I sin blot anden kamp i Bundesligaen skrev Wahid Faghir sig ind i VfB Stuttgarts historiebøger. Med en scoring i overtiden mod Union Berlin blev den 18-årige dansker således klubbens næste målscorer i ligaen nogensinde, kun overgået af stjernespilleren Timo Werner.
Samtidig har oktober budt på godt med spilletid for angriberen, der i sommer skiftede fra Vejle Boldklub til VfB Stuttgart. I alt er det blevet til fire indhop i ligaen.
Starten var ellers ikke særlig god i Bundesliga-klubben, lyder det fra U21-landsholdsspilleren.
– Jeg fik en skade og var ude i lidt under en måned, og så handlede det om at arbejde hårdt for at komme tilbage. Der var så nogle småskader hos andre og så videre, så jeg fik chancen, og det handlede om at gribe den, siger Wahid Faghir til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Den første kamp var fin nok, men den anden kamp, hvor jeg kommer ind og laver målet, spiller jeg faktisk en forfærdelig kamp. Men når man så udligner i 90. med en mand i undertal, så bliver man glad.
Det er ikke mange 18-årige, der tager skridtet til en Bundesligaen eller en anden stor klub og spiller meget fra starten af, men det er om ikke andet det, som den tidligere Vejle Boldklub-angriber har gjort.
– Jeg ved ikke, om det har været som forventet. Jeg er taget herned for at arbejde hårdt og se det an og køre på derfra, og så er det op til træneren at vurdere det. Jeg tror også, at han ved, hvor hårdt det er at spille hernede i forhold til Danmark. Det er også et stort step fysisk. Jeg tager det rimelig stille og roligt, og det gør jeg stadig. Vi bygger på stille og roligt for hver træning og kamp,
Hvordan har du oplevet niveauforskellen mellem Superligaen og Bundesligaen?
– Der er bare meget mere intensitet og ikke så mange pauser. Det er meget frem og tilbage. Enten presser du eller skal du have bolden. Du skal hele tiden lave noget.
Med skiftet og flytningen fra Vejle til Stuttgart er Wahid Faghir også kommet til en større by og en klub, der alt andet lige får mere opmærksomhed. Han er efterhånden også begyndt at mærke, at folk ved, hvem han er.
– I de første par dage var det ikke så slemt. Der var egentlig ikke nogen, der kendte mig. Jeg boede på et hotel lige ved siden af stadion og hver gang jeg gik derfra, var der ingen, der genkendte mig, før jeg begyndte at spille. Efter jeg scorede, er folk begyndt at kende en, og man bliver genkendt på gaden. Jeg tænker, at jo flere mål man laver, jo mere bliver man også genkendt på gaden, og flere vil have billeder. Jeg er blevet stoppet op et par gange, siger Wahid Faghir og tilføjer:
– Det er meget fint. I Vejle kunne folk også genkende mig, efter at jeg lavede mål og viste mig frem. Det er bare startet helt forfra her i Tyskland.
I øjeblikket render Wahid Faghir imidlertid ikke rundt i Stuttgart. Han er samlet med det danske U21-landshold, der tirsdag skal møde Tyrkiets ditto i en vigtig U21-EM-kvalifikationskamp.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
