Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til

Trods et debutmål i sin anden landskamp for Danmark forsøger Jonas Wind ikke at tænke alt for meget på EM.



Jonas Wind skulle kun bruge et kvarter til at brænde en stor chance og score sit første mål for Danmark i onsdagens 2-0-sejr over Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion.

Konkurrencen i det danske angreb var mindre, end den plejer at være. Det skyldes, at Martin Braithwaite, Yussuf Poulsen og Anders Dreyer var fraværende på grund af coronasituationen.

De tre angribere var blandt ni spillere, der blev isoleret, efter at Robert Skov og en af landsholdets behandlere blev konstateret smittet med corona.

Wind var sammen med Dolberg og Patrick Mortensen dermed de eneste frontangribere i truppen mod Sverige.

Konkurrencen bliver hårdere frem mod næste sommers EM-slutrunde, og Wind vil gerne bide sig mere fast på det danske landshold.

– Jeg tænker ikke så meget på EM. Nu var det anden gang, jeg var med, og jeg prøver bare at gøre det bedst muligt til kamp og træning.

– Der er stadig lang tid til EM, og jeg prøver bare at gøre det godt i klubben, og når jeg er med på landsholdet, siger Wind.

Coronapandemiens hærgen på og omkring landsholdet har fyldt meget i de seneste dage.

– Optakten har været langt fra det, man normalt kender til, for der har været stor udskiftning i truppen og meget snak omkring alt mulig andet end selve fodboldkampen.

– Men når man træder ind på banen, så glemmer man alt det udenom, og det gjorde hele holdet, og vi spillede en rigtig god kamp, siger Wind.

I sin blot anden landskamp kom FC København-angriberen ind fra anden halvlegs start i stedet for Dolberg.

I det 61. minut stod Wind på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt og sørgede for åbningsmålet i kampen efter forarbejde af Joakim Mæhle og klubkammeraten Mathias “Zanka” Jørgensen.

– Målnæsen var i spil på bageste stang. Jeg vidste, at jeg skulle søge det bageste område, og “Zanka” og Mæhle forlængede den til mig. Det var et nemt mål, men dem må man også tage, siger han.

Wind gider ikke bruge for meget tid på at ærgre sig over den store chance, han brændte.

– Jeg glæder mig klart mest over målet. Det fylder mest. Lige i momentet, da jeg brændte chancen, tænkte jeg, at det var lige godt satans.

– Heldigvis kommer der for det meste en chance mere. Men det havde været dejligt med to kasser, påpeger Wind.

Søndag venter Island i Parken, mens Danmark skal spille ude mod Belgien tre dage senere. Begge kampe er i Nations League.

/ritzau/



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Raser over Rasmus Højlund-episode

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Mareridt for FC Augsburg

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse