For snart tre år siden imponerede Danmark ved EM og nåede hele vejen til semifinalerne. Dengang var der enorm tro på Kasper Hjulmand og det danske landshold, og de kunne knapt gøre noget galt.
At denne sommers EM skulle blive en ligeså stor succes, er der imidlertid lidt mere tvivl om efter et dårligt VM i Qatar og flere tamme præstationer i løbet af det seneste år.
Og hos supercomputeren BETSiE afspejler det sig. Chancen for dansk guld er således minimal.
Ifølge BETSiE har Kasper Hjulmands tropper 1,81 procents chance for at gå hele vejen og vinde EM-finalen den 14. juli i Berlin.
Til gengæld tror den heller ikke, at det ender som VM i Qatar, hvor Danmark blev sendt ud allerede i gruppespillet.
Danmark har nemlig hele 78,29 procents chance for at gå videre fra pulje C, som foruden danskerne tæller England, Serbien og Slovenien.
Derudover har Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og kompagni 37,16 procents chance for at nå kvartfinalerne, 14,64 procents chance for at nå semifinalerne og 5,59 procents chance for at nå finalen. Og så er der altså som nævnt 1,81 procents chance for guld.
To hold deler favoritværdigheden
Kigger vi bredt på turneringen, er favoritværdigheden delt ud til adskillige mandskaber, men to hold har den største chance for at vinde turneringen ifølge BETSiE: England og Frankrig med hver 15,65 procents chance.
Det er dog også de to bedst placerede mandskaber på FIFA’s verdensrangliste, så det giver ganske god mening.
Derefter finder vi mandskaber som Spanien, Tyskland, Portugal og Italien, der også alle har over 10 procents chance for at vinde slutrunden. Her er det bemærkelsesværdigt, at verdens nummer seks, Kroatien, blot gives 0,79 procents chance for EM-triumf - sandsynligvis fordi de er havnet i pulje med Spanien og Italien.
I den helt anden grøft giver BETSiE ikke store chancer til Albanien og Georgien, der får under tre procents chance for at gå videre fra deres respektive puljer og kun 0,01 procents chance for at vinde turneringen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT