Talentfuld dansker åbner op om drømmeskifte

Forsvarstalentet Gustav Schjøtt drog som helt ung fra AGF til Bologna. Nu fortæller han til Tipsbladet om skiftet, overvejelserne bag og om sin talentfulde lillebror i AGF.



Kigger man ned over listen af repræsenterede klubber på det danske U18-landshold, der i øjeblikket er samlet for at spille to kampe mod Marokko, springer Bologna i øjnene.

Det er den eneste udenlandske klub blandt de danske.

Her spiller Gustav Schjøtt, der som blot 16-årig forlod trygge rammer i Danmark og AGF, da Serie A-klubben viftede med et kontrakttilbud.

Det fortæller den 17-årige forsvarsspiller i et interview med Tipsbladet.

– Målet har altid været at komme til udlandet som ung. Da jeg fik af vide, at Bologna var klar med en prøvetræning, tog jeg derned og gjorde det godt. Derefter var de klar med en spændende kontrakt, og den lå lige til højrebenet, selvom der også var nogle andre italienske klubber interesseret.

Bologna kom dog med den bedste pakke.

– Jeg ville gerne ud og teste mig selv af uden for de danske ungdomsrækker. Jeg ville gerne teste mig selv af på et lidt højere niveau, end den danske U19-liga kan tilbyde.

I januar kom skiftet i stand, og efter et halvt år boende på akademiet er stopperen nu flyttet i lejlighed og har også tillært sig sproget gennem blandt andet at have købt sig til privat italienskundervisning.

– Det har givet god mening for mig at lære italiensk. Der blev også stillet italiensk-timer til rådighed. Det tog jeg imod, og når du samtidig er i det, så lærer du det hurtigt. Men generelt bliver der snakket fint med engelsk ude i klubben.

Gustac Schjøtt er en del af Bolognas Primavera-mandskab, som svarer til et U19-hold i Danmark, mens hans landsmand Jens Odgaard spiller på førsteholdet. De to lærte ret hurtigt hinanden at kende.

– Jeg fik ret hurtigt en god relation, da vi var til forskellige lægetjek lige efter hinanden, ventede sammen ude i lobbyerne og snakkede sammen. Det var en fin måde at starte på, siger Gustav Schjøtt.

– Vi ses ikke så meget med hinanden udenfor banen, men vi hilser og snakker med hinanden, når vi mødes i klubben. Når jeg har været oppe og træne med førsteholdet, har han hjulpet mig og vist mig, hvordan man gør.

Lige nu har Gustav Schjøtt dog fokus på landsholdet, som han nyder at være samlet med.

– Det er superfedt at være med det danske landshold og få snakket lidt dansk. Jeg skal tænke mig lidt mere om, når jeg snakker italiensk, mens det er en anden jargon med det danske.

277938

Gustav Schjøtt blev i januar præsenteret i Bologna FC. Foto: Bologna FC.

Dygtig lillebror i AGF
Hvor AGF ikke rent sportsligt nåede at få meget glæde af Gustav Schjøtt, kan de til gengæld gøre det med hans lillebror Christian Schjøtt.

Han er kantspiller på AGF's U15-hold og er ifølge Gustav Schjøtt det største talent af de to.

– Han er dygtig, og jeg trænede meget med ham. Han gav mig egentlig fin udfordring, og han er sådan en type, der aldrig giver op og en super god træningsmakker, siger Gustav Schjøtt.

Nu har de to ikke længere en fast hverdag sammen, men de holder kontakten og spiller også Fifa sammen, som de altid har gjort.

Faktisk er rigtig meget gået op i sport i familien Schjøtt.

– Vores mor har spilllet håndbold, og det samme har min far. Han har også spillet fodbold, men det er ikke sådan, at de har været professionelle.

Tre år er der mellem brødreparret.



Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Rejser vild transferspekulation

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’