Ny stor optur for Superliga-profil

Mon ikke at der vil være scouts på lægterne fra adskillige storklubber til turneringen.



Ernest Nuamah har været her og der og alle vegne i den netop overståede Superliga-sæson, men går man og tror, at han får en god ferie, hvor han kan lade batterierne op til en ny sæson, så kan man tro om. 

Nuamah kommer nemlig til at holde formen ved lige. Tidligere på måneden blev offensivspilleren, der for nylig blev kåret som forårets profil i Superligaen, nemlig udtaget til det ghanesiske landshold for første gang i karrieren. 

Noget, som den tidligere Ghana-stjerne Asamoah Gyan hyldede. 

– Det er fantastisk, at Ernest Nuamah er blevet udtaget til Black Stars, for han er en god spiller. Jeg skrev til ham efter at Black Meteors (Ghanas U23-landshold, red.) kvalificerede sig til U23 AFCON, og jeg sagde, at han vil blive en god spiller, og at jeg er glad for, at han blev udtaget, sagde Asamoah Gyan til Footballghana.com.

Netop U23 Africa Cup of Nations er en turnering, som Ernest Nuamah skal være en del af. FC Nordsjælland-stjernen er torsdag blevet udtaget til den 29-mands trup, som Ghana sender afsted til turneringen, som utvivlsomt bliver besøgt af rigtig mange scouts verden over.

Udover Nuamah er den tidligere Superliga-stjerne Kamaldeen Sulemana også en del af truppen, hvilket vidner om, at Ghana altså kommer for at angribe turneringen. 

De to ghanesere kan se frem til at møde Marokko, Guinea og Congo i gruppespillet. Turneringen starter den 24. juni, men inden da kan Ernest Nuamah have fået sin landsholdsdebut. Den får han, hvis han kommer på banen, når Ghana møder Madagascar i Africa Cup of Nations-kvalifikationen den 18. juni.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Midtjylland – AC Horsens

‘En trøstepræmie af en turnering’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AaB spiller sig på førstepladsen

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

De vil have Jelert

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han