Supercomputer: Sådan er Danmarks chancer til EM

Supercomputer giver ikke Danmark en stor chance for at vinde finalen ved EM til sommer - men den giver Kasper Hjulmands mandskab gode chancer for at gå videre fra gruppen.



For snart tre år siden imponerede Danmark ved EM og nåede hele vejen til semifinalerne. Dengang var der enorm tro på Kasper Hjulmand og det danske landshold, og de kunne knapt gøre noget galt.

At denne sommers EM skulle blive en ligeså stor succes, er der imidlertid lidt mere tvivl om efter et dårligt VM i Qatar og flere tamme præstationer i løbet af det seneste år.

Og hos supercomputeren BETSiE afspejler det sig. Chancen for dansk guld er således minimal.

Ifølge BETSiE har Kasper Hjulmands tropper 1,81 procents chance for at gå hele vejen og vinde EM-finalen den 14. juli i Berlin.

Til gengæld tror den heller ikke, at det ender som VM i Qatar, hvor Danmark blev sendt ud allerede i gruppespillet.

Danmark har nemlig hele 78,29 procents chance for at gå videre fra pulje C, som foruden danskerne tæller England, Serbien og Slovenien.

Derudover har Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og kompagni 37,16 procents chance for at nå kvartfinalerne, 14,64 procents chance for at nå semifinalerne og 5,59 procents chance for at nå finalen. Og så er der altså som nævnt 1,81 procents chance for guld.

To hold deler favoritværdigheden
Kigger vi bredt på turneringen, er favoritværdigheden delt ud til adskillige mandskaber, men to hold har den største chance for at vinde turneringen ifølge BETSiE: England og Frankrig med hver 15,65 procents chance.

Det er dog også de to bedst placerede mandskaber på FIFA’s verdensrangliste, så det giver ganske god mening. 

Derefter finder vi mandskaber som Spanien, Tyskland, Portugal og Italien, der også alle har over 10 procents chance for at vinde slutrunden. Her er det bemærkelsesværdigt, at verdens nummer seks, Kroatien, blot gives 0,79 procents chance for EM-triumf - sandsynligvis fordi de er havnet i pulje med Spanien og Italien.

I den helt anden grøft giver BETSiE ikke store chancer til Albanien og Georgien, der får under tre procents chance for at gå videre fra deres respektive puljer og kun 0,01 procents chance for at vinde turneringen.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Ekspert hylder Høgh-beslutning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Har været uenig med Steve Cooper

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Han er Superligaens ringeste målmand!

Barcelona – Atletico

Gift Links hylder FCK-legende

Tøfting lægger hånden på kogepladen

PSG – Liverpool



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Nu er han pludselig syg

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet