Hvad har SvampeBob Firkant og osteproduktion med Stefan Gartenmann at gøre?
Noget overraskende spiller begge faktorer en stor rolle i, at forsvarsspilleren, der i en årrække har været en glimrende Superliga-spiller, nu er blevet en del af det schweiziske landshold.
Forud for sin potentielle debut for Schweiz har danskeren på et pressemøde åbnet lidt op for godteposen omkring, hvem han egentlig er, da man i alpenationen ikke for alvor vidste meget om ham, inden han blev trukket op af Murat Yakins hat i sidste uge.
Og det hele starter med Stefan Gartenmanns bedstefar, og kommer et smut forbi en ananas på Bikinibunden.
– Min bedstefar var ostemager fra Amlikon i Thurgau og rejste til Danmark. Han vendte aldrig tilbage til Schweiz. Som i ved, er der mange smukke kvinder i Danmark, så han forelskede sig i min bedstemor. Men han talte altid begejstret om Schweiz. Da jeg var barn, tog vi ofte på ferie hertil, siger Stefan Gartenmann og fortsætter:
– Min bedstefar ville have været meget stolt af mig, men desværre er han ikke længere i live. Min far er også stolt. Han har sendt mig alle de artikler, der blev bragt i de schweiziske medier, efter at jeg blev udtaget.
Schweiz er som bekendt en nation, hvor der tales flere sprog, men ingen af dem er engelsk, som de fleste danskere excellerer i. Stefan Gartenmann har dog på sin helt egen måde lært at tale tysk.
– Jeg havde tysk i skolen og lærte det fra min bedstemor og bedstefar. Som dreng så jeg altid tegnefilm på tysk, hvor min favorit var SvampeBob Firkant.
Stefan Gartenmann er et nyt ansigt i landsholdstruppen, og som traditionen foreskriver, skulle han stille sig op og synge en sang foran Breel Embolo, Ricardo Rodríguez og co. Her valgte han dog ikke at synge noget med Aqua eller andre danske popsensationer.
– Jeg sang også en sang for mine nye holdkammerater, der valgte jeg”Hey Baby” af DJ Ötzi. Alle ved jo, at DJ Ötzi regnes for en af de største kunstnere i verden, fortalte Stefan Gartenmann jokende.
Efter pressemødet hyldes forsvarspilleren i flere schweiziske medier, hvor blandt andet Bluewin kalder det for en ‘top præstation’, hvor han gav meget af sig selv. Så er spørgsmålet så om den tidligere FC Midtjylland- og Sønderjyske-stopper kan tage det med ind på banen, når han fredag kan få debut for Schweiz, der møder Nordirland. Håbet er, at han kan imponere sin landstræner.
– Murat Yakin har givet mig en kæmpe mulighed, og jeg skal udnytte den. Hvis jeg er god nok, får jeg måske en chance mere, og så skal jeg tage den imod den mulighed.
Stefan Gartenmann skiftede i sommer til ungarsk fodbold, hvor han har imponeret for traditionsklubben Ferencvárosi.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Afviser Anderlecht
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM