Kigger man ned over listen af repræsenterede klubber på det danske U18-landshold, der i øjeblikket er samlet for at spille to kampe mod Marokko, springer Bologna i øjnene.
Det er den eneste udenlandske klub blandt de danske.
Her spiller Gustav Schjøtt, der som blot 16-årig forlod trygge rammer i Danmark og AGF, da Serie A-klubben viftede med et kontrakttilbud.
Det fortæller den 17-årige forsvarsspiller i et interview med Tipsbladet.
– Målet har altid været at komme til udlandet som ung. Da jeg fik af vide, at Bologna var klar med en prøvetræning, tog jeg derned og gjorde det godt. Derefter var de klar med en spændende kontrakt, og den lå lige til højrebenet, selvom der også var nogle andre italienske klubber interesseret.
Bologna kom dog med den bedste pakke.
– Jeg ville gerne ud og teste mig selv af uden for de danske ungdomsrækker. Jeg ville gerne teste mig selv af på et lidt højere niveau, end den danske U19-liga kan tilbyde.
I januar kom skiftet i stand, og efter et halvt år boende på akademiet er stopperen nu flyttet i lejlighed og har også tillært sig sproget gennem blandt andet at have købt sig til privat italienskundervisning.
– Det har givet god mening for mig at lære italiensk. Der blev også stillet italiensk-timer til rådighed. Det tog jeg imod, og når du samtidig er i det, så lærer du det hurtigt. Men generelt bliver der snakket fint med engelsk ude i klubben.
Gustac Schjøtt er en del af Bolognas Primavera-mandskab, som svarer til et U19-hold i Danmark, mens hans landsmand Jens Odgaard spiller på førsteholdet. De to lærte ret hurtigt hinanden at kende.
– Jeg fik ret hurtigt en god relation, da vi var til forskellige lægetjek lige efter hinanden, ventede sammen ude i lobbyerne og snakkede sammen. Det var en fin måde at starte på, siger Gustav Schjøtt.
– Vi ses ikke så meget med hinanden udenfor banen, men vi hilser og snakker med hinanden, når vi mødes i klubben. Når jeg har været oppe og træne med førsteholdet, har han hjulpet mig og vist mig, hvordan man gør.
Lige nu har Gustav Schjøtt dog fokus på landsholdet, som han nyder at være samlet med.
– Det er superfedt at være med det danske landshold og få snakket lidt dansk. Jeg skal tænke mig lidt mere om, når jeg snakker italiensk, mens det er en anden jargon med det danske.

Dygtig lillebror i AGF
Hvor AGF ikke rent sportsligt nåede at få meget glæde af Gustav Schjøtt, kan de til gengæld gøre det med hans lillebror Christian Schjøtt.
Han er kantspiller på AGF's U15-hold og er ifølge Gustav Schjøtt det største talent af de to.
– Han er dygtig, og jeg trænede meget med ham. Han gav mig egentlig fin udfordring, og han er sådan en type, der aldrig giver op og en super god træningsmakker, siger Gustav Schjøtt.
Nu har de to ikke længere en fast hverdag sammen, men de holder kontakten og spiller også Fifa sammen, som de altid har gjort.
Faktisk er rigtig meget gået op i sport i familien Schjøtt.
– Vores mor har spilllet håndbold, og det samme har min far. Han har også spillet fodbold, men det er ikke sådan, at de har været professionelle.
Tre år er der mellem brødreparret.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Her er Tausons vej i Australian Open
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr