Superliga-profil i vild udvikling: Kæmpe gulerod

OB-spilleren er inde i en rivende udvikling, der har kastet en italiensk landsholdsudtagelse af sig. Det glæder klubbens individuelle træner Thomas Helveg.



53 italienske ungdomslandskampe er et sjældent syn hos en Superliga-spiller.

Et sådant cv landede Franco Tongya med i OB tilbage i sommer, da man hentede ham efter et knap så vellykket ophold i Marseille. I Superligaen har kantspilleren været et kæmpe hit, og nu begynder han at blive interessant for Italien igen.

I november blev han udtaget til U21-landsholdet, dog uden at få debut, mens han kort før jul blev udtaget til en samling med A-landsholdet, hvor man ser flere af landets unge talenter an.

– Det giver ufattelig meget. Jeg har haft mulighed for også at arbejde sammen med Franco, så det er selvfølgelig en kæmpe gulerod. Nu har jeg ikke haft mulighed for at tale med Franco, efter han kom retur fra U21-samlingen, siger OB's individuelle træner, Thomas Helveg, til Tipsbladet og fortsætter.

– Det har han højst sandsynligt glædet sig rigtig meget til, og han har nok også været ærgerlig over, at han ikke fik lov til at komme i aktion. Han har formentlig bevist sig på træningsbanen, og der har han formentlig gjort det så godt, at man har taget det med i betragtningen til den her samling.

Franco Tongya sad på bænken i alle 90 minutter, da Tyskland vandt med 2-1 over Italien i en venskabskamp i november. Nu er det så det italienske A-landshold, der kalder, da de mødes til en samling i Firenze, hvor man skal spille to træningskampe.

– Når du får de her anerkendelser, for det er det jo, når nogen holder øje med dig på allerøverste hylde, så er det selvfølgelig helt vildt stimulerende. Vi snakker et A-landshold, som er en markant aktør i fodboldverdenen, selvom de ikke har været kvalificeret til VM, men det er alligevel bare en indikator for, at han er med i en eller anden bruttotrup, som der bliver holdt øje med, siger Thomas Helveg.
Franco Tongya jubler over scoringen til 3-0 over Lyngby BK.

De forsvarende europamestre missede kvalifikationen til VM, og nu står de overfor en større genopbygning ifølge Thomas Helveg. Den tidligere højre back, der i mange år spillede i italiensk fodbold, håber derfor, at man kigger de unges vej.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at når Italien misser kvalifikationen til en slutrunde, så skal der ske noget. Der er også flere af de ældre profiler på holdet, der står overfor en udskiftning. Enten har de selv sagt stop eller også er det nu, man skal bladre videre til næste side. 

– Derfor er det meget naturligt at kigge på, hvem man har af unge spillere, som kan være en mulighed. Nu var Franco udtaget for U21 mod Tyskland, hvor han ikke kom i spil. Således vil det ofte være sådan, at man kigger de unges vej til fremtiden.

I OB har 20-årige Franco Tongya været en blandt mange solstrålehistorier i denne sæson, hvor han efter en tilvænningsperiode har startet otte gange for fynboerne i Superligaen.

– Hos os har han spillet mest på kanten, og jeg tænker, at han tidligere har spillet lidt mere centralt. Så han kan lidt det hele. Umiddelbart skulle man tro, at hans kompetencer er i de fremadrettede spil, men hos os oplever vi, at han er rigtig dygtig defensivt. Måske har han endda mere udviklingspotentiale i det fremadrettede spil. Så det er noget af det, vi skal hjælpe ham med, så han kan blive endnu skarpere der.

Franco Tongya og den øvrige OB-trup starter sæsonforberedelserne igen den 4. januar, og der kan ikke være nogen tvivl om, at italieneren er ekstra motiveret til at gøre en god figur med en italiensk landsholdsudtagelse i bagagen.

Kantspilleren har optrådt 11 gange og scoret et enkelt mål i sit første halve år i Danmark. 10 optrædener står han noteret for i Superligaen, hvor han blot en enkelt gang er gået fra banen med et nederlag. Det har også fået OB tilbage i den sjove ende af tabellen, hvor man overvintrer på femtepladsen.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Henter FC København-spiller

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Joakim Mæhle åbner op



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Varme rygter: Han har været i FC København

FC København afviser konspirationsteori

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Falsk transferhistorie i omløb

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Kæk Wass: Han filmede!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller