En dom fra Sø- og Handelsretten gik torsdag mod Dansk Boldspil-Union (DBU), som mente, at varehuskæden Power med tre reklamer i forbindelse med EM i 2021 havde brudt markedsføringsloven.
Det var retten ikke enig i, og nu vil man fra DBU's side overveje, hvad næste skridt er. Det siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.
– Vi vil nu nærlæse afgørelsen for det forhold, hvor vi ikke har fået medhold, og vurdere de næste skridt, siger han i en skriftlig udtalelse.
Den væsentligste del af sagen drejede sig om, hvorvidt Power krænkede DBU's rettigheder ved at bruge et billede af en fodboldspiller i en orange fodboldtrøje og ordet "fodboldfest", samtidig med at virksomheden udloddede billetter til Danmarks kamp mod Finland i gruppespillet.
Det mente retten ikke, at Power "hverken direkte eller indirekte" gjorde.
– Vi vil altid være opmærksomme på, at DBU's kommercielle rettigheder ikke bliver misbrugt af virksomheder, som ikke er vores kommercielle partnere.
– Det er afgørende for, at DBU kan sikre kommercielle indtægter og penge til udviklingen af alle dele af dansk fodbold – fra børnefodbold og talentudvikling til træneruddannelse og de danske fodboldlandshold. Det ændrer denne afgørelse ikke på.
– Det er en unik ret at kunne bruge DBU's brand og de immaterielle- og kommercielle rettigheder, der knytter sig til DBU, til at sælge produkter og markedsføre sin virksomhed, siger Jakob Høyer.
DBU fik til gengæld medhold i, at forbundets daværende kommercielle chef, Ronnie Hansen, ikke brød loven med sine udtalelser om Powers markedsføringsstrategi i radioprogrammet "Radio4 Morgen" i 2021.
Power havde nedlagt påstand om, at fodboldforbundet skulle betale Power 100.000 kroner, men det fik elektronikgiganten ikke medhold i.
Omvendt ville DBU have en million kroner fra Power for potentielle tab af sponsorindtægter. I det forhold blev Power frifundet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW