‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 





TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Kroatien – Ghana

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

AaB dæmper superligaforventninger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Tipsbladet lancerer vodcast: Spillet bag spillet

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’