Ernest Nuamah har været her og der og alle vegne i den netop overståede Superliga-sæson, men går man og tror, at han får en god ferie, hvor han kan lade batterierne op til en ny sæson, så kan man tro om.
Nuamah kommer nemlig til at holde formen ved lige. Tidligere på måneden blev offensivspilleren, der for nylig blev kåret som forårets profil i Superligaen, nemlig udtaget til det ghanesiske landshold for første gang i karrieren.
Noget, som den tidligere Ghana-stjerne Asamoah Gyan hyldede.
– Det er fantastisk, at Ernest Nuamah er blevet udtaget til Black Stars, for han er en god spiller. Jeg skrev til ham efter at Black Meteors (Ghanas U23-landshold, red.) kvalificerede sig til U23 AFCON, og jeg sagde, at han vil blive en god spiller, og at jeg er glad for, at han blev udtaget, sagde Asamoah Gyan til Footballghana.com.
Netop U23 Africa Cup of Nations er en turnering, som Ernest Nuamah skal være en del af. FC Nordsjælland-stjernen er torsdag blevet udtaget til den 29-mands trup, som Ghana sender afsted til turneringen, som utvivlsomt bliver besøgt af rigtig mange scouts verden over.
Udover Nuamah er den tidligere Superliga-stjerne Kamaldeen Sulemana også en del af truppen, hvilket vidner om, at Ghana altså kommer for at angribe turneringen.
De to ghanesere kan se frem til at møde Marokko, Guinea og Congo i gruppespillet. Turneringen starter den 24. juni, men inden da kan Ernest Nuamah have fået sin landsholdsdebut. Den får han, hvis han kommer på banen, når Ghana møder Madagascar i Africa Cup of Nations-kvalifikationen den 18. juni.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
OPTAKT
Liverpool – Brentford
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
KARAKTERER