‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland – FC København

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

De vil have Martin Braithwaite



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Spændende OB-nyhed

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ramt af pointstraf

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke set i 30 år

AGF – OB

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Tottenham boykotter Viaplay

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Han virker frustreret!

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen