‘Talentmassen er utrolig’

De danske spillere skal være aggressive og modige for at besejre de portugisiske favoritter, mener Riemer.



Danmark skal spille med både mod og kløgt, hvis det skal lykkes for fodboldlandsholdet at besejre Portugal over to kampe i Nations Leagues kvartfinaler.

Sådan lyder det fra landstræner Brian Riemer, der uden tøven sender favoritværdigheden til Portugal.

– Portugal er favorit, og vi må indtage rollen som underdog, og det passer os fint.

– Vi skal turde spille, vi skal turde presse og være aggressive. Vi kommer ikke ind for at forsvare noget. Vi har fra start lagt op til, at vi gerne vil have et aggressivt udtryk med og uden bold, og det vil også være en del af det billede, vi forhåbentlig kan vise.

– Vi skal udnytte de chancer, vi får. Det er altid en nødvendighed, når man spiller mod et så stærkt hold som Portugal, siger landstræneren onsdag på et pressemøde.

Han medgiver, at succesopskriften kan synes simpel. Det vanskelige er at omsætte den til succes i praksis mod det, han betegner som “et verdensklassehold”.

– Hvis man har bare lidt fodboldviden, så kan man kigge på Portugals 26 landsholdsspillere og se, at det er stjerner på alle positioner. De har en utrolig talentmasse. Det betyder ikke så meget, hvilke 11 spillere de vælger at starte inde med.

– Vi skal have stoppet de massive individuelle kvaliteter, Portugal har. Der er mange spillere, som kan afgøre kampene på egen hånd, og det er en stor kvalitet at råde over de egenskaber, siger landstræneren.

Han henviser formentlig til spillere som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Diogo Jota og Bruno Fernandes blandt mange flere.

Selv om Riemer går efter at vinde og sikre et godt udgangspunkt i torsdagens hjemmekamp i Parken, pointerer han også, at intet bliver afgjort før søndag i Lissabon. Indleder danskerne med en bøvlet aften, er det essentielt at bevare spændingen før returkampen.

– Vi skal sørge for, at det stadig er en åben kamp inden returmødet. Det er ikke alt eller intet, som det ville være, hvis der kun var en enkelt kamp. Men vores mindset er at vinde i Parken, men vi ved, at der er 90 minutter mere, der skal spilles, siger Riemer.

Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel peger på et velfungerende kollektiv som nøglen til at stoppe Portugals brede udvalg af individualister.

– Det bliver en fed oplevelse, og vi har al grund til at være optimistiske.

– Vi ved, at Portugal har stor kvalitet alle steder på banen, det er et hold i verdensklasse. Det vigtigste er, at vores kollektiv er stærkt, det er vores store styrke og måde at kunne slå dem. Vi skal holde os inde i kampen, og så skal vi være aggressive og frygtløse, for så har vi en god chance, tror jeg, siger landsholdsmålmanden.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne i juni.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Viaplay deler stor nyhed

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Rekordtransfer?

Afsløring: Randers køber ny angriber

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse