‘Talentmassen er utrolig’

De danske spillere skal være aggressive og modige for at besejre de portugisiske favoritter, mener Riemer.



Danmark skal spille med både mod og kløgt, hvis det skal lykkes for fodboldlandsholdet at besejre Portugal over to kampe i Nations Leagues kvartfinaler.

Sådan lyder det fra landstræner Brian Riemer, der uden tøven sender favoritværdigheden til Portugal.

– Portugal er favorit, og vi må indtage rollen som underdog, og det passer os fint.

– Vi skal turde spille, vi skal turde presse og være aggressive. Vi kommer ikke ind for at forsvare noget. Vi har fra start lagt op til, at vi gerne vil have et aggressivt udtryk med og uden bold, og det vil også være en del af det billede, vi forhåbentlig kan vise.

– Vi skal udnytte de chancer, vi får. Det er altid en nødvendighed, når man spiller mod et så stærkt hold som Portugal, siger landstræneren onsdag på et pressemøde.

Han medgiver, at succesopskriften kan synes simpel. Det vanskelige er at omsætte den til succes i praksis mod det, han betegner som “et verdensklassehold”.

– Hvis man har bare lidt fodboldviden, så kan man kigge på Portugals 26 landsholdsspillere og se, at det er stjerner på alle positioner. De har en utrolig talentmasse. Det betyder ikke så meget, hvilke 11 spillere de vælger at starte inde med.

– Vi skal have stoppet de massive individuelle kvaliteter, Portugal har. Der er mange spillere, som kan afgøre kampene på egen hånd, og det er en stor kvalitet at råde over de egenskaber, siger landstræneren.

Han henviser formentlig til spillere som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Diogo Jota og Bruno Fernandes blandt mange flere.

Selv om Riemer går efter at vinde og sikre et godt udgangspunkt i torsdagens hjemmekamp i Parken, pointerer han også, at intet bliver afgjort før søndag i Lissabon. Indleder danskerne med en bøvlet aften, er det essentielt at bevare spændingen før returkampen.

– Vi skal sørge for, at det stadig er en åben kamp inden returmødet. Det er ikke alt eller intet, som det ville være, hvis der kun var en enkelt kamp. Men vores mindset er at vinde i Parken, men vi ved, at der er 90 minutter mere, der skal spilles, siger Riemer.

Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel peger på et velfungerende kollektiv som nøglen til at stoppe Portugals brede udvalg af individualister.

– Det bliver en fed oplevelse, og vi har al grund til at være optimistiske.

– Vi ved, at Portugal har stor kvalitet alle steder på banen, det er et hold i verdensklasse. Det vigtigste er, at vores kollektiv er stærkt, det er vores store styrke og måde at kunne slå dem. Vi skal holde os inde i kampen, og så skal vi være aggressive og frygtløse, for så har vi en god chance, tror jeg, siger landsholdsmålmanden.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne i juni.

/ritzau/





Brøndby tæt på salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Har talt med Ferguson om United-job

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rygter om AC Horsens-legende

Manchester United overvejer ham

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Her er Ajax-danskers millionløn

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Vil have Jonas Wind til FC København

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Tauson er færdig i Brisbane

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF