‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Danske klubber scorer millioner på VM

Danskerne har stor tiltro til Norge

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ståle revser Skotland