‘Talentmassen er utrolig’

De danske spillere skal være aggressive og modige for at besejre de portugisiske favoritter, mener Riemer.



Danmark skal spille med både mod og kløgt, hvis det skal lykkes for fodboldlandsholdet at besejre Portugal over to kampe i Nations Leagues kvartfinaler.

Sådan lyder det fra landstræner Brian Riemer, der uden tøven sender favoritværdigheden til Portugal.

– Portugal er favorit, og vi må indtage rollen som underdog, og det passer os fint.

– Vi skal turde spille, vi skal turde presse og være aggressive. Vi kommer ikke ind for at forsvare noget. Vi har fra start lagt op til, at vi gerne vil have et aggressivt udtryk med og uden bold, og det vil også være en del af det billede, vi forhåbentlig kan vise.

– Vi skal udnytte de chancer, vi får. Det er altid en nødvendighed, når man spiller mod et så stærkt hold som Portugal, siger landstræneren onsdag på et pressemøde.

Han medgiver, at succesopskriften kan synes simpel. Det vanskelige er at omsætte den til succes i praksis mod det, han betegner som “et verdensklassehold”.

– Hvis man har bare lidt fodboldviden, så kan man kigge på Portugals 26 landsholdsspillere og se, at det er stjerner på alle positioner. De har en utrolig talentmasse. Det betyder ikke så meget, hvilke 11 spillere de vælger at starte inde med.

– Vi skal have stoppet de massive individuelle kvaliteter, Portugal har. Der er mange spillere, som kan afgøre kampene på egen hånd, og det er en stor kvalitet at råde over de egenskaber, siger landstræneren.

Han henviser formentlig til spillere som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Diogo Jota og Bruno Fernandes blandt mange flere.

Selv om Riemer går efter at vinde og sikre et godt udgangspunkt i torsdagens hjemmekamp i Parken, pointerer han også, at intet bliver afgjort før søndag i Lissabon. Indleder danskerne med en bøvlet aften, er det essentielt at bevare spændingen før returkampen.

– Vi skal sørge for, at det stadig er en åben kamp inden returmødet. Det er ikke alt eller intet, som det ville være, hvis der kun var en enkelt kamp. Men vores mindset er at vinde i Parken, men vi ved, at der er 90 minutter mere, der skal spilles, siger Riemer.

Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel peger på et velfungerende kollektiv som nøglen til at stoppe Portugals brede udvalg af individualister.

– Det bliver en fed oplevelse, og vi har al grund til at være optimistiske.

– Vi ved, at Portugal har stor kvalitet alle steder på banen, det er et hold i verdensklasse. Det vigtigste er, at vores kollektiv er stærkt, det er vores store styrke og måde at kunne slå dem. Vi skal holde os inde i kampen, og så skal vi være aggressive og frygtløse, for så har vi en god chance, tror jeg, siger landsholdsmålmanden.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne i juni.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Højlund stjæler overskrifter

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Hvad f….. sker der Tullberg?

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

FC København – Silkeborg IF

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Transferpres på Albert Grønbæk

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Tottenham præsenterer ny træner

Vejle Boldklub – Randers FC

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand