53 italienske ungdomslandskampe er et sjældent syn hos en Superliga-spiller.
Et sådant cv landede Franco Tongya med i OB tilbage i sommer, da man hentede ham efter et knap så vellykket ophold i Marseille. I Superligaen har kantspilleren været et kæmpe hit, og nu begynder han at blive interessant for Italien igen.
I november blev han udtaget til U21-landsholdet, dog uden at få debut, mens han kort før jul blev udtaget til en samling med A-landsholdet, hvor man ser flere af landets unge talenter an.
– Det giver ufattelig meget. Jeg har haft mulighed for også at arbejde sammen med Franco, så det er selvfølgelig en kæmpe gulerod. Nu har jeg ikke haft mulighed for at tale med Franco, efter han kom retur fra U21-samlingen, siger OB's individuelle træner, Thomas Helveg, til Tipsbladet og fortsætter.
– Det har han højst sandsynligt glædet sig rigtig meget til, og han har nok også været ærgerlig over, at han ikke fik lov til at komme i aktion. Han har formentlig bevist sig på træningsbanen, og der har han formentlig gjort det så godt, at man har taget det med i betragtningen til den her samling.
Franco Tongya sad på bænken i alle 90 minutter, da Tyskland vandt med 2-1 over Italien i en venskabskamp i november. Nu er det så det italienske A-landshold, der kalder, da de mødes til en samling i Firenze, hvor man skal spille to træningskampe.
– Når du får de her anerkendelser, for det er det jo, når nogen holder øje med dig på allerøverste hylde, så er det selvfølgelig helt vildt stimulerende. Vi snakker et A-landshold, som er en markant aktør i fodboldverdenen, selvom de ikke har været kvalificeret til VM, men det er alligevel bare en indikator for, at han er med i en eller anden bruttotrup, som der bliver holdt øje med, siger Thomas Helveg.
Franco Tongya jubler over scoringen til 3-0 over Lyngby BK.
De forsvarende europamestre missede kvalifikationen til VM, og nu står de overfor en større genopbygning ifølge Thomas Helveg. Den tidligere højre back, der i mange år spillede i italiensk fodbold, håber derfor, at man kigger de unges vej.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at når Italien misser kvalifikationen til en slutrunde, så skal der ske noget. Der er også flere af de ældre profiler på holdet, der står overfor en udskiftning. Enten har de selv sagt stop eller også er det nu, man skal bladre videre til næste side.
– Derfor er det meget naturligt at kigge på, hvem man har af unge spillere, som kan være en mulighed. Nu var Franco udtaget for U21 mod Tyskland, hvor han ikke kom i spil. Således vil det ofte være sådan, at man kigger de unges vej til fremtiden.
I OB har 20-årige Franco Tongya været en blandt mange solstrålehistorier i denne sæson, hvor han efter en tilvænningsperiode har startet otte gange for fynboerne i Superligaen.
– Hos os har han spillet mest på kanten, og jeg tænker, at han tidligere har spillet lidt mere centralt. Så han kan lidt det hele. Umiddelbart skulle man tro, at hans kompetencer er i de fremadrettede spil, men hos os oplever vi, at han er rigtig dygtig defensivt. Måske har han endda mere udviklingspotentiale i det fremadrettede spil. Så det er noget af det, vi skal hjælpe ham med, så han kan blive endnu skarpere der.
Franco Tongya og den øvrige OB-trup starter sæsonforberedelserne igen den 4. januar, og der kan ikke være nogen tvivl om, at italieneren er ekstra motiveret til at gøre en god figur med en italiensk landsholdsudtagelse i bagagen.
Kantspilleren har optrådt 11 gange og scoret et enkelt mål i sit første halve år i Danmark. 10 optrædener står han noteret for i Superligaen, hvor han blot en enkelt gang er gået fra banen med et nederlag. Det har også fået OB tilbage i den sjove ende af tabellen, hvor man overvintrer på femtepladsen.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Bayern slår rekord i ny storsejr
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Tottenham under stregen
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
OPTAKT