‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Raser over dansk stjerne

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

‘Den værste transfer nogensinde’

Brøndby-stjerne med stor donation

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Supercomputer: Værste nogensinde!

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Benhård transfermelding

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Magisk aften for FC København-stjerne

Klart ønske fra Ruben Amorim

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Ny nedtur for Ansu Fati

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Eriksen med kontant udmelding

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!