Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til

Trods et debutmål i sin anden landskamp for Danmark forsøger Jonas Wind ikke at tænke alt for meget på EM.



Jonas Wind skulle kun bruge et kvarter til at brænde en stor chance og score sit første mål for Danmark i onsdagens 2-0-sejr over Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion.

Konkurrencen i det danske angreb var mindre, end den plejer at være. Det skyldes, at Martin Braithwaite, Yussuf Poulsen og Anders Dreyer var fraværende på grund af coronasituationen.

De tre angribere var blandt ni spillere, der blev isoleret, efter at Robert Skov og en af landsholdets behandlere blev konstateret smittet med corona.

Wind var sammen med Dolberg og Patrick Mortensen dermed de eneste frontangribere i truppen mod Sverige.

Konkurrencen bliver hårdere frem mod næste sommers EM-slutrunde, og Wind vil gerne bide sig mere fast på det danske landshold.

– Jeg tænker ikke så meget på EM. Nu var det anden gang, jeg var med, og jeg prøver bare at gøre det bedst muligt til kamp og træning.

– Der er stadig lang tid til EM, og jeg prøver bare at gøre det godt i klubben, og når jeg er med på landsholdet, siger Wind.

Coronapandemiens hærgen på og omkring landsholdet har fyldt meget i de seneste dage.

– Optakten har været langt fra det, man normalt kender til, for der har været stor udskiftning i truppen og meget snak omkring alt mulig andet end selve fodboldkampen.

– Men når man træder ind på banen, så glemmer man alt det udenom, og det gjorde hele holdet, og vi spillede en rigtig god kamp, siger Wind.

I sin blot anden landskamp kom FC København-angriberen ind fra anden halvlegs start i stedet for Dolberg.

I det 61. minut stod Wind på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt og sørgede for åbningsmålet i kampen efter forarbejde af Joakim Mæhle og klubkammeraten Mathias “Zanka” Jørgensen.

– Målnæsen var i spil på bageste stang. Jeg vidste, at jeg skulle søge det bageste område, og “Zanka” og Mæhle forlængede den til mig. Det var et nemt mål, men dem må man også tage, siger han.

Wind gider ikke bruge for meget tid på at ærgre sig over den store chance, han brændte.

– Jeg glæder mig klart mest over målet. Det fylder mest. Lige i momentet, da jeg brændte chancen, tænkte jeg, at det var lige godt satans.

– Heldigvis kommer der for det meste en chance mere. Men det havde været dejligt med to kasser, påpeger Wind.

Søndag venter Island i Parken, mens Danmark skal spille ude mod Belgien tre dage senere. Begge kampe er i Nations League.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

José Mourinho vil have dansk stjerne

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo