Supercomputer: Sådan er Danmarks chancer til EM

Supercomputer giver ikke Danmark en stor chance for at vinde finalen ved EM til sommer - men den giver Kasper Hjulmands mandskab gode chancer for at gå videre fra gruppen.



For snart tre år siden imponerede Danmark ved EM og nåede hele vejen til semifinalerne. Dengang var der enorm tro på Kasper Hjulmand og det danske landshold, og de kunne knapt gøre noget galt.

At denne sommers EM skulle blive en ligeså stor succes, er der imidlertid lidt mere tvivl om efter et dårligt VM i Qatar og flere tamme præstationer i løbet af det seneste år.

Og hos supercomputeren BETSiE afspejler det sig. Chancen for dansk guld er således minimal.

Ifølge BETSiE har Kasper Hjulmands tropper 1,81 procents chance for at gå hele vejen og vinde EM-finalen den 14. juli i Berlin.

Til gengæld tror den heller ikke, at det ender som VM i Qatar, hvor Danmark blev sendt ud allerede i gruppespillet.

Danmark har nemlig hele 78,29 procents chance for at gå videre fra pulje C, som foruden danskerne tæller England, Serbien og Slovenien.

Derudover har Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og kompagni 37,16 procents chance for at nå kvartfinalerne, 14,64 procents chance for at nå semifinalerne og 5,59 procents chance for at nå finalen. Og så er der altså som nævnt 1,81 procents chance for guld.

To hold deler favoritværdigheden
Kigger vi bredt på turneringen, er favoritværdigheden delt ud til adskillige mandskaber, men to hold har den største chance for at vinde turneringen ifølge BETSiE: England og Frankrig med hver 15,65 procents chance.

Det er dog også de to bedst placerede mandskaber på FIFA’s verdensrangliste, så det giver ganske god mening. 

Derefter finder vi mandskaber som Spanien, Tyskland, Portugal og Italien, der også alle har over 10 procents chance for at vinde slutrunden. Her er det bemærkelsesværdigt, at verdens nummer seks, Kroatien, blot gives 0,79 procents chance for EM-triumf - sandsynligvis fordi de er havnet i pulje med Spanien og Italien.

I den helt anden grøft giver BETSiE ikke store chancer til Albanien og Georgien, der får under tre procents chance for at gå videre fra deres respektive puljer og kun 0,01 procents chance for at vinde turneringen.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Frendrup scorer for første gang i et år

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afviser millionbud fra Brøndby

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FC København-boss i smuttur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Går langt ned i løn

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara