Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til

Trods et debutmål i sin anden landskamp for Danmark forsøger Jonas Wind ikke at tænke alt for meget på EM.



Jonas Wind skulle kun bruge et kvarter til at brænde en stor chance og score sit første mål for Danmark i onsdagens 2-0-sejr over Sverige i en testkamp på Brøndby Stadion.

Konkurrencen i det danske angreb var mindre, end den plejer at være. Det skyldes, at Martin Braithwaite, Yussuf Poulsen og Anders Dreyer var fraværende på grund af coronasituationen.

De tre angribere var blandt ni spillere, der blev isoleret, efter at Robert Skov og en af landsholdets behandlere blev konstateret smittet med corona.

Wind var sammen med Dolberg og Patrick Mortensen dermed de eneste frontangribere i truppen mod Sverige.

Konkurrencen bliver hårdere frem mod næste sommers EM-slutrunde, og Wind vil gerne bide sig mere fast på det danske landshold.

– Jeg tænker ikke så meget på EM. Nu var det anden gang, jeg var med, og jeg prøver bare at gøre det bedst muligt til kamp og træning.

– Der er stadig lang tid til EM, og jeg prøver bare at gøre det godt i klubben, og når jeg er med på landsholdet, siger Wind.

Coronapandemiens hærgen på og omkring landsholdet har fyldt meget i de seneste dage.

– Optakten har været langt fra det, man normalt kender til, for der har været stor udskiftning i truppen og meget snak omkring alt mulig andet end selve fodboldkampen.

– Men når man træder ind på banen, så glemmer man alt det udenom, og det gjorde hele holdet, og vi spillede en rigtig god kamp, siger Wind.

I sin blot anden landskamp kom FC København-angriberen ind fra anden halvlegs start i stedet for Dolberg.

I det 61. minut stod Wind på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt og sørgede for åbningsmålet i kampen efter forarbejde af Joakim Mæhle og klubkammeraten Mathias “Zanka” Jørgensen.

– Målnæsen var i spil på bageste stang. Jeg vidste, at jeg skulle søge det bageste område, og “Zanka” og Mæhle forlængede den til mig. Det var et nemt mål, men dem må man også tage, siger han.

Wind gider ikke bruge for meget tid på at ærgre sig over den store chance, han brændte.

– Jeg glæder mig klart mest over målet. Det fylder mest. Lige i momentet, da jeg brændte chancen, tænkte jeg, at det var lige godt satans.

– Heldigvis kommer der for det meste en chance mere. Men det havde været dejligt med to kasser, påpeger Wind.

Søndag venter Island i Parken, mens Danmark skal spille ude mod Belgien tre dage senere. Begge kampe er i Nations League.

/ritzau/





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA

Den første i næsten 40 år

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

OB straffer angriber

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Kærlige beskeder vælter ind

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Færdig i FC Midtjylland?

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne