Danmark skal spille med både mod og kløgt, hvis det skal lykkes for fodboldlandsholdet at besejre Portugal over to kampe i Nations Leagues kvartfinaler.
Sådan lyder det fra landstræner Brian Riemer, der uden tøven sender favoritværdigheden til Portugal.
– Portugal er favorit, og vi må indtage rollen som underdog, og det passer os fint.
– Vi skal turde spille, vi skal turde presse og være aggressive. Vi kommer ikke ind for at forsvare noget. Vi har fra start lagt op til, at vi gerne vil have et aggressivt udtryk med og uden bold, og det vil også være en del af det billede, vi forhåbentlig kan vise.
– Vi skal udnytte de chancer, vi får. Det er altid en nødvendighed, når man spiller mod et så stærkt hold som Portugal, siger landstræneren onsdag på et pressemøde.
Han medgiver, at succesopskriften kan synes simpel. Det vanskelige er at omsætte den til succes i praksis mod det, han betegner som “et verdensklassehold”.
– Hvis man har bare lidt fodboldviden, så kan man kigge på Portugals 26 landsholdsspillere og se, at det er stjerner på alle positioner. De har en utrolig talentmasse. Det betyder ikke så meget, hvilke 11 spillere de vælger at starte inde med.
– Vi skal have stoppet de massive individuelle kvaliteter, Portugal har. Der er mange spillere, som kan afgøre kampene på egen hånd, og det er en stor kvalitet at råde over de egenskaber, siger landstræneren.
Han henviser formentlig til spillere som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Diogo Jota og Bruno Fernandes blandt mange flere.
Selv om Riemer går efter at vinde og sikre et godt udgangspunkt i torsdagens hjemmekamp i Parken, pointerer han også, at intet bliver afgjort før søndag i Lissabon. Indleder danskerne med en bøvlet aften, er det essentielt at bevare spændingen før returkampen.
– Vi skal sørge for, at det stadig er en åben kamp inden returmødet. Det er ikke alt eller intet, som det ville være, hvis der kun var en enkelt kamp. Men vores mindset er at vinde i Parken, men vi ved, at der er 90 minutter mere, der skal spilles, siger Riemer.
Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel peger på et velfungerende kollektiv som nøglen til at stoppe Portugals brede udvalg af individualister.
– Det bliver en fed oplevelse, og vi har al grund til at være optimistiske.
– Vi ved, at Portugal har stor kvalitet alle steder på banen, det er et hold i verdensklasse. Det vigtigste er, at vores kollektiv er stærkt, det er vores store styrke og måde at kunne slå dem. Vi skal holde os inde i kampen, og så skal vi være aggressive og frygtløse, for så har vi en god chance, tror jeg, siger landsholdsmålmanden.
Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne i juni.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Stjernetransfer på plads alligevel
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER
– Han virker frustreret!
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
HELT VILDT
‘De går amok!’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED