Sur Hjulmand: Jeg finder mig ikke i usandheder

Kasper Hjulmand er utilfreds med Frits Ahlstrøm.



Da Christian Eriksen kollapsede, gik de danske og finske spillere tilbage på banen for at færdiggøre kampen mange minutter, efter den var sat i gang.

Det har den danske lejr siden fortrudt og siger også, at der var to muligheder: Spil kampen til ende samme dag eller spil opgøret færdig dagen efter klokken 12.00.

Spillerne valgte mulighed et, da de så, at Christian Eriksen var i live og på hospitalet, men ifølge Frits Ahlstrøm var der ikke kun to muligheder. Der var også en tredje.

Det siger Frits Ahlstrøm i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden”, hvor det lyder, at kampen også kunne være færdigspillet søndag aften, altså dagen efter om aftenen.

Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at der kun var to muligheder, og det gjorde han igen mandag på et pressemøde.

– Normalt vil jeg ikke kommentere på det, men jeg kan ikke acceptere usandheder. Min og spillernes grænse går, når usandheder bliver bragt frem, siger Kasper Hjulmand ifølge Ekstra Bladet og uddyber:

– Det blev ganske enkelt på mødet skåret ud i pap: Vi spiller kampen færdig nu eller i morgen (søndag, red.) kl. 12.00. Der var aldrig andre muligheder, vi fik forelagt.

– Jeg kan klare forskellige meninger og holdinger, men jeg kan ikke leve med usandheder.

Interessant kunne den danske landstræner også fortælle, at der ikke har været meget dialog med det europæiske fodboldforbund efter Eriksens kollaps. 

– Er Frits fra UEFA? Det ved jeg ikke. Vi har jo slet ikke hørt fra UEFA. Jeg kommenterer kun på det her, fordi det direkte er en usand påstand. Usandheder kan ikke florere overfor spillerne og mig. Nu står det klar for alle, hvordan det var. Også for Frits, pointerer Kasper Hjulmand.

Danmark møder lørdag Tjekkiet i kvartfinalen ved EM – det opgør spilles i Baku.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’