‘Tag lige to dage’

Brian Riemer er ærgerlig over Frederik Rønnows stop på landsholdet. Danmarks landstræner ville have udtaget Union Berlin-målmanden.



PARKEN (Tipsbladet): Frederik Rønnow er ikke længere til rådighed for det danske landshold.

Tirsdag meldte Union Berlin-målmanden ud, at han har valgt at stoppe på landsholdet, hvor han i en evighed har fungeret som reserve for Kasper Schmeichel, og dermed har det ikke været muligt for Brian Riemer at udtage Rønnow til sin første trup som landstræner.

Det er en skam, fastslår Brian Riemer. Hvis Frederik Rønnow havde været til rådighed, var han blevet udtaget.

– Frederik ringede og informerede mig om sine overvejelser. Vi havde en god snak om det, og jeg var ked af det, for jeg synes, han er en fantastisk målmand, og jeg ville have elsket, han var her i dag på mit holdkort, siger Brian Riemer og tilføjer:

– Jeg rådede ham til lige at tage to dage og lade det køre igennem, og det tog ham imod, men informerede mig så i går (mandag, red.) om sin beslutning. Det har jeg kæmpe respekt for, og jeg har sagt til Frederik, at hvis noget ændrer sig, kan han altid ringe til mig og sige, at han igen er til rådighed. 

Frederik Rønnows afløser på landsholdet er Sparta Prags Peter Vindahl. 

– Peter er med, fordi han har gjort det fremragende for sin klub, og fordi han til dagligt spiller på øverste hylde i Champions League. Jeg er sikker på, han kan tilføre en masse positive ting, siger Brian Riemer, der slikker sig om munden, når han ser på målmandssituationen i Danmark:

– Lige præcis på målmandsposten står vil fuldstændig fantastisk. Vi har også en Filip Jørgensen, som er på vej frem. Det er fire klassekeepere (Kasper Schmeichel, Mads Hermansen, Peter Vindahl og Filip Jørgensen, red.)

Det er svært at forestille sig, at Kasper Schmeichel ikke også vil være førstemålmand på landsholdet under Brian Riemer, men de ord får man dog ikke ud af landstrænerens mund i denne omgang.  

– Jeg vil ikke tale om holdopstilling eller spillere. At stå her og tale om, hvem der er nummer et, to, tre, fire og otte har jeg ingen interesse i, siger han.

Danmark møder Spanien i Parken den 15. september, mens det gælder Serbien på udebane tre dage senere. 





Nærmer sig vild FCK-præstation




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

LIVE: FC København er videre i Conference League

De vil have Jelert



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Her kan du se FC København mod FC Polissya

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Dansker i rekordtransfer

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Revser FC København: ‘Arrogant’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Tidligere Superliga-træner dybt involveret