Talentfuld dansker åbner op om drømmeskifte

Forsvarstalentet Gustav Schjøtt drog som helt ung fra AGF til Bologna. Nu fortæller han til Tipsbladet om skiftet, overvejelserne bag og om sin talentfulde lillebror i AGF.



Kigger man ned over listen af repræsenterede klubber på det danske U18-landshold, der i øjeblikket er samlet for at spille to kampe mod Marokko, springer Bologna i øjnene.

Det er den eneste udenlandske klub blandt de danske.

Her spiller Gustav Schjøtt, der som blot 16-årig forlod trygge rammer i Danmark og AGF, da Serie A-klubben viftede med et kontrakttilbud.

Det fortæller den 17-årige forsvarsspiller i et interview med Tipsbladet.

– Målet har altid været at komme til udlandet som ung. Da jeg fik af vide, at Bologna var klar med en prøvetræning, tog jeg derned og gjorde det godt. Derefter var de klar med en spændende kontrakt, og den lå lige til højrebenet, selvom der også var nogle andre italienske klubber interesseret.

Bologna kom dog med den bedste pakke.

– Jeg ville gerne ud og teste mig selv af uden for de danske ungdomsrækker. Jeg ville gerne teste mig selv af på et lidt højere niveau, end den danske U19-liga kan tilbyde.

I januar kom skiftet i stand, og efter et halvt år boende på akademiet er stopperen nu flyttet i lejlighed og har også tillært sig sproget gennem blandt andet at have købt sig til privat italienskundervisning.

– Det har givet god mening for mig at lære italiensk. Der blev også stillet italiensk-timer til rådighed. Det tog jeg imod, og når du samtidig er i det, så lærer du det hurtigt. Men generelt bliver der snakket fint med engelsk ude i klubben.

Gustac Schjøtt er en del af Bolognas Primavera-mandskab, som svarer til et U19-hold i Danmark, mens hans landsmand Jens Odgaard spiller på førsteholdet. De to lærte ret hurtigt hinanden at kende.

– Jeg fik ret hurtigt en god relation, da vi var til forskellige lægetjek lige efter hinanden, ventede sammen ude i lobbyerne og snakkede sammen. Det var en fin måde at starte på, siger Gustav Schjøtt.

– Vi ses ikke så meget med hinanden udenfor banen, men vi hilser og snakker med hinanden, når vi mødes i klubben. Når jeg har været oppe og træne med førsteholdet, har han hjulpet mig og vist mig, hvordan man gør.

Lige nu har Gustav Schjøtt dog fokus på landsholdet, som han nyder at være samlet med.

– Det er superfedt at være med det danske landshold og få snakket lidt dansk. Jeg skal tænke mig lidt mere om, når jeg snakker italiensk, mens det er en anden jargon med det danske.

277938

Gustav Schjøtt blev i januar præsenteret i Bologna FC. Foto: Bologna FC.

Dygtig lillebror i AGF
Hvor AGF ikke rent sportsligt nåede at få meget glæde af Gustav Schjøtt, kan de til gengæld gøre det med hans lillebror Christian Schjøtt.

Han er kantspiller på AGF's U15-hold og er ifølge Gustav Schjøtt det største talent af de to.

– Han er dygtig, og jeg trænede meget med ham. Han gav mig egentlig fin udfordring, og han er sådan en type, der aldrig giver op og en super god træningsmakker, siger Gustav Schjøtt.

Nu har de to ikke længere en fast hverdag sammen, men de holder kontakten og spiller også Fifa sammen, som de altid har gjort.

Faktisk er rigtig meget gået op i sport i familien Schjøtt.

– Vores mor har spilllet håndbold, og det samme har min far. Han har også spillet fodbold, men det er ikke sådan, at de har været professionelle.

Tre år er der mellem brødreparret.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

OB – FC København

Overvejer at rive kontrakten i stykker



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stort slag for FC København

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neymar overvejer karrierestop

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Tidligere FCK-talent skifter

– Stemningen i FCK er håbløs!

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

AGF-profil overvejer karrierestop



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Høgh hyldes af UEFA

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Kæmpe Superliga-comeback

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Cooper afslører: Han starter inde

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Man Utd-stjerne hylder Amorim

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser