Svenske medier: Hånet af Danmark efter nederlag

Ifølge svenske medier hånede vikarierende landstræner Ebbe Sand Sverige efter opgøret i Brøndby.



Det svenske landshold var uden ambitioner, idéforladt og i en trist forfatning, da det onsdag aften gæstede Brøndby til testkampen mod Danmark. Et opgør, der naturligvis var sært, da begge hold manglede spillere og trænere på grund af Covid-19-restriktioner. Begge landstrænere var heller ikke til stede.

Men det danske landshold forsøgte alligevel at skabe kampen og forsøge noget offensivt, og det lykkedes da også at komme på tavlen et par gange i anden halvleg i opgøret, som Danmark vandt med 2-0.

Efter kampen blev vikarierende landstræner Ebbe Sand spurgt ind til Sveriges præstation, og han var – med rette – ikke imponeret af svenskerne.

– Kampen viser, at vi spillemæssigt er længere fremme i vores udvikling. Vi spiller en mere attraktiv form for fodbold. Det er også imponerende at se den bredde, vi har. At spillerne kan gå ud og levere med den opladning til deres første A-landskamp, viser, at der er krummer i det her hold.

Læs også:Kasper Hjulmand efterudtager endnu en højre back

– Det var relativt nemt for os at spille os ud af Sveriges pres, hvis vi skal være positive og kalde det for et pres. De spillede ikke på den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Den eneste måde, de kunne gøre ondt på os, var på omstillinger, og det fik vi lukket godt af for, sagde Ebbe Sand på pressemødet.

Og det vækker altså lidt opsigt i Sverige, at den danske landstræner har tilladt sig at kritisere svenskerne.

De tre svenske medier, der var på plads på stadion i Brøndby, bringer alle Ebbe Sands citater i historier, der er vinklet på en form for hån af svenskerne.

Expressen skriver: “Hånet af Danmark efter det klare nederlag”.

Læs også:Kroat spillede med coronavirus: Holdkammeraterne er nu rejst til Sverige

Aftonbladet kalder det for “Dansk Sverige-hån: ‘Det var en stor opvisning’ “

Fotbollskanalen skriver “Dansk aflevering til de blå-gule: ‘Bortset fra kontraangreb skabte Sverige intet’ “

Mens Danmark står foran et par Nations League-kampe mod Island og Belgien, møder Sverige Kroatien og Frankrig i de to kommende kampe. Der er dog lidt tvivl om opgøret mod Kroatien, efter Domagoj Vida spillede onsdag mod Tyrkiet – han er nu testet positiv for Covid-19. 

Læs også:Landsholdet i går, pokalkamp i dag: AGF-angriber får ingen pause
Læs også:Svensk ros til Cajuste: Én ting irriterede dog eksperterne
Læs også:Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til





LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark