Kigger man ned over listen af repræsenterede klubber på det danske U18-landshold, der i øjeblikket er samlet for at spille to kampe mod Marokko, springer Bologna i øjnene.
Det er den eneste udenlandske klub blandt de danske.
Her spiller Gustav Schjøtt, der som blot 16-årig forlod trygge rammer i Danmark og AGF, da Serie A-klubben viftede med et kontrakttilbud.
Det fortæller den 17-årige forsvarsspiller i et interview med Tipsbladet.
– Målet har altid været at komme til udlandet som ung. Da jeg fik af vide, at Bologna var klar med en prøvetræning, tog jeg derned og gjorde det godt. Derefter var de klar med en spændende kontrakt, og den lå lige til højrebenet, selvom der også var nogle andre italienske klubber interesseret.
Bologna kom dog med den bedste pakke.
– Jeg ville gerne ud og teste mig selv af uden for de danske ungdomsrækker. Jeg ville gerne teste mig selv af på et lidt højere niveau, end den danske U19-liga kan tilbyde.
I januar kom skiftet i stand, og efter et halvt år boende på akademiet er stopperen nu flyttet i lejlighed og har også tillært sig sproget gennem blandt andet at have købt sig til privat italienskundervisning.
– Det har givet god mening for mig at lære italiensk. Der blev også stillet italiensk-timer til rådighed. Det tog jeg imod, og når du samtidig er i det, så lærer du det hurtigt. Men generelt bliver der snakket fint med engelsk ude i klubben.
Gustac Schjøtt er en del af Bolognas Primavera-mandskab, som svarer til et U19-hold i Danmark, mens hans landsmand Jens Odgaard spiller på førsteholdet. De to lærte ret hurtigt hinanden at kende.
– Jeg fik ret hurtigt en god relation, da vi var til forskellige lægetjek lige efter hinanden, ventede sammen ude i lobbyerne og snakkede sammen. Det var en fin måde at starte på, siger Gustav Schjøtt.
– Vi ses ikke så meget med hinanden udenfor banen, men vi hilser og snakker med hinanden, når vi mødes i klubben. Når jeg har været oppe og træne med førsteholdet, har han hjulpet mig og vist mig, hvordan man gør.
Lige nu har Gustav Schjøtt dog fokus på landsholdet, som han nyder at være samlet med.
– Det er superfedt at være med det danske landshold og få snakket lidt dansk. Jeg skal tænke mig lidt mere om, når jeg snakker italiensk, mens det er en anden jargon med det danske.

Dygtig lillebror i AGF
Hvor AGF ikke rent sportsligt nåede at få meget glæde af Gustav Schjøtt, kan de til gengæld gøre det med hans lillebror Christian Schjøtt.
Han er kantspiller på AGF's U15-hold og er ifølge Gustav Schjøtt det største talent af de to.
– Han er dygtig, og jeg trænede meget med ham. Han gav mig egentlig fin udfordring, og han er sådan en type, der aldrig giver op og en super god træningsmakker, siger Gustav Schjøtt.
Nu har de to ikke længere en fast hverdag sammen, men de holder kontakten og spiller også Fifa sammen, som de altid har gjort.
Faktisk er rigtig meget gået op i sport i familien Schjøtt.
– Vores mor har spilllet håndbold, og det samme har min far. Han har også spillet fodbold, men det er ikke sådan, at de har været professionelle.
Tre år er der mellem brødreparret.
LIVE
LIVE: Stærk trup klar til FCM-brag
Højlund stjæler overskrifter
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Henter FC København-spiller
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden