Ny stor optur for Superliga-profil

Mon ikke at der vil være scouts på lægterne fra adskillige storklubber til turneringen.



Ernest Nuamah har været her og der og alle vegne i den netop overståede Superliga-sæson, men går man og tror, at han får en god ferie, hvor han kan lade batterierne op til en ny sæson, så kan man tro om. 

Nuamah kommer nemlig til at holde formen ved lige. Tidligere på måneden blev offensivspilleren, der for nylig blev kåret som forårets profil i Superligaen, nemlig udtaget til det ghanesiske landshold for første gang i karrieren. 

Noget, som den tidligere Ghana-stjerne Asamoah Gyan hyldede. 

– Det er fantastisk, at Ernest Nuamah er blevet udtaget til Black Stars, for han er en god spiller. Jeg skrev til ham efter at Black Meteors (Ghanas U23-landshold, red.) kvalificerede sig til U23 AFCON, og jeg sagde, at han vil blive en god spiller, og at jeg er glad for, at han blev udtaget, sagde Asamoah Gyan til Footballghana.com.

Netop U23 Africa Cup of Nations er en turnering, som Ernest Nuamah skal være en del af. FC Nordsjælland-stjernen er torsdag blevet udtaget til den 29-mands trup, som Ghana sender afsted til turneringen, som utvivlsomt bliver besøgt af rigtig mange scouts verden over.

Udover Nuamah er den tidligere Superliga-stjerne Kamaldeen Sulemana også en del af truppen, hvilket vidner om, at Ghana altså kommer for at angribe turneringen. 

De to ghanesere kan se frem til at møde Marokko, Guinea og Congo i gruppespillet. Turneringen starter den 24. juni, men inden da kan Ernest Nuamah have fået sin landsholdsdebut. Den får han, hvis han kommer på banen, når Ghana møder Madagascar i Africa Cup of Nations-kvalifikationen den 18. juni.





LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Liverpool – Brentford

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FCK sigter stadig efter 15. juni

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’