Tabte i retten: Nu reagerer DBU på kendelsen

DBU vil stadig være opmærksom på misbrug af kommercielle rettigheder, siger kommunikationschef efter dom.



En dom fra Sø- og Handelsretten gik torsdag mod Dansk Boldspil-Union (DBU), som mente, at varehuskæden Power med tre reklamer i forbindelse med EM i 2021 havde brudt markedsføringsloven.

Det var retten ikke enig i, og nu vil man fra DBU's side overveje, hvad næste skridt er. Det siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.

– Vi vil nu nærlæse afgørelsen for det forhold, hvor vi ikke har fået medhold, og vurdere de næste skridt, siger han i en skriftlig udtalelse.

Den væsentligste del af sagen drejede sig om, hvorvidt Power krænkede DBU's rettigheder ved at bruge et billede af en fodboldspiller i en orange fodboldtrøje og ordet "fodboldfest", samtidig med at virksomheden udloddede billetter til Danmarks kamp mod Finland i gruppespillet.

Det mente retten ikke, at Power "hverken direkte eller indirekte" gjorde.

– Vi vil altid være opmærksomme på, at DBU's kommercielle rettigheder ikke bliver misbrugt af virksomheder, som ikke er vores kommercielle partnere.

– Det er afgørende for, at DBU kan sikre kommercielle indtægter og penge til udviklingen af alle dele af dansk fodbold – fra børnefodbold og talentudvikling til træneruddannelse og de danske fodboldlandshold. Det ændrer denne afgørelse ikke på.

– Det er en unik ret at kunne bruge DBU's brand og de immaterielle- og kommercielle rettigheder, der knytter sig til DBU, til at sælge produkter og markedsføre sin virksomhed, siger Jakob Høyer.

DBU fik til gengæld medhold i, at forbundets daværende kommercielle chef, Ronnie Hansen, ikke brød loven med sine udtalelser om Powers markedsføringsstrategi i radioprogrammet "Radio4 Morgen" i 2021.

Power havde nedlagt påstand om, at fodboldforbundet skulle betale Power 100.000 kroner, men det fik elektronikgiganten ikke medhold i.

Omvendt ville DBU have en million kroner fra Power for potentielle tab af sponsorindtægter. I det forhold blev Power frifundet.

/ritzau/



Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Helt vild med Oscar Schwartau

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

De er 2025-mestre i Superligaen

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Eriksen ude med hård kritik

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder