En dom fra Sø- og Handelsretten gik torsdag mod Dansk Boldspil-Union (DBU), som mente, at varehuskæden Power med tre reklamer i forbindelse med EM i 2021 havde brudt markedsføringsloven.
Det var retten ikke enig i, og nu vil man fra DBU's side overveje, hvad næste skridt er. Det siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.
– Vi vil nu nærlæse afgørelsen for det forhold, hvor vi ikke har fået medhold, og vurdere de næste skridt, siger han i en skriftlig udtalelse.
Den væsentligste del af sagen drejede sig om, hvorvidt Power krænkede DBU's rettigheder ved at bruge et billede af en fodboldspiller i en orange fodboldtrøje og ordet "fodboldfest", samtidig med at virksomheden udloddede billetter til Danmarks kamp mod Finland i gruppespillet.
Det mente retten ikke, at Power "hverken direkte eller indirekte" gjorde.
– Vi vil altid være opmærksomme på, at DBU's kommercielle rettigheder ikke bliver misbrugt af virksomheder, som ikke er vores kommercielle partnere.
– Det er afgørende for, at DBU kan sikre kommercielle indtægter og penge til udviklingen af alle dele af dansk fodbold – fra børnefodbold og talentudvikling til træneruddannelse og de danske fodboldlandshold. Det ændrer denne afgørelse ikke på.
– Det er en unik ret at kunne bruge DBU's brand og de immaterielle- og kommercielle rettigheder, der knytter sig til DBU, til at sælge produkter og markedsføre sin virksomhed, siger Jakob Høyer.
DBU fik til gengæld medhold i, at forbundets daværende kommercielle chef, Ronnie Hansen, ikke brød loven med sine udtalelser om Powers markedsføringsstrategi i radioprogrammet "Radio4 Morgen" i 2021.
Power havde nedlagt påstand om, at fodboldforbundet skulle betale Power 100.000 kroner, men det fik elektronikgiganten ikke medhold i.
Omvendt ville DBU have en million kroner fra Power for potentielle tab af sponsorindtægter. I det forhold blev Power frifundet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
EKSKLUSIVT