Talentfuld dansker åbner op om drømmeskifte

Forsvarstalentet Gustav Schjøtt drog som helt ung fra AGF til Bologna. Nu fortæller han til Tipsbladet om skiftet, overvejelserne bag og om sin talentfulde lillebror i AGF.



Kigger man ned over listen af repræsenterede klubber på det danske U18-landshold, der i øjeblikket er samlet for at spille to kampe mod Marokko, springer Bologna i øjnene.

Det er den eneste udenlandske klub blandt de danske.

Her spiller Gustav Schjøtt, der som blot 16-årig forlod trygge rammer i Danmark og AGF, da Serie A-klubben viftede med et kontrakttilbud.

Det fortæller den 17-årige forsvarsspiller i et interview med Tipsbladet.

– Målet har altid været at komme til udlandet som ung. Da jeg fik af vide, at Bologna var klar med en prøvetræning, tog jeg derned og gjorde det godt. Derefter var de klar med en spændende kontrakt, og den lå lige til højrebenet, selvom der også var nogle andre italienske klubber interesseret.

Bologna kom dog med den bedste pakke.

– Jeg ville gerne ud og teste mig selv af uden for de danske ungdomsrækker. Jeg ville gerne teste mig selv af på et lidt højere niveau, end den danske U19-liga kan tilbyde.

I januar kom skiftet i stand, og efter et halvt år boende på akademiet er stopperen nu flyttet i lejlighed og har også tillært sig sproget gennem blandt andet at have købt sig til privat italienskundervisning.

– Det har givet god mening for mig at lære italiensk. Der blev også stillet italiensk-timer til rådighed. Det tog jeg imod, og når du samtidig er i det, så lærer du det hurtigt. Men generelt bliver der snakket fint med engelsk ude i klubben.

Gustac Schjøtt er en del af Bolognas Primavera-mandskab, som svarer til et U19-hold i Danmark, mens hans landsmand Jens Odgaard spiller på førsteholdet. De to lærte ret hurtigt hinanden at kende.

– Jeg fik ret hurtigt en god relation, da vi var til forskellige lægetjek lige efter hinanden, ventede sammen ude i lobbyerne og snakkede sammen. Det var en fin måde at starte på, siger Gustav Schjøtt.

– Vi ses ikke så meget med hinanden udenfor banen, men vi hilser og snakker med hinanden, når vi mødes i klubben. Når jeg har været oppe og træne med førsteholdet, har han hjulpet mig og vist mig, hvordan man gør.

Lige nu har Gustav Schjøtt dog fokus på landsholdet, som han nyder at være samlet med.

– Det er superfedt at være med det danske landshold og få snakket lidt dansk. Jeg skal tænke mig lidt mere om, når jeg snakker italiensk, mens det er en anden jargon med det danske.

277938

Gustav Schjøtt blev i januar præsenteret i Bologna FC. Foto: Bologna FC.

Dygtig lillebror i AGF
Hvor AGF ikke rent sportsligt nåede at få meget glæde af Gustav Schjøtt, kan de til gengæld gøre det med hans lillebror Christian Schjøtt.

Han er kantspiller på AGF's U15-hold og er ifølge Gustav Schjøtt det største talent af de to.

– Han er dygtig, og jeg trænede meget med ham. Han gav mig egentlig fin udfordring, og han er sådan en type, der aldrig giver op og en super god træningsmakker, siger Gustav Schjøtt.

Nu har de to ikke længere en fast hverdag sammen, men de holder kontakten og spiller også Fifa sammen, som de altid har gjort.

Faktisk er rigtig meget gået op i sport i familien Schjøtt.

– Vores mor har spilllet håndbold, og det samme har min far. Han har også spillet fodbold, men det er ikke sådan, at de har været professionelle.

Tre år er der mellem brødreparret.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Deler nyt om fremtiden

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

I svime over Filip Jørgensen

Chido Obi nomineret til pris



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Hjulmand vinder i Hamborg

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Tottenhams nedtur fortsætter

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace