Tabte i retten: Nu reagerer DBU på kendelsen

DBU vil stadig være opmærksom på misbrug af kommercielle rettigheder, siger kommunikationschef efter dom.



En dom fra Sø- og Handelsretten gik torsdag mod Dansk Boldspil-Union (DBU), som mente, at varehuskæden Power med tre reklamer i forbindelse med EM i 2021 havde brudt markedsføringsloven.

Det var retten ikke enig i, og nu vil man fra DBU's side overveje, hvad næste skridt er. Det siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.

– Vi vil nu nærlæse afgørelsen for det forhold, hvor vi ikke har fået medhold, og vurdere de næste skridt, siger han i en skriftlig udtalelse.

Den væsentligste del af sagen drejede sig om, hvorvidt Power krænkede DBU's rettigheder ved at bruge et billede af en fodboldspiller i en orange fodboldtrøje og ordet "fodboldfest", samtidig med at virksomheden udloddede billetter til Danmarks kamp mod Finland i gruppespillet.

Det mente retten ikke, at Power "hverken direkte eller indirekte" gjorde.

– Vi vil altid være opmærksomme på, at DBU's kommercielle rettigheder ikke bliver misbrugt af virksomheder, som ikke er vores kommercielle partnere.

– Det er afgørende for, at DBU kan sikre kommercielle indtægter og penge til udviklingen af alle dele af dansk fodbold – fra børnefodbold og talentudvikling til træneruddannelse og de danske fodboldlandshold. Det ændrer denne afgørelse ikke på.

– Det er en unik ret at kunne bruge DBU's brand og de immaterielle- og kommercielle rettigheder, der knytter sig til DBU, til at sælge produkter og markedsføre sin virksomhed, siger Jakob Høyer.

DBU fik til gengæld medhold i, at forbundets daværende kommercielle chef, Ronnie Hansen, ikke brød loven med sine udtalelser om Powers markedsføringsstrategi i radioprogrammet "Radio4 Morgen" i 2021.

Power havde nedlagt påstand om, at fodboldforbundet skulle betale Power 100.000 kroner, men det fik elektronikgiganten ikke medhold i.

Omvendt ville DBU have en million kroner fra Power for potentielle tab af sponsorindtægter. I det forhold blev Power frifundet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De jagter Henrik Meister

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brasiliansk VM-mavepuster

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge