Sur Hjulmand: Jeg finder mig ikke i usandheder

Kasper Hjulmand er utilfreds med Frits Ahlstrøm.



Da Christian Eriksen kollapsede, gik de danske og finske spillere tilbage på banen for at færdiggøre kampen mange minutter, efter den var sat i gang.

Det har den danske lejr siden fortrudt og siger også, at der var to muligheder: Spil kampen til ende samme dag eller spil opgøret færdig dagen efter klokken 12.00.

Spillerne valgte mulighed et, da de så, at Christian Eriksen var i live og på hospitalet, men ifølge Frits Ahlstrøm var der ikke kun to muligheder. Der var også en tredje.

Det siger Frits Ahlstrøm i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden”, hvor det lyder, at kampen også kunne være færdigspillet søndag aften, altså dagen efter om aftenen.

Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at der kun var to muligheder, og det gjorde han igen mandag på et pressemøde.

– Normalt vil jeg ikke kommentere på det, men jeg kan ikke acceptere usandheder. Min og spillernes grænse går, når usandheder bliver bragt frem, siger Kasper Hjulmand ifølge Ekstra Bladet og uddyber:

– Det blev ganske enkelt på mødet skåret ud i pap: Vi spiller kampen færdig nu eller i morgen (søndag, red.) kl. 12.00. Der var aldrig andre muligheder, vi fik forelagt.

– Jeg kan klare forskellige meninger og holdinger, men jeg kan ikke leve med usandheder.

Interessant kunne den danske landstræner også fortælle, at der ikke har været meget dialog med det europæiske fodboldforbund efter Eriksens kollaps. 

– Er Frits fra UEFA? Det ved jeg ikke. Vi har jo slet ikke hørt fra UEFA. Jeg kommenterer kun på det her, fordi det direkte er en usand påstand. Usandheder kan ikke florere overfor spillerne og mig. Nu står det klar for alle, hvordan det var. Også for Frits, pointerer Kasper Hjulmand.

Danmark møder lørdag Tjekkiet i kvartfinalen ved EM – det opgør spilles i Baku.





LIVE

TransferLIVE: AGF-flop skifter klub

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Arbejder på Brøndby-exit

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Sønderjyske sælger profil

Fredberg henter italiensk legende