‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

På rov i FC København

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Stor derby-bøde til FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Frank reddet i døende sekunder

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det har man nok aldrig set før

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Froholdt får kæmpe hæder

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Har ikke ubegrænset kredit

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Dybt skuffet og trist

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm