Det svenske landshold var uden ambitioner, idéforladt og i en trist forfatning, da det onsdag aften gæstede Brøndby til testkampen mod Danmark. Et opgør, der naturligvis var sært, da begge hold manglede spillere og trænere på grund af Covid-19-restriktioner. Begge landstrænere var heller ikke til stede.
Men det danske landshold forsøgte alligevel at skabe kampen og forsøge noget offensivt, og det lykkedes da også at komme på tavlen et par gange i anden halvleg i opgøret, som Danmark vandt med 2-0.
Efter kampen blev vikarierende landstræner Ebbe Sand spurgt ind til Sveriges præstation, og han var – med rette – ikke imponeret af svenskerne.
– Kampen viser, at vi spillemæssigt er længere fremme i vores udvikling. Vi spiller en mere attraktiv form for fodbold. Det er også imponerende at se den bredde, vi har. At spillerne kan gå ud og levere med den opladning til deres første A-landskamp, viser, at der er krummer i det her hold.
Læs også:Kasper Hjulmand efterudtager endnu en højre back
– Det var relativt nemt for os at spille os ud af Sveriges pres, hvis vi skal være positive og kalde det for et pres. De spillede ikke på den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Den eneste måde, de kunne gøre ondt på os, var på omstillinger, og det fik vi lukket godt af for, sagde Ebbe Sand på pressemødet.
Og det vækker altså lidt opsigt i Sverige, at den danske landstræner har tilladt sig at kritisere svenskerne.
De tre svenske medier, der var på plads på stadion i Brøndby, bringer alle Ebbe Sands citater i historier, der er vinklet på en form for hån af svenskerne.
Expressen skriver: “Hånet af Danmark efter det klare nederlag”.
Læs også:Kroat spillede med coronavirus: Holdkammeraterne er nu rejst til Sverige
Aftonbladet kalder det for “Dansk Sverige-hån: ‘Det var en stor opvisning’ “
Fotbollskanalen skriver “Dansk aflevering til de blå-gule: ‘Bortset fra kontraangreb skabte Sverige intet’ “
Mens Danmark står foran et par Nations League-kampe mod Island og Belgien, møder Sverige Kroatien og Frankrig i de to kommende kampe. Der er dog lidt tvivl om opgøret mod Kroatien, efter Domagoj Vida spillede onsdag mod Tyrkiet – han er nu testet positiv for Covid-19.
Læs også:Landsholdet i går, pokalkamp i dag: AGF-angriber får ingen pause
Læs også:Svensk ros til Cajuste: Én ting irriterede dog eksperterne
Læs også:Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
