PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.
Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.
Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.
– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:
– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed.
Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl.
– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:
– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)
Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.
– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.
Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Argentina – Østrig
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
OPTAKT
Jordan – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
OPTAKT