Hvad har SvampeBob Firkant og osteproduktion med Stefan Gartenmann at gøre?
Noget overraskende spiller begge faktorer en stor rolle i, at forsvarsspilleren, der i en årrække har været en glimrende Superliga-spiller, nu er blevet en del af det schweiziske landshold.
Forud for sin potentielle debut for Schweiz har danskeren på et pressemøde åbnet lidt op for godteposen omkring, hvem han egentlig er, da man i alpenationen ikke for alvor vidste meget om ham, inden han blev trukket op af Murat Yakins hat i sidste uge.
Og det hele starter med Stefan Gartenmanns bedstefar, og kommer et smut forbi en ananas på Bikinibunden.
– Min bedstefar var ostemager fra Amlikon i Thurgau og rejste til Danmark. Han vendte aldrig tilbage til Schweiz. Som i ved, er der mange smukke kvinder i Danmark, så han forelskede sig i min bedstemor. Men han talte altid begejstret om Schweiz. Da jeg var barn, tog vi ofte på ferie hertil, siger Stefan Gartenmann og fortsætter:
– Min bedstefar ville have været meget stolt af mig, men desværre er han ikke længere i live. Min far er også stolt. Han har sendt mig alle de artikler, der blev bragt i de schweiziske medier, efter at jeg blev udtaget.
Schweiz er som bekendt en nation, hvor der tales flere sprog, men ingen af dem er engelsk, som de fleste danskere excellerer i. Stefan Gartenmann har dog på sin helt egen måde lært at tale tysk.
– Jeg havde tysk i skolen og lærte det fra min bedstemor og bedstefar. Som dreng så jeg altid tegnefilm på tysk, hvor min favorit var SvampeBob Firkant.
Stefan Gartenmann er et nyt ansigt i landsholdstruppen, og som traditionen foreskriver, skulle han stille sig op og synge en sang foran Breel Embolo, Ricardo Rodríguez og co. Her valgte han dog ikke at synge noget med Aqua eller andre danske popsensationer.
– Jeg sang også en sang for mine nye holdkammerater, der valgte jeg”Hey Baby” af DJ Ötzi. Alle ved jo, at DJ Ötzi regnes for en af de største kunstnere i verden, fortalte Stefan Gartenmann jokende.
Efter pressemødet hyldes forsvarspilleren i flere schweiziske medier, hvor blandt andet Bluewin kalder det for en ‘top præstation’, hvor han gav meget af sig selv. Så er spørgsmålet så om den tidligere FC Midtjylland- og Sønderjyske-stopper kan tage det med ind på banen, når han fredag kan få debut for Schweiz, der møder Nordirland. Håbet er, at han kan imponere sin landstræner.
– Murat Yakin har givet mig en kæmpe mulighed, og jeg skal udnytte den. Hvis jeg er god nok, får jeg måske en chance mere, og så skal jeg tage den imod den mulighed.
Stefan Gartenmann skiftede i sommer til ungarsk fodbold, hvor han har imponeret for traditionsklubben Ferencvárosi.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER