En dom fra Sø- og Handelsretten gik torsdag mod Dansk Boldspil-Union (DBU), som mente, at varehuskæden Power med tre reklamer i forbindelse med EM i 2021 havde brudt markedsføringsloven.
Det var retten ikke enig i, og nu vil man fra DBU's side overveje, hvad næste skridt er. Det siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.
– Vi vil nu nærlæse afgørelsen for det forhold, hvor vi ikke har fået medhold, og vurdere de næste skridt, siger han i en skriftlig udtalelse.
Den væsentligste del af sagen drejede sig om, hvorvidt Power krænkede DBU's rettigheder ved at bruge et billede af en fodboldspiller i en orange fodboldtrøje og ordet "fodboldfest", samtidig med at virksomheden udloddede billetter til Danmarks kamp mod Finland i gruppespillet.
Det mente retten ikke, at Power "hverken direkte eller indirekte" gjorde.
– Vi vil altid være opmærksomme på, at DBU's kommercielle rettigheder ikke bliver misbrugt af virksomheder, som ikke er vores kommercielle partnere.
– Det er afgørende for, at DBU kan sikre kommercielle indtægter og penge til udviklingen af alle dele af dansk fodbold – fra børnefodbold og talentudvikling til træneruddannelse og de danske fodboldlandshold. Det ændrer denne afgørelse ikke på.
– Det er en unik ret at kunne bruge DBU's brand og de immaterielle- og kommercielle rettigheder, der knytter sig til DBU, til at sælge produkter og markedsføre sin virksomhed, siger Jakob Høyer.
DBU fik til gengæld medhold i, at forbundets daværende kommercielle chef, Ronnie Hansen, ikke brød loven med sine udtalelser om Powers markedsføringsstrategi i radioprogrammet "Radio4 Morgen" i 2021.
Power havde nedlagt påstand om, at fodboldforbundet skulle betale Power 100.000 kroner, men det fik elektronikgiganten ikke medhold i.
Omvendt ville DBU have en million kroner fra Power for potentielle tab af sponsorindtægter. I det forhold blev Power frifundet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Frederiksen renser ud
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Colombia – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
Conrad Harder får argentinsk chef
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Panama – Kroatien
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT