Hvad har SvampeBob Firkant og osteproduktion med Stefan Gartenmann at gøre?
Noget overraskende spiller begge faktorer en stor rolle i, at forsvarsspilleren, der i en årrække har været en glimrende Superliga-spiller, nu er blevet en del af det schweiziske landshold.
Forud for sin potentielle debut for Schweiz har danskeren på et pressemøde åbnet lidt op for godteposen omkring, hvem han egentlig er, da man i alpenationen ikke for alvor vidste meget om ham, inden han blev trukket op af Murat Yakins hat i sidste uge.
Og det hele starter med Stefan Gartenmanns bedstefar, og kommer et smut forbi en ananas på Bikinibunden.
– Min bedstefar var ostemager fra Amlikon i Thurgau og rejste til Danmark. Han vendte aldrig tilbage til Schweiz. Som i ved, er der mange smukke kvinder i Danmark, så han forelskede sig i min bedstemor. Men han talte altid begejstret om Schweiz. Da jeg var barn, tog vi ofte på ferie hertil, siger Stefan Gartenmann og fortsætter:
– Min bedstefar ville have været meget stolt af mig, men desværre er han ikke længere i live. Min far er også stolt. Han har sendt mig alle de artikler, der blev bragt i de schweiziske medier, efter at jeg blev udtaget.
Schweiz er som bekendt en nation, hvor der tales flere sprog, men ingen af dem er engelsk, som de fleste danskere excellerer i. Stefan Gartenmann har dog på sin helt egen måde lært at tale tysk.
– Jeg havde tysk i skolen og lærte det fra min bedstemor og bedstefar. Som dreng så jeg altid tegnefilm på tysk, hvor min favorit var SvampeBob Firkant.
Stefan Gartenmann er et nyt ansigt i landsholdstruppen, og som traditionen foreskriver, skulle han stille sig op og synge en sang foran Breel Embolo, Ricardo Rodríguez og co. Her valgte han dog ikke at synge noget med Aqua eller andre danske popsensationer.
– Jeg sang også en sang for mine nye holdkammerater, der valgte jeg”Hey Baby” af DJ Ötzi. Alle ved jo, at DJ Ötzi regnes for en af de største kunstnere i verden, fortalte Stefan Gartenmann jokende.
Efter pressemødet hyldes forsvarspilleren i flere schweiziske medier, hvor blandt andet Bluewin kalder det for en ‘top præstation’, hvor han gav meget af sig selv. Så er spørgsmålet så om den tidligere FC Midtjylland- og Sønderjyske-stopper kan tage det med ind på banen, når han fredag kan få debut for Schweiz, der møder Nordirland. Håbet er, at han kan imponere sin landstræner.
– Murat Yakin har givet mig en kæmpe mulighed, og jeg skal udnytte den. Hvis jeg er god nok, får jeg måske en chance mere, og så skal jeg tage den imod den mulighed.
Stefan Gartenmann skiftede i sommer til ungarsk fodbold, hvor han har imponeret for traditionsklubben Ferencvárosi.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
OB siger farvel til seks spillere
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Det er aldrig sket før
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie