Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Stefan Gartenmann åbner op om sit skifte til det schweiziske landshold, som indeholder flere sjove anekdoter.



Hvad har SvampeBob Firkant og osteproduktion med Stefan Gartenmann at gøre?

Noget overraskende spiller begge faktorer en stor rolle i, at forsvarsspilleren, der i en årrække har været en glimrende Superliga-spiller, nu er blevet en del af det schweiziske landshold.

Forud for sin potentielle debut for Schweiz har danskeren på et pressemøde åbnet lidt op for godteposen omkring, hvem han egentlig er, da man i alpenationen ikke for alvor vidste meget om ham, inden han blev trukket op af Murat Yakins hat i sidste uge.

Og det hele starter med Stefan Gartenmanns bedstefar, og kommer et smut forbi en ananas på Bikinibunden.

– Min bedstefar var ostemager fra Amlikon i Thurgau og rejste til Danmark. Han vendte aldrig tilbage til Schweiz. Som i ved, er der mange smukke kvinder i Danmark, så han forelskede sig i min bedstemor. Men han talte altid begejstret om Schweiz. Da jeg var barn, tog vi ofte på ferie hertil, siger Stefan Gartenmann og fortsætter:

– Min bedstefar ville have været meget stolt af mig, men desværre er han ikke længere i live. Min far er også stolt. Han har sendt mig alle de artikler, der blev bragt i de schweiziske medier, efter at jeg blev udtaget.

Schweiz er som bekendt en nation, hvor der tales flere sprog, men ingen af dem er engelsk, som de fleste danskere excellerer i. Stefan Gartenmann har dog på sin helt egen måde lært at tale tysk.

– Jeg havde tysk i skolen og lærte det fra min bedstemor og bedstefar. Som dreng så jeg altid tegnefilm på tysk, hvor min favorit var SvampeBob Firkant.

Stefan Gartenmann er et nyt ansigt i landsholdstruppen, og som traditionen foreskriver, skulle han stille sig op og synge en sang foran Breel Embolo, Ricardo Rodríguez og co. Her valgte han dog ikke at synge noget med Aqua eller andre danske popsensationer.

– Jeg sang også en sang for mine nye holdkammerater, der valgte jeg”Hey Baby” af DJ Ötzi. Alle ved jo, at DJ Ötzi regnes for en af de største kunstnere i verden, fortalte Stefan Gartenmann jokende.

Efter pressemødet hyldes forsvarspilleren i flere schweiziske medier, hvor blandt andet Bluewin kalder det for en ‘top præstation’, hvor han gav meget af sig selv. Så er spørgsmålet så om den tidligere FC Midtjylland- og Sønderjyske-stopper kan tage det med ind på banen, når han fredag kan få debut for Schweiz, der møder Nordirland. Håbet er, at han kan imponere sin landstræner.

– Murat Yakin har givet mig en kæmpe mulighed, og jeg skal udnytte den. Hvis jeg er god nok, får jeg måske en chance mere, og så skal jeg tage den imod den mulighed.

Stefan Gartenmann skiftede i sommer til ungarsk fodbold, hvor han har imponeret for traditionsklubben Ferencvárosi.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Kæmpe stjerne besøger København

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Sverige skal til VM

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Rasmus Højlund har ikke set det før

FC København afviser konspirationsteori

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC København vil bruge mere data i transfers

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører hemmelige samtaler med FC København