved lige. Tidligere på måneden blev offensivspilleren, der for nylig blev kåret som forårets profil i Superligaen, nemlig udtaget til det ghanesiske landshold for første gang i karrieren.
Noget, som den tidligere Ghana-stjerne Asamoah Gyan hyldede.
– Det er fantastisk, at Ernest Nuamah er blevet udtaget til Black Stars, for han er en god spiller. Jeg skrev til ham efter at Black Meteors (Ghanas U23-landshold, red.) kvalificerede sig til U23 AFCON, og jeg sagde, at han vil blive en god spiller, og at jeg er glad for, at han blev udtaget, sagde Asamoah Gyan til Footballghana.com.
Netop U23 Africa Cup of Nations er en turnering, som Ernest Nuamah skal være en del af. FC Nordsjælland-stjernen er torsdag blevet udtaget til den 29-mands trup, som Ghana sender afsted til turneringen, som utvivlsomt bliver besøgt af rigtig mange scouts verden over.
Udover Nuamah er den tidligere Superliga-stjerne Kamaldeen Sulemana også en del af truppen, hvilket vidner om, at Ghana altså kommer for at angribe turneringen.
De to ghanesere kan se frem til at møde Marokko, Guinea og Congo i gruppespillet. Turneringen starter den 24. juni, men inden da kan Ernest Nuamah have fået sin landsholdsdebut. Den får han, hvis han kommer på banen, når Ghana møder Madagascar i Africa Cup of Nations-kvalifikationen den 18. juni.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
NYHEDER