Tabte i retten: Nu reagerer DBU på kendelsen

DBU vil stadig være opmærksom på misbrug af kommercielle rettigheder, siger kommunikationschef efter dom.



En dom fra Sø- og Handelsretten gik torsdag mod Dansk Boldspil-Union (DBU), som mente, at varehuskæden Power med tre reklamer i forbindelse med EM i 2021 havde brudt markedsføringsloven.

Det var retten ikke enig i, og nu vil man fra DBU's side overveje, hvad næste skridt er. Det siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.

– Vi vil nu nærlæse afgørelsen for det forhold, hvor vi ikke har fået medhold, og vurdere de næste skridt, siger han i en skriftlig udtalelse.

Den væsentligste del af sagen drejede sig om, hvorvidt Power krænkede DBU's rettigheder ved at bruge et billede af en fodboldspiller i en orange fodboldtrøje og ordet "fodboldfest", samtidig med at virksomheden udloddede billetter til Danmarks kamp mod Finland i gruppespillet.

Det mente retten ikke, at Power "hverken direkte eller indirekte" gjorde.

– Vi vil altid være opmærksomme på, at DBU's kommercielle rettigheder ikke bliver misbrugt af virksomheder, som ikke er vores kommercielle partnere.

– Det er afgørende for, at DBU kan sikre kommercielle indtægter og penge til udviklingen af alle dele af dansk fodbold – fra børnefodbold og talentudvikling til træneruddannelse og de danske fodboldlandshold. Det ændrer denne afgørelse ikke på.

– Det er en unik ret at kunne bruge DBU's brand og de immaterielle- og kommercielle rettigheder, der knytter sig til DBU, til at sælge produkter og markedsføre sin virksomhed, siger Jakob Høyer.

DBU fik til gengæld medhold i, at forbundets daværende kommercielle chef, Ronnie Hansen, ikke brød loven med sine udtalelser om Powers markedsføringsstrategi i radioprogrammet "Radio4 Morgen" i 2021.

Power havde nedlagt påstand om, at fodboldforbundet skulle betale Power 100.000 kroner, men det fik elektronikgiganten ikke medhold i.

Omvendt ville DBU have en million kroner fra Power for potentielle tab af sponsorindtægter. I det forhold blev Power frifundet.

/ritzau/





TransferLIVE: Lewandowski skifter klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Mexico – Ecuador

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Stort drama: Brasilien er videre!

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek