Danmark skal spille med både mod og kløgt, hvis det skal lykkes for fodboldlandsholdet at besejre Portugal over to kampe i Nations Leagues kvartfinaler.
Sådan lyder det fra landstræner Brian Riemer, der uden tøven sender favoritværdigheden til Portugal.
– Portugal er favorit, og vi må indtage rollen som underdog, og det passer os fint.
– Vi skal turde spille, vi skal turde presse og være aggressive. Vi kommer ikke ind for at forsvare noget. Vi har fra start lagt op til, at vi gerne vil have et aggressivt udtryk med og uden bold, og det vil også være en del af det billede, vi forhåbentlig kan vise.
– Vi skal udnytte de chancer, vi får. Det er altid en nødvendighed, når man spiller mod et så stærkt hold som Portugal, siger landstræneren onsdag på et pressemøde.
Han medgiver, at succesopskriften kan synes simpel. Det vanskelige er at omsætte den til succes i praksis mod det, han betegner som “et verdensklassehold”.
– Hvis man har bare lidt fodboldviden, så kan man kigge på Portugals 26 landsholdsspillere og se, at det er stjerner på alle positioner. De har en utrolig talentmasse. Det betyder ikke så meget, hvilke 11 spillere de vælger at starte inde med.
– Vi skal have stoppet de massive individuelle kvaliteter, Portugal har. Der er mange spillere, som kan afgøre kampene på egen hånd, og det er en stor kvalitet at råde over de egenskaber, siger landstræneren.
Han henviser formentlig til spillere som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Diogo Jota og Bruno Fernandes blandt mange flere.
Selv om Riemer går efter at vinde og sikre et godt udgangspunkt i torsdagens hjemmekamp i Parken, pointerer han også, at intet bliver afgjort før søndag i Lissabon. Indleder danskerne med en bøvlet aften, er det essentielt at bevare spændingen før returkampen.
– Vi skal sørge for, at det stadig er en åben kamp inden returmødet. Det er ikke alt eller intet, som det ville være, hvis der kun var en enkelt kamp. Men vores mindset er at vinde i Parken, men vi ved, at der er 90 minutter mere, der skal spilles, siger Riemer.
Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel peger på et velfungerende kollektiv som nøglen til at stoppe Portugals brede udvalg af individualister.
– Det bliver en fed oplevelse, og vi har al grund til at være optimistiske.
– Vi ved, at Portugal har stor kvalitet alle steder på banen, det er et hold i verdensklasse. Det vigtigste er, at vores kollektiv er stærkt, det er vores store styrke og måde at kunne slå dem. Vi skal holde os inde i kampen, og så skal vi være aggressive og frygtløse, for så har vi en god chance, tror jeg, siger landsholdsmålmanden.
Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne i juni.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Kæmpe nyhed i udlandet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE