Da Christian Eriksen kollapsede, gik de danske og finske spillere tilbage på banen for at færdiggøre kampen mange minutter, efter den var sat i gang.
Det har den danske lejr siden fortrudt og siger også, at der var to muligheder: Spil kampen til ende samme dag eller spil opgøret færdig dagen efter klokken 12.00.
Spillerne valgte mulighed et, da de så, at Christian Eriksen var i live og på hospitalet, men ifølge Frits Ahlstrøm var der ikke kun to muligheder. Der var også en tredje.
Det siger Frits Ahlstrøm i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden”, hvor det lyder, at kampen også kunne være færdigspillet søndag aften, altså dagen efter om aftenen.
Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at der kun var to muligheder, og det gjorde han igen mandag på et pressemøde.
– Normalt vil jeg ikke kommentere på det, men jeg kan ikke acceptere usandheder. Min og spillernes grænse går, når usandheder bliver bragt frem, siger Kasper Hjulmand ifølge Ekstra Bladet og uddyber:
– Det blev ganske enkelt på mødet skåret ud i pap: Vi spiller kampen færdig nu eller i morgen (søndag, red.) kl. 12.00. Der var aldrig andre muligheder, vi fik forelagt.
– Jeg kan klare forskellige meninger og holdinger, men jeg kan ikke leve med usandheder.
Interessant kunne den danske landstræner også fortælle, at der ikke har været meget dialog med det europæiske fodboldforbund efter Eriksens kollaps.
– Er Frits fra UEFA? Det ved jeg ikke. Vi har jo slet ikke hørt fra UEFA. Jeg kommenterer kun på det her, fordi det direkte er en usand påstand. Usandheder kan ikke florere overfor spillerne og mig. Nu står det klar for alle, hvordan det var. Også for Frits, pointerer Kasper Hjulmand.
Danmark møder lørdag Tjekkiet i kvartfinalen ved EM – det opgør spilles i Baku.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
