Da Christian Eriksen kollapsede, gik de danske og finske spillere tilbage på banen for at færdiggøre kampen mange minutter, efter den var sat i gang.
Det har den danske lejr siden fortrudt og siger også, at der var to muligheder: Spil kampen til ende samme dag eller spil opgøret færdig dagen efter klokken 12.00.
Spillerne valgte mulighed et, da de så, at Christian Eriksen var i live og på hospitalet, men ifølge Frits Ahlstrøm var der ikke kun to muligheder. Der var også en tredje.
Det siger Frits Ahlstrøm i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden”, hvor det lyder, at kampen også kunne være færdigspillet søndag aften, altså dagen efter om aftenen.
Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at der kun var to muligheder, og det gjorde han igen mandag på et pressemøde.
– Normalt vil jeg ikke kommentere på det, men jeg kan ikke acceptere usandheder. Min og spillernes grænse går, når usandheder bliver bragt frem, siger Kasper Hjulmand ifølge Ekstra Bladet og uddyber:
– Det blev ganske enkelt på mødet skåret ud i pap: Vi spiller kampen færdig nu eller i morgen (søndag, red.) kl. 12.00. Der var aldrig andre muligheder, vi fik forelagt.
– Jeg kan klare forskellige meninger og holdinger, men jeg kan ikke leve med usandheder.
Interessant kunne den danske landstræner også fortælle, at der ikke har været meget dialog med det europæiske fodboldforbund efter Eriksens kollaps.
– Er Frits fra UEFA? Det ved jeg ikke. Vi har jo slet ikke hørt fra UEFA. Jeg kommenterer kun på det her, fordi det direkte er en usand påstand. Usandheder kan ikke florere overfor spillerne og mig. Nu står det klar for alle, hvordan det var. Også for Frits, pointerer Kasper Hjulmand.
Danmark møder lørdag Tjekkiet i kvartfinalen ved EM – det opgør spilles i Baku.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
