53 italienske ungdomslandskampe er et sjældent syn hos en Superliga-spiller.
Et sådant cv landede Franco Tongya med i OB tilbage i sommer, da man hentede ham efter et knap så vellykket ophold i Marseille. I Superligaen har kantspilleren været et kæmpe hit, og nu begynder han at blive interessant for Italien igen.
I november blev han udtaget til U21-landsholdet, dog uden at få debut, mens han kort før jul blev udtaget til en samling med A-landsholdet, hvor man ser flere af landets unge talenter an.
– Det giver ufattelig meget. Jeg har haft mulighed for også at arbejde sammen med Franco, så det er selvfølgelig en kæmpe gulerod. Nu har jeg ikke haft mulighed for at tale med Franco, efter han kom retur fra U21-samlingen, siger OB's individuelle træner, Thomas Helveg, til Tipsbladet og fortsætter.
– Det har han højst sandsynligt glædet sig rigtig meget til, og han har nok også været ærgerlig over, at han ikke fik lov til at komme i aktion. Han har formentlig bevist sig på træningsbanen, og der har han formentlig gjort det så godt, at man har taget det med i betragtningen til den her samling.
Franco Tongya sad på bænken i alle 90 minutter, da Tyskland vandt med 2-1 over Italien i en venskabskamp i november. Nu er det så det italienske A-landshold, der kalder, da de mødes til en samling i Firenze, hvor man skal spille to træningskampe.
– Når du får de her anerkendelser, for det er det jo, når nogen holder øje med dig på allerøverste hylde, så er det selvfølgelig helt vildt stimulerende. Vi snakker et A-landshold, som er en markant aktør i fodboldverdenen, selvom de ikke har været kvalificeret til VM, men det er alligevel bare en indikator for, at han er med i en eller anden bruttotrup, som der bliver holdt øje med, siger Thomas Helveg.
Franco Tongya jubler over scoringen til 3-0 over Lyngby BK.
De forsvarende europamestre missede kvalifikationen til VM, og nu står de overfor en større genopbygning ifølge Thomas Helveg. Den tidligere højre back, der i mange år spillede i italiensk fodbold, håber derfor, at man kigger de unges vej.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at når Italien misser kvalifikationen til en slutrunde, så skal der ske noget. Der er også flere af de ældre profiler på holdet, der står overfor en udskiftning. Enten har de selv sagt stop eller også er det nu, man skal bladre videre til næste side.
– Derfor er det meget naturligt at kigge på, hvem man har af unge spillere, som kan være en mulighed. Nu var Franco udtaget for U21 mod Tyskland, hvor han ikke kom i spil. Således vil det ofte være sådan, at man kigger de unges vej til fremtiden.
I OB har 20-årige Franco Tongya været en blandt mange solstrålehistorier i denne sæson, hvor han efter en tilvænningsperiode har startet otte gange for fynboerne i Superligaen.
– Hos os har han spillet mest på kanten, og jeg tænker, at han tidligere har spillet lidt mere centralt. Så han kan lidt det hele. Umiddelbart skulle man tro, at hans kompetencer er i de fremadrettede spil, men hos os oplever vi, at han er rigtig dygtig defensivt. Måske har han endda mere udviklingspotentiale i det fremadrettede spil. Så det er noget af det, vi skal hjælpe ham med, så han kan blive endnu skarpere der.
Franco Tongya og den øvrige OB-trup starter sæsonforberedelserne igen den 4. januar, og der kan ikke være nogen tvivl om, at italieneren er ekstra motiveret til at gøre en god figur med en italiensk landsholdsudtagelse i bagagen.
Kantspilleren har optrådt 11 gange og scoret et enkelt mål i sit første halve år i Danmark. 10 optrædener står han noteret for i Superligaen, hvor han blot en enkelt gang er gået fra banen med et nederlag. Det har også fået OB tilbage i den sjove ende af tabellen, hvor man overvintrer på femtepladsen.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW