‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 



Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller